Anasayfa » Multimedya » Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma

Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma

Hayatımızın her alanında bulunan ve günlük işlerimizden tutun her işimize yardımcı akıllı telefonlarımız ile yapamayacağımız şey neredeyse kalmadı. Hem pratik hem de çok işlevli akıllı telefonlarımız televizyonlarla bağlantı kurabiliyor.

telefondan televizyona görüntü aktarma 6

Android telefonunuzda bulunan görüntüyü televizyonunuza aktararak daha büyük ekranda, telefonunuzda bulunan görüntüleri izleyebilir ve çevrenizle paylaşabilirsiniz. Bu işlem kablolu ve kablosuz şekilde iki değişik biçimde yapılabiliyor.

Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma 3

Kablolu görüntü aktarımı

Smart televizyona sahipseniz eğer telefondan televizyona görüntü aktarmak oldukça kolay olacaktır sizin için. Televizyonunuzun smart özelliği bulunmuyorsa, ekstra ürün ve çözümler kullanmanız gerekecek. Telefon ile televizyona görüntü aktarmak için çeşitli kablolar mevcut.

MHL HDMI Kablo dönüştürücüler aracılığıyla kablolu görüntü aktarımı yapmanız mümkün. Piyasadan aldığınız kablonun akıllı telefonunuzla uyumlu olmasına dikkat edin. Kablo ile televizyona görüntü aktarmanız için Akıllı telefonunuzun soket tarafına HDMI kabloyu takın. Samsung cihazlar için HML HDMI kablosunu temin etmeniz gerekli. Bu kablonun bir püf noktası var o da şarj cihazınızı bağlamazsanız eğer görüntü aktarımı yapılmıyor.

Telefondan Televizyona Görüntü Aktar 7

Kablosuz görüntü aktarımı

Kablosuz bağlantı yapmanız için Akıllı telefonunuz ve televizyonunuz DLNA destekliyor ise kablosuz olarak görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Kablosuz görüntü aktarımı yapmak, kablolu görüntü aktarımına göre daha kısıtlı olabiliyor.

Kablosuz bağlantı da telefonunuzda kayıtlı olan video, fotoğraf ve müzik gibi medya dosyalarını aktarabilirsiniz. Kablolu bağlantı kurmanın farkı ise akıllı telefonunuzun ekran görüntüsünü olduğu gibi televizyonunuza aktarabilmesidir. Bu sayede telefonda yaptığınız tüm işlem ve ekran görüntülerinizi televizyondan yanınızda bulunan herkesle paylaşabilirsiniz.

Kablosuz bağlantı kurabilmeniz için bulunduğunuz ortamda kablosuz ağ olmalıdır. Akıllı telefonunuz ve televizyonunuz da bu kablosuz ağa bağlı durumda olmalı.

Samsung cihaza sahip olanlar için ‘Allshare’ uygulamasını kullanarak pratik ve kolay bir şekilde aktarım yapabilirsiniz. Android cihazınızda bulunan Allshare uygulamasını açarak, aktarmak istediğiniz içeriği seçmeniz yeterli.

Diğer bazı cihazlarda da aynı şekilde uyumlu bir uygulama bulunuyorsa o uygulamaları kullanabilirsiniz. Ya da medya dosyasını açıp paylaşım kısmından televizyonunuza uyumlu programı kullanarak da görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

iPad, iPod veya iPhone’ unuzun ekranını Apple TV’ ye aktarabilirsiniz.

Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma 4iPhone, iPad, iPod’ unuzda bulunan ekran görüntülerinizi de Apple tv’ nize aktarabilirsiniz. Airplay yansıtmayı kullanarak, mobil cihazınızdaki ekran görüntülerini Apple tv’ de yansıtabilirsiniz. iOS 7 sürümü üzerinde etkinleştirmek için;

iOS cihazınızı ve Apple TV’ nizi aynı kablosuz ağ bağlantısına bağlamanız gerekiyor. Cihazınızın, denetim merkezine erişmek için ekranınızı aşağıdan yukarı doğru kaydırın.

AirPlay’ e dokunun. Bağlantıyı yapmak istediğiniz Apple TV’ nin adına ve sonra da Yansıtma’ ya dokunun. Bağlantı sağlandığında iOS cihazınızın ekranı Apple TV’ nize aktarılacaktır.

Yazar Ayşe Mavili

Erciyes üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunuyum. Görsel Sanatlar Öğretmeni ve Tasarımcıyım. Aynı zamanda profesyonel olarak fotoğrafçılık yapıyorum. Yaklaşık sekiz yıldır her konuda yazmaktayım, birkaç yıldır da makale yazarlığı yapmaktayım. Mesleğim gereğince her şeyi araştırmak gibi bir yapıya sahip oldum.

Bir yorum

  1. iphone 6s telefonumla araçımdaki cihazlara görüntü göndere biliyordum telefonuma yeni yazılım güncellemesi geldi şimdi ekran yansıtmayı kullanamıyorum baglanıyor ama görüntü almıyorum yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.