Multimedya

Twitch Yayını İçin İnternet Hızı Ne Olmalı?

Genelde PC ve konsol oyunu oynayanların yayın yapmak ve izlemek amacıyla kullandığı Twitch her geçen gün daha çok popülerleşiyor. Yayını izleyenler, takip ettikleri yayıncının kanalına abone olarak ya da bağış yaparak destek olabiliyorlar. Dolayısıyla birçok yayıncı sadece Twitch üzerinden para kazanarak geçimini sağlayabiliyor. Tahmin edileceği üzere bu durum, Twitch’de canlı yayın yaparak, para kazanmak amacıyla şansını denemek isteyenlerin sayısını arttırıyor.

Elbette yayın yapmanın ilk adımı kamera, mikrofon, kulaklık vs. gibi ekipmanları ve gerekli bilgisayar sistemini toparlamak. Ancak gerekli teknik sisteme sahip olsanız bile istediğiniz gibi bir Twitch yayını yapamayabilirsiniz.

Çünkü Twitch yayını için internet hızı oldukça önemlidir. Özellikle upload (yükleme) hızınızın belirli bir seviyenin altında olmaması gerekir. Dolayısıyla Twitch yayını yapmaya karar verdiyseniz teknik donanımlara sahip olmadan önce, bulunduğunuz bölgeye hizmet sağlayan internet servis sağlayıcılarının size sunabileceği maksimum upload hızı hakkında bilgi edinmenizde fayda var.

Twitch Yayını İçin İnternet Hızı Ne Olmalı?

Şimdi sizlere Twitch yayını için, yayın kalitesine göre (480p, 720p, 1080p) gerekli upload hızları hakkında bilgi vererek “Twitch yayını için internet hızı ne olmalı?” sorusunu cevaplayacağız.

Twitch yayın kalitesini etkileyen iki temel unsur bulunuyor. Bunlar FPS ve görüntü kalitesi. Ne kadar yüksek FPS’te ve görüntü kalitesinde yayın yapmak isterseniz, upload hızınızın da o kadar yüksek olması gerekiyor. Twitch yayını için, bazı görüntü kalitesi ve FPS değerlerinde gerekli minimum upload hızı aşağıdaki gibidir:

 • 480p görüntü kalitesinde, 30 FPS’yle sorunsuz bir yayın yapmak için minimum 2 Mbps internet upload hızı gereklidir.
 • 720p görüntü kalitesinde,30 FPS‘yle yayın yapabilmek içinse en az 5 Mbps upload hızına ihtiyacınız vardır.
 • 1080p (Full HD çözünürlükte)’de 60 FPS’yle yayın yapabilmek için gereken upload hızıysa minimum 8 Mbps’dir.

Twitch yayını için her oyunun gerektirdiği internet upload hızı farklılık göstermektedir. Yukarıda verdiğimiz değerler en yüksek upload hızı gerektiren oyunlar baz alınarak hesaplanmıştır. Dolayısıyla bazı oyunları yukarıda belirttiğimiz upload hızlarından daha düşük hızlarda da yayınlayabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra mevcut upload hızınızla hangi kalitede yayın yapabileceğinizi öğrenmek için https://www.speedtest.net/ linkine gidip, açılan penceredeki “Go” butonuna tıklayabilirsiniz.

Son olarak internet hızınızı test ederken bilgisayarı modeminize Ethernet kablosuyla bağlamanız gerektiğini ve modeminize başka bir cihaz bağlı olmaması gerektiğini hatırlatarak “Twitch yayını için internet hızı ne olmalı?” adlı makalemize burada son veriyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

6 Yorum

 1. En iyisi 10 mbps upload ile 1080p rahatça yayın yapılır, kafa rahat olur 8 mbps ile uğraşılmaz. Bu da tabi ki Turkcell Superonline sayesinde mümkün :)

  1. 12 mbps upload hızım var 1080p 60fps rahatça yayın yapılır. Bu da tabi ki Türknet sayesinde mümkün :)

  2. 50mbit internet bağlattım var evde 10mbit ten yukarı çıkmıyor 150 lira veriyorum bu internete ben arasam sorunumu çözmeyecekler biliyorum taahhüt bozmaya kalksam başıma iş açacam. Düpedüz dolandırıcılar

  3. pek mümkün değil ben izmirde yaşıyorum gazemirde turkcell superonline kullanıyorum ama aldığım mbps upload 1.2 ortalama oluyor akşamları 2.3 görüyor o da maksimum isterseniz elimde vidyo ve fotoğrafları da var biz şikayetçi olucaz vaad edilen internet hızını vermiyorlar

  4. haha superonline fiber altyapıda 10 versin turknet vdsl altyapıda 50 ye kadar veriyo altyapın ne kadar iyiyse artık net 50 alan bile var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu