Mobil

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

iPhone telefonunuz var ve güvenlik için giriş deseni ya da giriş şifresi kullanıyorsunuz. Şifrenizi doğru girdiğiniz zaman sıkıntı yok ancak yanlış girdiğiniz zaman, Apple’ın güvenlik odaklı yapmış olduğu bir düzenleme karşınıza çıkıyor. Sürekli şifre denemeleri ile giriş şifresini aşılmasını engellemek için deneme sayısı sınırlı. Bu sınırın aşılması iPhone etkin değil hatası ile karşılaşmanıza neden oluyor.

iPhone Etkin Değil Hatası Nedir?

Başta dediğimiz gibi bu sorun giriş ekranında yanlış şifre ya da yanlış desen girişi yapmanız durumda karşınıza çıkıyor. Genelde “iPhone etkin değil. 1 dakika sonra yeniden deneyin” uyarısı ile karşı karşıya kalırsınız. Bu mesaj şifrenin ya da desenin 5 kez başarısız girilmesinden sonra karşınıza çıkan uyarıdır.

1 dakika kadar beklemenizin ardından uyarı otomatikman ortadan kalkıyor. Fakat eğer 10 ve üzeri başarısız giriş denemesi yapmışsanız, bu durumda “iPhone devre dışı. iTunes’a bağlan” şeklinde bir uyarı alıyorsunuz. Yani telefonunuz güvenlik odaklı olarak koruma moduna geçiyor. Diğer deneme sayıları ve uyarılarından da bahsetmek gerekirse:

 • 6 Başarısız deneme uyarısı: “iPhone etkin değil. 5 dakika sonra yeniden deneyin.”
 • 7 Başarısız deneme uyarısı: “iPhone etkin değil. 15 dakika sonra yeniden deneyin.”
 • 8 Başarısız deneme uyarısı: “iPhone etkin değil. 15 dakika sonra yeniden deneyin.”
 • 9 Başarısız deneme uyarısı: “iPhone etkin değil. 60 dakika sonra yeniden deneyin.”

Böyle değerlendirdiğimiz zaman aslında iPhone etkin değil hatası tam olarak bir hata olarak görülmemekte. Bu tamamen Apple’ın hırsızlığa karşı almış olduğu bir önlem. Diyelim ki telefonunuz çalındı. Bu durumda hırsızlar sizin kişisel bilgilerinize erişemiyor. Bunun için telefonu kırmaları gerekiyor. Peki, şifreyi biz hatalı girer ve telefonu kitlersek ne olacak? Hemen cevaplayalım:

iPhone Etkin Değil Hatasının Çözümü

1. iTunes ile Geri Yükleme Yapmak

Cihazınızı daha önce iTunes ile eşleştirmişseniz, şanslısınız. iTunes üzerinden geri yükleme yapmanız sorunu çözecektir.

 • Cihazınızı kablo ile bağlayın.
 • iTunes uygulamasını açın.
 • iTunes eş zamanlama yapıp yedek oluşturmuş olacak.
 • Cihazınız uygulamada gözüktükten sonra, sol üst köşedeki aygıt simgesine tıklayıp, “Yedeklemeler” alanına gelin.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

 • “Yedeklemeyi Geri Yükle” butonuna basın ve gelen uyarı penceresinden de “Geri Yükle” veya “Geri Yükle ve Güncelle” seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki işlemler sonucunda, ekranda belirtilen son yedeklenme zamanına cihazınız geri yüklenecektir. Bu şekilde sorunun çözülmesi gerekir. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa ikinci başlığımız kesin çözüm sağlayacaktır…

2. Kurtarma Moduna Geçme ve Sıfırlama

Son çare olarak cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Fakat bu işlemde verilerinizin kaybolacağını ekleyelim. Şunu bilin ki tüm verileriniz silinecek. Sıfırlama işlemi yapacağız.

 • Telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve iTunes uygulamasını açın.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

 • Telefonunuz bilgisayara bağlıyken, DFU moduna geçiş yapın. Home tuşu bulunan iPhone modellerinde “Güç + Home” düğmesine aynı anda basmak ve basılı tutmak gerekiyor. Kurtarma modu ekranı gelene kadar bekleyin. Çentikli ekran kullanan modellerde (iPhone X gibi) güç tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun. Cihazı kapatın. Tekrar güç düğmesine basın ve basılı tutarken ses azaltma düğmesine de basın. 6-7 saniye kadar basılı tutun. iTunes, kurtarma modunda bir iPhone buldu şeklinde bir mesaj verecek ve kurtarma moduna geçeceksiniz.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

 • Kurtarma modu içerisinde iki seçenek bizi karşılayacak bunlar; “Güncellemeleri Denetle” ve “iPhone’a Geri Yükle…” olacaktır. Buradan geri yükleme işlemini yaparak yaşanan soruna çözüm sağlayabilirsiniz.

iPhone etkin değil hatası ile karşılaşan kullanıcıların deneyebilecekleri çözümler bu şekilde. Sadece şunu bir kez daha hatırlatalım ki son işlemde veri kaybı yaşanmakta. Cihazınız sıfırlanıyor ve yedekleme yapılmaması durumunda veriler de kayboluyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu