GÜNCEL HABERLER
Anasayfa » Mobil » Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

Mobil işletim sistemleri arasında daha rahat geliştirilen ve düzenlenen Android ile ilgili bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Kullanıcılarına bazı durumlarda yaşattığı sorunlardan birisi olan Android durduruldu hatası ve çözümü ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hangi durumlarda bu hatayı alacağınızı ve nasıl düzeltebileceğinizi bu sayede öğrenmiş olacaksınız.

Android Durduruldu Hatasını Neden Verir ?

Android mobil cihazların kullanımı esnasında bu uyarıyı pek çok nedenden dolayı vermektedir. Eğer akıllı telefonunuzu veya genel olarak Android işletim sistemine sahip cihazları çok fazla kullanıyorsanız, bunun ne anlama geldiği konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Ancak daha önce böyle bir hatayı almamışsanız ve ilk defa görüyorsanız, işte bu durumda yazımızı sonuna kadar inceleyerek, hangi durumlarda bu hatayı alacağınızı görebilirsiniz. Android durduruldu hatası hangi sebeplerden olduğunu inceleyelim.

Dahili Depolama Alanı Yetersizliği

Her mobil cihazın teknik özelliklerinde belirtildiği gibi birbirinden farklı dahili depolama alanları bulunmaktadır. Uygulama marketlerinden indirilen her bir uygulamanın kapladığı yer, kullandıkça gelecek olan verilere göre ve güncellemelerin ardından artabilir. Bu artışla birlikte, uygulamayı açmak için yeterli alanın kalmadığı durumlarda uygulamanın durdurulduğuna dair hatayı alabilirsiniz.

Sistemin Ram Belleği Dolu Olması

Uygulamanın boyutlarını kaldıracak ve çalıştırmaya yetecek kadar RAM bellekte boşluğun olmaması halinde de yine çalıştırmamayı tercih ederek, sizlere bu hatayı verecektir. Bazı yüksek RAM gereksinimi ihtiyacı duyan uygulamalarda böyle bir hata alabilirsiniz.

İşlemci Yüksek Isıya Sahip Olması

Uygulamanın açıldığında bazı riskli durumların olabileceği konusunda sizleri uyaracak olan bir hatadır ve işlemcinin ısınmış olması durumunda bununla karşılaşacağınızı gösterir. Böyle bir durumda uygulamayı açmamayı tercih eder ve size de uygulamanın durdurulduğuna dair hatayı verir.

Uygulamanın Sürekli Veri Alması

Sürekli olarak veri alınmasına neden olacak bir Android uygulamayı kullanmak istiyorsanız ve bunun durdurulduğuna dair hatayı alıyorsanız, böyle bir durumda açılmayacağının farkına varacaksınız demektir. Çünkü uygulamanın sürekli veri almasından kaynaklı olarak şişmesi halinde açılması mümkün olmayacaktır.

Sisteme Virüslü Uygulama Yüklenmesi

Gelişigüzel indirilen ve virüs taramasından geçirilmeden açılan bazı uygulamalar bu hatayı verebilir. Genellikle Google Play Store üzerinden değil de farklı yöntemler ile yüklenen uygulamalarda bu hata sık rastlanmaktadır. Dışarıdan yüklenen uygulamaların virüs yani zararlı dosya barındırmadığına emin olun.

Android Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

İşte sizlere adım adım Android durduruldu hatasının nasıl çözüleceğine dair aşamaları aktarmak istiyoruz. Android işletim sistemli akıllı mobil cihazlara sahipseniz ve bu uyarıyı alıyorsanız, çözümünü sağlamak amacıyla ilk olarak menüden ‘’Ayarlar’’ bölümüne girmeniz gerekecektir.

 • Hemen ardından üst sekmeden ‘’Diğer’’ seçeneğine dokunun. Diğer seçeneğin içerisinden ‘’Uygulama Yöneticisi’’ menüsünü takip ederek, hangi uygulama hata veriyorsa bulmanız gerekmektedir.
 • Yüklü olan uygulamaya dair bilgiler ekrana geldiğinde, “Önbelleği Sil” sekmesini bulmanız ve tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle uygulamadaki tüm geçmişe dair saklanan veriler silinirken, açılmasını istediğiniz uygulama kullanılır hale gelecektir.
 • Bir diğer seçenek olan “Veriyi Sil” sekmesine tıkladığınızda ise geçmişteki tüm seçenekler temizlenir ve daha rahat bir şekilde kullanmanız sağlanır. Bu da uygulamadaki sorunların ve sıkıntıların giderilmesini sağlarken, rahatsız olacağınız uyarıları almanızı da engeller.
 • Bazı durumlarda sistem dosyalarının da durduruldu hatasını verdiği görülmektedir. Böyle bir durumda ‘’Ayarlar’’‘’Uygulamalar’’ sekmelerini açtıktan sonra, Tüm uygulamaları gösteren bölüme gelmeniz gerekmektedir. Bu alandaki verileri ve önbelleği temizlemeniz halinde yine hedefinize ulaşacağınızı görmeniz mümkün olacaktır.
 • Eğer güncellemeler neticesinde uygulamalarla ilgili olarak durduruldu hatasını almaya başlamışsanız. ‘’Ayarlar’’ ve ‘’Uygulamalar’’ bölümlerini açtıktan sonra hatayı veren uygulamaya gelerek, “Güncellemeleri Kaldır” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.
 • Hemen ardından uygulama marketinize giriş yaparak, ayarlar sayfası içerisinden otomatik güncellemeleri kapatmanız, bir daha benzer hataları almanızı da önleyecektir. Virüslerden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka indireceğiniz virüs tarama programları ile tarattıktan sonra açmaya çalışmanız gerekmektedir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen, hala benzer hataları almaya devam ediyorsanız, bu durumda cihazınıza format atabilirsiniz. Öncelikle yedeğini almayı unutmamalı ve böylece veri kaybına uğramadan, uygulamalarla ilgili olarak bu tür sorunların çözümünü elde etmelisiniz. Android durduruldu hatası ve çözümü için hazırladığımız yazının sonun geldik yaşadığınız sorunları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Yazar Görsel: Mehmet Karaman
Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

33 yorum

 1. Yazar Görsel: Ayşe

  Rehbere girdiğimde kişiler butonuna bastığımda telefon sürekli olarak duruyor yazısı çıkıyor üstelik cihaz daha bugün aldım normal mi bu şekilde olması xiaomi redmi not 8 telefonum?

 2. Yazar Görsel: Agöýli

  Merhaba benim telefonum redmi 8 32 ram. Bully diye bi oyunda başta oyunu oynuyor ama sonra 1 gün sonra oyuna girdim ve hemen oyundan attı bir kaç kez farklı versiyonu yüklememe rağmen böyle yapıyo lütfen Mehmet abi yardım….

 3. Yazar Görsel: Mert

  Uygulamayı yeni indirdim kuruldu telefonda ama başlatmaya bastığımda durdu hatası veriyor fabrika ayarlarına da geri yükledim sorun hala var nasıl düzeltebilirim bunu

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, sadece indirdiğiniz o uygulamada mı problem var? Eğer öyleyse uygulama kaynaklı sorunlar söz konusu olabilir.

 4. Yazar Görsel: sefa

  Merhaba oyun durduruldu hatası veriyor ne yaptıysam olmuyor tablet güncelleme bölümü yok ve 4.2.2 nasıl yükseltecem yardımcı olur musunuz?

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, bizlere tabletinizin marka ve modelini iletir misiniz? Bu yönde yardımcı olmaya çalışalım size.

 5. Yazar Görsel: Nuri

  Faydalı yazı güzel

 6. Yazar Görsel: Akın

  Merhaba benim telefonum CASPER VİA M3 ve başlangıç durduruldu hatasını veriyor ve ana menü ye girilmiyor.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
   Mehmet Karaman

   Merhaba, yukarıdaki işlemleri uygulamanıza rağmen sorun çözülmediyse, tekrar yazılım yüklenmesi veya sıfırlanması gerekebilir. Tabii bu işlemleri sağlamadan yedekleme yapmayı unutmayın.

 7. Yazar Görsel: Akın Arda

  General Mobile GM 8 GO kullanıyorum ve şu hatayı alıyorum com.android.wallpaper picker durdu.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
   Mehmet Karaman

   Merhaba, kullanmakta olduğunuz uygulamalarla alakalı olarak yaşanmaktadır bu hata. Bunu tam olarak anlamak adına “Güvenli Mod” ile cihazınızı başlatıp, bunun testini sağlayabilirsiniz.

 8. Yazar Görsel: Emre

  Mrb. Samsung galaxy j7 prime kullanıyorum veri kullanımı sınırlama ayarlarını yapmak istiyorum fakat uygulama durduruldu hatası veriyor ne yapmalıyım?

 9. Yazar Görsel: Elmas

  Kolay gelsin. Benim telefonum da LG bi süredir com.android setting durduruldu hatası alıyordum ve ayarlar hiç bir şekilde açılmıyordu. Telefonunun içindekileri yedekledikten sonra telefonu kapatıp tuşlar yardımıyla format attım ancak telefonum açılıyor dil seçimini yapıyorum ileri tuşuna basınca beni WiFi’ye yönlendiriyor böyle olunca aynı hatayı tekrar vermeye başlıyor dışarıdan gelen aramaları cevaplayabiliyorum ama hata vermeye devam ediyor ne yapmam gerekiyor çok acil yardım edin.Teşekkür ederim kolay gelsin.

 10. Yazar Görsel: Kır papatyası

  Merhaba telefonum j7 prime birkaç uygulama dışında diğer uygulamalar durduruldu hatası veriyor ve açılmıyor. Yukarıdaki işlemleri yaptım. Fabrika ayarlarına döndüm ve sıfırladım. Store dan tekrar uygulamayı indirdim ama yine aynı şekilde hata veriyor. Ne yapmam lazım bilgi verir misiniz?

 11. Yazar Görsel: Sevilay

  Merhaba, Telefonum: ”Samsung Galaxy J2” Dosyalarım’da durduruldu hatası alıyorum, bir şeyi taşırken, silmek isterken, sürekli durduruluyor hatası veriyor, yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

 12. Yazar Görsel: Johnny

  Merhabalar oyunu google play’den yükleyince açılıyor fakat hileli apk yükleyince açılmıyor. Apk sağlam çünkü başka cihaz açıyor biraz karışık oldu ama şimdiden teşekkürler…

  • Yazar Görsel: Ali.karzaoglu

   Merhabalar benim telefonum casper via m3 telefonum kitlendi ve açılmadı. Tamirciye verdim bataryasını değiştirdim telefonu aldıktan sonra telefon çalışmadı kapandı acildi via yazısı devamlı ekranda kaldı. Neyse açıldı devamlı ara ara durduruldu diyo telefonun ayarlarından uygulamalara giriyorum arayüz sistt diye bir şey yok bide hiç bir uygulamalarda ön belleği temizle yada veriyi temizleme yok bu nasıl bi telefon aldığıma bin pişman oldum. lütfen bana yardımcı olur musunuz?

   • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

    Merhaba, size yardımcı olacağız. Öncelikle daha anlaşılır olmak adına “telefonun ayarlarından uygulamalara giriyorum arayüz sistt diye bir şey yok” buradaki “sistt” nedir anlamadık.

 13. Yazar Görsel: Enes

  Merhabalar, kullandığım telefonum note 5 bir fotoğraf açıp whatsapp veya facede paylaşmak isteyip, şununla paylaş simgesine dokunduğumda ANDROİD DURDURULDU yazısı ekranda görünüp fotoğraf kapanıyor, bir türlü çözemedim, yardım…

 14. Yazar Görsel: furkan

  Hocam ben hard resette attım yukarıda yazanları da yaptım gene oyuna giremiyorum herkes girebiliyor oyunla alakalı değil sanırsam hard reset attım güncellemeleri devre dışı bıraktım dediklerinizi yaptım gene olmadı gene olmadı.

 15. Yazar Görsel: Merve Sena

  Ben Samsung Galaxy J7 Duo kullanıyorum. Her yerden araştırdım yazanları yaptım olmuyor. Telefonda sadece 4 uygulamaya falan girebiliyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, 4 Uygulama Dışındakilere Durduruldu Hatası mı Vermektedir. Yaşadığınız Sorunu Biraz Daha Ayrıntılı Aktarırsanız Yardımcı Olmak İsteriz.

 16. Yazar Görsel: H.Hüseyin

  Hocam bende galaxy s7710 var. Telefon çalışırken bir sürü uygulamanın durdurulduğuna dair uyarı geldi. Tamirciler format denediler ama gene olmadı. Format atılırken gene Sistem UI durduruldu. Diye uyarı veriyor. Tamam deyince de başka bir uygulamanın durdurulduğuna dair uyarı veriyor. Sürekli hata uyarısı ekranda olduğundan ilerleme olmuyor. Yardımınızı bekliyorum.

 17. Yazar Görsel: Levent

  Antivirüs yükledim ve ram temizleyici program indirdim ve artık hata vermez oldu. Çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için.

 18. Yazar Görsel: imge sinem

  Abi benim telefona yeni yüklediğim uygulamalar ve not google açılmıyor durduruldu diyor hepsini yaptım yinede olmuyor yukarıdakilerin.

 19. Yazar Görsel: Emre

  Abi bende olay storede oturum açtığımda sunucuyla iletişim sorunu diyor. Tabletteki bütün uygulamalar durdu diyor yani bir uygulama yüklüyorum durduruldu diyor önbelleği sildim veriyi sildim herşeyi yaptım ama olmuyor 2 kere reset attım sonra da google hizmetleri durduruldu diyor arka arkaya diyor ne yapabilirim ha bu arada bütün uygulamalarda durdu diyor sistem uygulamalarında ve oyunlarda ne yapabilirim Acil.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, Yukarıdaki İşlemleri Uygulamanıza Rağmen Sorun Halen Devam Ediyorsa Hard Reset Atmanızı Önermekteyiz. Fakat Hard Reset İşlemi Yapılmadan Önce Cihazınızda Yer Alan Tüm Veriler Yedeklenmelidir. Eğer Bu Konuda Bilgi Sahibi Değilseniz Bizlerden Yardım Alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.