Anasayfa » Mobil » Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

Mobil işletim sistemleri arasında daha rahat geliştirilen ve düzenlenen Android ile ilgili bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Kullanıcılarına bazı durumlarda yaşattığı sorunlardan birisi olan Android durduruldu hatası ve çözümü ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hangi durumlarda bu hatayı alacağınızı ve nasıl düzeltebileceğinizi bu sayede öğrenmiş olacaksınız.

Android Durduruldu Hatasını Neden Verir ?

Android mobil cihazların kullanımı esnasında bu uyarıyı pek çok nedenden dolayı vermektedir. Eğer akıllı telefonunuzu veya genel olarak Android işletim sistemine sahip cihazları çok fazla kullanıyorsanız, bunun ne anlama geldiği konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Ancak daha önce böyle bir hatayı almamışsanız ve ilk defa görüyorsanız, işte bu durumda yazımızı sonuna kadar inceleyerek, hangi durumlarda bu hatayı alacağınızı görebilirsiniz. Android durduruldu hatası hangi sebeplerden olduğunu inceleyelim.

Dahili Depolama Alanı Yetersizliği

Her mobil cihazın teknik özelliklerinde belirtildiği gibi birbirinden farklı dahili depolama alanları bulunmaktadır. Uygulama marketlerinden indirilen her bir uygulamanın kapladığı yer, kullandıkça gelecek olan verilere göre ve güncellemelerin ardından artabilir. Bu artışla birlikte, uygulamayı açmak için yeterli alanın kalmadığı durumlarda uygulamanın durdurulduğuna dair hatayı alabilirsiniz.

Sistemin Ram Belleği Dolu Olması

Uygulamanın boyutlarını kaldıracak ve çalıştırmaya yetecek kadar RAM bellekte boşluğun olmaması halinde de yine çalıştırmamayı tercih ederek, sizlere bu hatayı verecektir. Bazı yüksek RAM gereksinimi ihtiyacı duyan uygulamalarda böyle bir hata alabilirsiniz.

İşlemci Yüksek Isıya Sahip Olması

Uygulamanın açıldığında bazı riskli durumların olabileceği konusunda sizleri uyaracak olan bir hatadır ve işlemcinin ısınmış olması durumunda bununla karşılaşacağınızı gösterir. Böyle bir durumda uygulamayı açmamayı tercih eder ve size de uygulamanın durdurulduğuna dair hatayı verir.

Uygulamanın Sürekli Veri Alması

Sürekli olarak veri alınmasına neden olacak bir Android uygulamayı kullanmak istiyorsanız ve bunun durdurulduğuna dair hatayı alıyorsanız, böyle bir durumda açılmayacağının farkına varacaksınız demektir. Çünkü uygulamanın sürekli veri almasından kaynaklı olarak şişmesi halinde açılması mümkün olmayacaktır.

Sisteme Virüslü Uygulama Yüklenmesi

Gelişigüzel indirilen ve virüs taramasından geçirilmeden açılan bazı uygulamalar bu hatayı verebilir. Genellikle Google Play Store üzerinden değil de farklı yöntemler ile yüklenen uygulamalarda bu hata sık rastlanmaktadır. Dışarıdan yüklenen uygulamaların virüs yani zararlı dosya barındırmadığına emin olun.

Android Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Android Durduruldu Hatası ve Çözümü

İşte sizlere adım adım Android durduruldu hatasının nasıl çözüleceğine dair aşamaları aktarmak istiyoruz. Android işletim sistemli akıllı mobil cihazlara sahipseniz ve bu uyarıyı alıyorsanız, çözümünü sağlamak amacıyla ilk olarak menüden ‘’Ayarlar’’ bölümüne girmeniz gerekecektir.

 • Hemen ardından üst sekmeden ‘’Diğer’’ seçeneğine dokunun. Diğer seçeneğin içerisinden ‘’Uygulama Yöneticisi’’ menüsünü takip ederek, hangi uygulama hata veriyorsa bulmanız gerekmektedir.
 • Yüklü olan uygulamaya dair bilgiler ekrana geldiğinde, “Önbelleği Sil” sekmesini bulmanız ve tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle uygulamadaki tüm geçmişe dair saklanan veriler silinirken, açılmasını istediğiniz uygulama kullanılır hale gelecektir.
 • Bir diğer seçenek olan “Veriyi Sil” sekmesine tıkladığınızda ise geçmişteki tüm seçenekler temizlenir ve daha rahat bir şekilde kullanmanız sağlanır. Bu da uygulamadaki sorunların ve sıkıntıların giderilmesini sağlarken, rahatsız olacağınız uyarıları almanızı da engeller.
 • Bazı durumlarda sistem dosyalarının da durduruldu hatasını verdiği görülmektedir. Böyle bir durumda ‘’Ayarlar’’‘’Uygulamalar’’ sekmelerini açtıktan sonra, Tüm uygulamaları gösteren bölüme gelmeniz gerekmektedir. Bu alandaki verileri ve önbelleği temizlemeniz halinde yine hedefinize ulaşacağınızı görmeniz mümkün olacaktır.
 • Eğer güncellemeler neticesinde uygulamalarla ilgili olarak durduruldu hatasını almaya başlamışsanız. ‘’Ayarlar’’ ve ‘’Uygulamalar’’ bölümlerini açtıktan sonra hatayı veren uygulamaya gelerek, “Güncellemeleri Kaldır” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.
 • Hemen ardından uygulama marketinize giriş yaparak, ayarlar sayfası içerisinden otomatik güncellemeleri kapatmanız, bir daha benzer hataları almanızı da önleyecektir. Virüslerden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka indireceğiniz virüs tarama programları ile tarattıktan sonra açmaya çalışmanız gerekmektedir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen, hala benzer hataları almaya devam ediyorsanız, bu durumda cihazınıza format atabilirsiniz. Öncelikle yedeğini almayı unutmamalı ve böylece veri kaybına uğramadan, uygulamalarla ilgili olarak bu tür sorunların çözümünü elde etmelisiniz. Android durduruldu hatası ve çözümü için hazırladığımız yazının sonun geldik yaşadığınız sorunları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

7 yorum

 1. Merhaba, 4 Uygulama Dışındakilere Durduruldu Hatası mı Vermektedir. Yaşadığınız Sorunu Biraz Daha Ayrıntılı Aktarırsanız Yardımcı Olmak İsteriz.

 2. Ben Samsung Galaxy J7 Duo kullanıyorum. Her yerden araştırdım yazanları yaptım olmuyor. Telefonda sadece 4 uygulamaya falan girebiliyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

 3. Hocam bende galaxy s7710 var. Telefon çalışırken bir sürü uygulamanın durdurulduğuna dair uyarı geldi. Tamirciler format denediler ama gene olmadı. Format atılırken gene Sistem UI durduruldu. Diye uyarı veriyor. Tamam deyince de başka bir uygulamanın durdurulduğuna dair uyarı veriyor. Sürekli hata uyarısı ekranda olduğundan ilerleme olmuyor. Yardımınızı bekliyorum.

 4. Antivirüs yükledim ve ram temizleyici program indirdim ve artık hata vermez oldu. Çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için.

 5. Abi benim telefona yeni yüklediğim uygulamalar ve not google açılmıyor durduruldu diyor hepsini yaptım yinede olmuyor yukarıdakilerin.

 6. Merhaba, Yukarıdaki İşlemleri Uygulamanıza Rağmen Sorun Halen Devam Ediyorsa Hard Reset Atmanızı Önermekteyiz. Fakat Hard Reset İşlemi Yapılmadan Önce Cihazınızda Yer Alan Tüm Veriler Yedeklenmelidir. Eğer Bu Konuda Bilgi Sahibi Değilseniz Bizlerden Yardım Alabilirsiniz.

 7. Abi bende olay storede oturum açtığımda sunucuyla iletişim sorunu diyor. Tabletteki bütün uygulamalar durdu diyor yani bir uygulama yüklüyorum durduruldu diyor önbelleği sildim veriyi sildim herşeyi yaptım ama olmuyor 2 kere reset attım sonra da google hizmetleri durduruldu diyor arka arkaya diyor ne yapabilirim ha bu arada bütün uygulamalarda durdu diyor sistem uygulamalarında ve oyunlarda ne yapabilirim Acil.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*