Mobil

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

Mobil işletim sistemleri arasında daha rahat geliştirilen ve düzenlenen Android ile ilgili bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Kullanıcılarına bazı durumlarda yaşattığı sorunlardan birisi olan Android durduruldu hatası ve çözümü ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hangi durumlarda bu hatayı alacağınızı ve nasıl düzeltebileceğinizi bu sayede öğrenmiş olacaksınız.

Android Durduruldu Hatasını Neden Verir ?

Android mobil cihazların kullanımı esnasında bu uyarıyı pek çok nedenden dolayı vermektedir. Eğer akıllı telefonunuzu veya genel olarak Android işletim sistemine sahip cihazları çok fazla kullanıyorsanız, bunun ne anlama geldiği konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Ancak daha önce böyle bir hatayı almamışsanız ve ilk defa görüyorsanız, işte bu durumda yazımızı sonuna kadar inceleyerek, hangi durumlarda bu hatayı alacağınızı görebilirsiniz. Android durduruldu hatası hangi sebeplerden olduğunu inceleyelim.

Dahili Depolama Alanı Yetersizliği

Her mobil cihazın teknik özelliklerinde belirtildiği gibi birbirinden farklı dahili depolama alanları bulunmaktadır. Uygulama marketlerinden indirilen her bir uygulamanın kapladığı yer, kullandıkça gelecek olan verilere göre ve güncellemelerin ardından artabilir. Bu artışla birlikte, uygulamayı açmak için yeterli alanın kalmadığı durumlarda uygulamanın durdurulduğuna dair hatayı alabilirsiniz.

Sistemin Ram Belleği Dolu Olması

Uygulamanın boyutlarını kaldıracak ve çalıştırmaya yetecek kadar RAM bellekte boşluğun olmaması halinde de yine çalıştırmamayı tercih ederek, sizlere bu hatayı verecektir. Bazı yüksek RAM gereksinimi ihtiyacı duyan uygulamalarda böyle bir hata alabilirsiniz.

İşlemci Yüksek Isıya Sahip Olması

Uygulamanın açıldığında bazı riskli durumların olabileceği konusunda sizleri uyaracak olan bir hatadır ve işlemcinin ısınmış olması durumunda bununla karşılaşacağınızı gösterir. Böyle bir durumda uygulamayı açmamayı tercih eder ve size de uygulamanın durdurulduğuna dair hatayı verir.

Uygulamanın Sürekli Veri Alması

Sürekli olarak veri alınmasına neden olacak bir Android uygulamayı kullanmak istiyorsanız ve bunun durdurulduğuna dair hatayı alıyorsanız, böyle bir durumda açılmayacağının farkına varacaksınız demektir. Çünkü uygulamanın sürekli veri almasından kaynaklı olarak şişmesi halinde açılması mümkün olmayacaktır.

Sisteme Virüslü Uygulama Yüklenmesi

Gelişigüzel indirilen ve virüs taramasından geçirilmeden açılan bazı uygulamalar bu hatayı verebilir. Genellikle Google Play Store üzerinden değil de farklı yöntemler ile yüklenen uygulamalarda bu hata sık rastlanmaktadır. Dışarıdan yüklenen uygulamaların virüs yani zararlı dosya barındırmadığına emin olun.

Android Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

İşte sizlere adım adım Android durduruldu hatasının nasıl çözüleceğine dair aşamaları aktarmak istiyoruz. Android işletim sistemli akıllı mobil cihazlara sahipseniz ve bu uyarıyı alıyorsanız, çözümünü sağlamak amacıyla ilk olarak menüden ‘’Ayarlar’’ bölümüne girmeniz gerekecektir.

 • Hemen ardından üst sekmeden ‘’Diğer’’ seçeneğine dokunun. Diğer seçeneğin içerisinden ‘’Uygulama Yöneticisi’’ menüsünü takip ederek, hangi uygulama hata veriyorsa bulmanız gerekmektedir.
 • Yüklü olan uygulamaya dair bilgiler ekrana geldiğinde, “Önbelleği Sil” sekmesini bulmanız ve tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle uygulamadaki tüm geçmişe dair saklanan veriler silinirken, açılmasını istediğiniz uygulama kullanılır hale gelecektir.
 • Bir diğer seçenek olan “Veriyi Sil” sekmesine tıkladığınızda ise geçmişteki tüm seçenekler temizlenir ve daha rahat bir şekilde kullanmanız sağlanır. Bu da uygulamadaki sorunların ve sıkıntıların giderilmesini sağlarken, rahatsız olacağınız uyarıları almanızı da engeller.
 • Bazı durumlarda sistem dosyalarının da durduruldu hatasını verdiği görülmektedir. Böyle bir durumda ‘’Ayarlar’’‘’Uygulamalar’’ sekmelerini açtıktan sonra, Tüm uygulamaları gösteren bölüme gelmeniz gerekmektedir. Bu alandaki verileri ve önbelleği temizlemeniz halinde yine hedefinize ulaşacağınızı görmeniz mümkün olacaktır.
 • Eğer güncellemeler neticesinde uygulamalarla ilgili olarak durduruldu hatasını almaya başlamışsanız. ‘’Ayarlar’’ ve ‘’Uygulamalar’’ bölümlerini açtıktan sonra hatayı veren uygulamaya gelerek, “Güncellemeleri Kaldır” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.
 • Hemen ardından uygulama marketinize giriş yaparak, ayarlar sayfası içerisinden otomatik güncellemeleri kapatmanız, bir daha benzer hataları almanızı da önleyecektir. Virüslerden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka indireceğiniz virüs tarama programları ile tarattıktan sonra açmaya çalışmanız gerekmektedir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen, hala benzer hataları almaya devam ediyorsanız, bu durumda cihazınıza format atabilirsiniz. Öncelikle yedeğini almayı unutmamalı ve böylece veri kaybına uğramadan, uygulamalarla ilgili olarak bu tür sorunların çözümünü elde etmelisiniz. Android durduruldu hatası ve çözümü için hazırladığımız yazının sonun geldik yaşadığınız sorunları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

44 Yorum

 1. Asus telefon sistem ara yüzü durdu diyor ve ekran öylece duruyor. Ayarlara girmek mümkün değil. Ne yapmam lazım. Teşekkür ederim.

 2. Merhaba Samsung S 8 kullanıyorum maillerime giremiyorum. Durduruldu uyarısı çıkıyor. Eğer veri silme ve önbellek silme işlemi yaparsam gelen maillerim de silinir mi? Yardımcı olursanız sevinirim. Sadece önbellek silme işlemi yapmıyor veri silme işlemiyle birlikte yapıyor maillerim silinir diye endişelendim lütfen yardımcı olun.

  1. Merhaba, mailler genellikle servis sağlayıcısı tarafından depolanmaktadır. Android içerisinde yapacağınız bu işlem sonucunda silinmemesi gerekmektedir.

 3. Merhaba ACİL önerinize ihtiyacım var. Telefonum Samsung Galaxz S7 Edge. Telefonum 3 yıllık kullanımda. İnternetten çokca sayfa okudum denilenleri yaptım. 5gb boş alanım var. Telefonun kendi Cihaz bakımını yaptım. CCleaner programıylada extradan Ram temizliği yaptım ama nafile.

  Tel kendi kendine durmadan şu durduruldu bu durduruldu diyor. Dediklerini devre dışı bile bıraktım ama halen devam ediyor. Ya alanlarım boş iken böyle birşey yapması tuaf. Defalarca telefonu açtım kapattım, ne denediysem nafile (fabrika ayarlarına geri dön hariç) size yazarken bile şu program durduruldu diye ekran çıkıyor hiç böyle yapmazdı. 1 2 3 programda değil hata gösterdiği, açmadığı app lerde sayı çok fazla. Lütfen yardımcı olabilir misiniz.

 4. Merhaba benim tablet maalesef com. Android. settings durdu hatası veriyor alcatel pixi3 markası tableti acınca direk bu hatayı veriyor hiçbir yere giremiyorum yardımcı olur musunuz.

 5. Ben tablete root attım sonra ikinci gün uygulamalar durduruldu hatası veriyor. Root un kendi uygulamasında girmiyor, Sıfırladım olmuyor ne yapmalıyım.

 6. Merhaba benim tabletim casper via t 17 ne yaptıysam olmuyor tableti de sıfırladım yine de tüm uygulamalar açılmıyor.

  1. Reset; yeniden başlatmak, sıfırlamak gibi anlamlara gelen bir cümledir. Reset sıfırlamak işlevinde kullanılıyorsa tüm bilgiler silinir ve cihaz ilk alındığı güne geri döner. Nasıl atıldığı ise cihazdan cihaza değişiklik gösterir. Ne yapmak istediğinizi iletirseniz ona yönelik yönlendirme sağlarım.

 7. Rehbere girdiğimde kişiler butonuna bastığımda telefon sürekli olarak duruyor yazısı çıkıyor üstelik cihaz daha bugün aldım normal mi bu şekilde olması xiaomi redmi not 8 telefonum?

 8. Merhaba benim telefonum redmi 8 32 ram. Bully diye bi oyunda başta oyunu oynuyor ama sonra 1 gün sonra oyuna girdim ve hemen oyundan attı bir kaç kez farklı versiyonu yüklememe rağmen böyle yapıyo lütfen Mehmet abi yardım….

 9. Uygulamayı yeni indirdim kuruldu telefonda ama başlatmaya bastığımda durdu hatası veriyor fabrika ayarlarına da geri yükledim sorun hala var nasıl düzeltebilirim bunu

  1. Merhaba, sadece indirdiğiniz o uygulamada mı problem var? Eğer öyleyse uygulama kaynaklı sorunlar söz konusu olabilir.

 10. Merhaba oyun durduruldu hatası veriyor ne yaptıysam olmuyor tablet güncelleme bölümü yok ve 4.2.2 nasıl yükseltecem yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, bizlere tabletinizin marka ve modelini iletir misiniz? Bu yönde yardımcı olmaya çalışalım size.

 11. Merhaba benim telefonum CASPER VİA M3 ve başlangıç durduruldu hatasını veriyor ve ana menü ye girilmiyor.

  1. Merhaba, yukarıdaki işlemleri uygulamanıza rağmen sorun çözülmediyse, tekrar yazılım yüklenmesi veya sıfırlanması gerekebilir. Tabii bu işlemleri sağlamadan yedekleme yapmayı unutmayın.

 12. General Mobile GM 8 GO kullanıyorum ve şu hatayı alıyorum com.android.wallpaper picker durdu.

  1. Merhaba, kullanmakta olduğunuz uygulamalarla alakalı olarak yaşanmaktadır bu hata. Bunu tam olarak anlamak adına “Güvenli Mod” ile cihazınızı başlatıp, bunun testini sağlayabilirsiniz.

 13. Mrb. Samsung galaxy j7 prime kullanıyorum veri kullanımı sınırlama ayarlarını yapmak istiyorum fakat uygulama durduruldu hatası veriyor ne yapmalıyım?

  1. Merhaba, yukarıdaki işlem aşamalarını uygulamanıza rağmen mi bu sorunu yaşıyorsunuz? @Emre

   1. Telefonum samsung A30 bluetooth hatası veriyor ne yapabilirim

 14. Kolay gelsin. Benim telefonum da LG bi süredir com.android setting durduruldu hatası alıyordum ve ayarlar hiç bir şekilde açılmıyordu. Telefonunun içindekileri yedekledikten sonra telefonu kapatıp tuşlar yardımıyla format attım ancak telefonum açılıyor dil seçimini yapıyorum ileri tuşuna basınca beni WiFi’ye yönlendiriyor böyle olunca aynı hatayı tekrar vermeye başlıyor dışarıdan gelen aramaları cevaplayabiliyorum ama hata vermeye devam ediyor ne yapmam gerekiyor çok acil yardım edin.Teşekkür ederim kolay gelsin.

  1. Merhaba, cihazın yazılım güncellemelerini kontrol ettiniz mi? @Elmas

 15. Merhaba telefonum j7 prime birkaç uygulama dışında diğer uygulamalar durduruldu hatası veriyor ve açılmıyor. Yukarıdaki işlemleri yaptım. Fabrika ayarlarına döndüm ve sıfırladım. Store dan tekrar uygulamayı indirdim ama yine aynı şekilde hata veriyor. Ne yapmam lazım bilgi verir misiniz?

  1. Merhaba, Cihazınızın Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edebilir misiniz?

 16. Merhaba, Telefonum: ”Samsung Galaxy J2” Dosyalarım’da durduruldu hatası alıyorum, bir şeyi taşırken, silmek isterken, sürekli durduruluyor hatası veriyor, yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

 17. Merhabalar oyunu google play’den yükleyince açılıyor fakat hileli apk yükleyince açılmıyor. Apk sağlam çünkü başka cihaz açıyor biraz karışık oldu ama şimdiden teşekkürler…

  1. Merhabalar benim telefonum casper via m3 telefonum kitlendi ve açılmadı. Tamirciye verdim bataryasını değiştirdim telefonu aldıktan sonra telefon çalışmadı kapandı acildi via yazısı devamlı ekranda kaldı. Neyse açıldı devamlı ara ara durduruldu diyo telefonun ayarlarından uygulamalara giriyorum arayüz sistt diye bir şey yok bide hiç bir uygulamalarda ön belleği temizle yada veriyi temizleme yok bu nasıl bi telefon aldığıma bin pişman oldum. lütfen bana yardımcı olur musunuz?

   1. Merhaba, size yardımcı olacağız. Öncelikle daha anlaşılır olmak adına “telefonun ayarlarından uygulamalara giriyorum arayüz sistt diye bir şey yok” buradaki “sistt” nedir anlamadık.

 18. Merhabalar, kullandığım telefonum note 5 bir fotoğraf açıp whatsapp veya facede paylaşmak isteyip, şununla paylaş simgesine dokunduğumda ANDROİD DURDURULDU yazısı ekranda görünüp fotoğraf kapanıyor, bir türlü çözemedim, yardım…

 19. Hocam ben hard resette attım yukarıda yazanları da yaptım gene oyuna giremiyorum herkes girebiliyor oyunla alakalı değil sanırsam hard reset attım güncellemeleri devre dışı bıraktım dediklerinizi yaptım gene olmadı gene olmadı.

  1. Merhaba, Oyunun Sistem Gereksinimleri Kullandığınız Cihaz İçin Yeterli mi?

 20. Ben Samsung Galaxy J7 Duo kullanıyorum. Her yerden araştırdım yazanları yaptım olmuyor. Telefonda sadece 4 uygulamaya falan girebiliyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

  1. Merhaba, 4 Uygulama Dışındakilere Durduruldu Hatası mı Vermektedir. Yaşadığınız Sorunu Biraz Daha Ayrıntılı Aktarırsanız Yardımcı Olmak İsteriz.

 21. Hocam bende galaxy s7710 var. Telefon çalışırken bir sürü uygulamanın durdurulduğuna dair uyarı geldi. Tamirciler format denediler ama gene olmadı. Format atılırken gene Sistem UI durduruldu. Diye uyarı veriyor. Tamam deyince de başka bir uygulamanın durdurulduğuna dair uyarı veriyor. Sürekli hata uyarısı ekranda olduğundan ilerleme olmuyor. Yardımınızı bekliyorum.

 22. Antivirüs yükledim ve ram temizleyici program indirdim ve artık hata vermez oldu. Çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için.

 23. Abi benim telefona yeni yüklediğim uygulamalar ve not google açılmıyor durduruldu diyor hepsini yaptım yinede olmuyor yukarıdakilerin.

 24. Abi bende olay storede oturum açtığımda sunucuyla iletişim sorunu diyor. Tabletteki bütün uygulamalar durdu diyor yani bir uygulama yüklüyorum durduruldu diyor önbelleği sildim veriyi sildim herşeyi yaptım ama olmuyor 2 kere reset attım sonra da google hizmetleri durduruldu diyor arka arkaya diyor ne yapabilirim ha bu arada bütün uygulamalarda durdu diyor sistem uygulamalarında ve oyunlarda ne yapabilirim Acil.

  1. Merhaba, Yukarıdaki İşlemleri Uygulamanıza Rağmen Sorun Halen Devam Ediyorsa Hard Reset Atmanızı Önermekteyiz. Fakat Hard Reset İşlemi Yapılmadan Önce Cihazınızda Yer Alan Tüm Veriler Yedeklenmelidir. Eğer Bu Konuda Bilgi Sahibi Değilseniz Bizlerden Yardım Alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu