Mobil

‘’Samsung Galaxy Telefonum Dondu’’ Sorunu ve Çözümü

Samsung Galaxy telefonum dondu nasıl çözerim?, Samsung Galaxy telefonum açılmıyor ne yapmalıyım? Gibi benzeri sorularınızın yanıtları bu yazımızda.

Samsung Galaxy S6, S7, S serisi ve A serisi gibi galaxy model telefonlarda donma veya açılmama gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Karşılaşılan bu sorun geçici veya sürekli yaşanabilir. Sürekli olarak karşılaşıyorsanız donanımsal bir arıza söz konusu olabilir. Geçici olarak bu sorunu yaşıyorsanız yazılımsal yani mobil işletim sisteminden kaynaklı olabilmektedir.

Bu sorunun donanımsal mı veya yazılımsal mı olduğunu tespit etmeniz sorunu daha kısa sürede çözmenizi sağlayacaktır. Bunu da yapılacak işlemlerle anlayabilmek veya tahminde bulunmak mümkün. Öncelikle yazılımsal açıdan cihaza bakmak mantıklı olacaktır. Samsung Galaxy telefonunuza yüklü mobil işletim sistemi zamanla kullanıma bağlı olarak çeşitli hatalara veya sorunlara yol açabilmektedir.

Mobil işletim sistemine yüklü olan uygulamalar, oyunlar, veya dışarıdan yüklenen zararlı dosyalar bu gibi sorunlara sebep olmaktadır. Ayrıca internetten indirilen dosyalarda bu soruna davetiye çıkarmaktadır. Öncelikle aşağıdaki işlemlerle yazılımsal sebeplerden ortaya çıkan sorunları çözmeye çalışalım.

‘’Samsung Galaxy Telefonum Dondu’’ Sorunu ve Çözümü 1

Anlık olarak bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sebepten aşağıdaki görselde görülen resetleme işlemini uygulayalım.

‘’Samsung Galaxy Telefonum Dondu’’ Sorunu ve Çözümü

Samsung Galaxy telefonunuzun ‘’Power (Açma – Kapama)’’ ve ‘’Ses kısma’’ tuşlarına aynı anda 7 saniye boyunca basın. Cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Bu yöntem ile sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa 2. çözüm yolunu inceleyebilirsiniz.

‘’Samsung Galaxy Telefonum Dondu’’ Sorunu ve Çözümü 2

Cihazdaki işletim sistemini tamamen sıfırlamak sorunun çözümü olabilir. İşletim sisteminin tamamen sıfırlanması ilk günkü haline bürünmesini sağlayacaktır. Fakat bu işlem cihazınızda bulunan verilerin silinmesine yol açar. Bu işlemi uygulamadan önce cihazınızı ‘’Güvenli mod’’ ile başlatıp verilerinizin yedeğini almalısınız.

Cihazı güvenli mod ile başlatma: Telefon kapalı durumdayken ‘’Power (Açma – Kapama)’’ tuşuna basın ardından sol alt bölümde yer alan ‘’Menü’’ tuşuna sürekli basın. Cihaz açıldığında ekranın sol alt kısmında ‘’Güvenli mod’’ yazısının yer alması gerekmektedir.

Güvenli mod ile verilerinizin yedeğini aldıktan sora hard reset işlemi için aşağıdaki işlemleri uygulayın.

 • Samsung Galaxy cihazınızı kapatın.
 • Ses açma + home tuşu + power tuşuna aynı anda basın.
 • Samsung logosu karşınıza çıktığında elinizi power tuşundan çekin ve ses tuşuna yaklaşık 2 saniye kadar daha basılı tutun.
 • Gelen ekranda ses ayar tuşu ile seçimin yapılması ve power tuşu yardımı ile onay verilmesi gerekir.
 • Android system recovery ekranı içerisinde ‘’Wipe data/factory reset’’ seçeneğini seçin.
 • Gelen diğer seçenekler arasından ‘’Yes – delete all user data’’ seçeneğini seçin.
 • Bu aşama sonrasında hard reset işlemi başlar ve ortalama 10 dakika kadar sürer.
 • Hard reset işlemi bittikten sonra recovery menüsünden ‘’Reboot system now’’ seçeneğini seçin.
 • Reset işlemi sonrasında telefon kapatılarak yeniden başlatılır ve işlem bitirilmiş olur.

Yukarıda yapılan tüm işlemlerin ardından sorun halen devam ediyorsa donanımsal bir arıza olabilir. Samsung telefonunuzda dokunmatik, şarj, mikrofon ve performans gibi problemleri sıkça görüyorsanız donanım arızası olma ihtimali yüksektir. Bunu tam olarak anlamak için yetkili servislere başvurmak gerekir. Yazılımsal olarak yukarıda işlemleri uygulayabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

12 Yorum

 1. Teşekkürler Allah razı olsun bu sayede açıldı telefonum

 2. Bilgilendirme için teşekkürler. Benim telefonum aniden kilitlendi ve şarja taktığımda algılıyor sadece dokunmatik ekrana tıklayamıyorum. İlk işlemi uygularsam eğer bütün fotoğraf uygulama vs siliniyor mu ?

 3. Samsung telefonumun yeniden başlat tuşuna bastım ve ekrana Samsung yazısı geldi ve öyle kaldı, kapanmıyor ve açılmıyor ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Ya da samsung j7 pro j730f için uygun yazılım öneriniz nedir çünku ben yazılım attım yanlış mı oldu çözemedim yardım ederseniz çok sevinirim hocam simdi den teşekkür ederim.

 5. Samsung j7 prime2 telefonum donmuş durumda hiç bir şekilde ekran kiliti açılmıyor ve telefonu kapatamıyorum ne yapmam gerekir cevap verin lütfen daha önce ekran filitresi değişmişti.

  1. Merhaba, cihazı tamamen kapatıp açtığınızda da aynı durumu yaşıyor musunuz? Ya da sürekli aynı sorun mu geçerli?

   1. Evet bende iyileşiyor. Ama sonra tekrar kasmaya başlıyor. Bu döngü böyle sürekli…

 6. Faydalandım, emeği geçenlere ve bilgiyi paylaşanlara teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu