Ana Sayfa Mobil Com.google.process.gapps İşlemi Durdu Hatası ve Çözümü

Com.google.process.gapps İşlemi Durdu Hatası ve Çözümü

Com.google.process.gapps İşlemi Durdu Hatası ve Çözümü

Her teknolojik cihazda olduğu gibi Android telefonlarda da belirli sebeplerden kaynaklı olarak bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Telefonda karşılaştığınız sorunun sebebini hiçbir şekilde bilmiyor, çözüm adına ne yapmanız gerektiği hakkında bir fikriniz bulunmuyorsa konu hakkında yazılı anlatım yapan internet sitelerinden yardım alabilirsiniz.

Birçok kullanıcının son zamanlarda yoğun olarak karşılaştığı uygulama sorunu olan com.google.process.gapps hatası da aslında endişeye yer vermeden çözülebilecek hataların başında geliyor. Bu hatanın sebebi mobil cihazının “Google” sunucularına herhangi bir sebepten bağlanamamasıdır. Hâl böyle olunca çözüm adına yapılması gereken işlemlerin tamamını içeriğimizde sizlere detaylı bir şekilde veriyoruz.

Com.google.process.gapps İşlemi Durdu Hatasının Çözümü

Yöntem 1: Uygulama Önbelleğini Temizleyin.

Google Play Store’dan telefonunuza indirdiğiniz herhangi bir uygulamayı açarken karşınıza “com.google.process.gapps” hatası çıkıyorsa hatanın ana sebebi uygulama önbelleğinin dolu olması ve bu sebeple sunucudan veri alamaması olabilir. Bu durumda uygulamanız gereken işlem “Ayarlar” bölümüne girerek uygulama önbelleğini temizlemektir.

 • Adım 1: Telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Adım 2: “Uygulamalar” kategorisine girin.
 • Adım 3: Bu kısımda listeden hata veren uygulamayı bulun ve üzerine tıklayın.
 • Adım 4: “Depolama” kısmına tıklayın.
 • Adım 4: “Önbelleği Temizle” butonuna dokunun.
  Önbelleği Temizle

Bu işlemleri art arta gerçekleştirdiğinizde uygulamanın daha önceki işlemlerde depoladığı önbellek dosyaları tamamen temizlenecek ve “com.google.process.gappssorunu çözüme kavuşacaktır. Söz konusu işlemler uygulanırken telefonunuzda yer alan verilerin silinmesi gibi durumlarla karşılaşma olasılığınız yoktur. Hâl böyle olunca herhangi bir veri kaybı endişesi duymamalısınız.

Yöntem 2: “Google Play Hizmetleri” Uygulamasının Önbelleğini Temizleyin.

Telefonda yüklü olan her türlü uygulama aktif bir şekilde çalışmak için “Google” sunucularıyla veri alışverişine girer. Bu alışveriş sonucundan sunucudan alınan veriler uygulamanın çalışmasını sağlar. Hâl böyle olunca “com.google.precess.gapps” hatasının çözümü ise “Google Play Hizmetleri” adlı uygulamanın önbelleğini temizlemekle mümkün olabilir.

 • Adım 1: Telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Adım 2: “Uygulamalar” kategorisini açın.
 • Adım 3: “Google Play Hizmetleri” uygulamasının üzerine tıklayın.
  Google Play Hizmetleri
 • Adım 4: “Önbellek Temizle” butonuna tıklayın.

Bu noktada sizlerle paylaştığımız dört adımın sonucunda uygulamanın verdiği hata büyük olasılıkla çözülecektir.

Yöntem 3: “Uygulama Ayarlarını Sıfırla” İşlemi Gerçekleştirin.

Her ne kadar bir önceki yöntemlerde sorunun sunucu ile bağlantı kurulamamasından kaynaklandığını söylemiş olsak da hatanın ortaya çıkmasının bir diğer nedeni uygulama ayarlarında yaptığınız değişiklikler olabilir. Bu sebeple aşağıdaki adımları uygulayarak uygulama ayarlarını sıfırlayın.

 • Adım 1: Telefonun “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Adım 2: “Uygulama Yöneticisi” kategorisine tıklayın.
 • Adım 3: Sağ üst noktada yer alan “Üç Nokta” simgesine dokunun.
 • Adım 4: “Hepsi > Seçenekler > Uygulama Tercihlerini Sıfırla” yolunu takip edin.
  Uygulama Tercihlerini Sıfırla

Burada belirtilen adımları eksiksiz olarak uyguladığınızda uygulama ayarları sıfırlanacak ve uygulamalarda yaptığınız değişiklikler silinecektir.

Yöntem 4: Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürün.

Her ne kadar bir sorunla karşılaştığınızda tercih edeceğiniz son seçenek olsa da telefonu fabrika ayarlarına döndürmek “com.google.process.gappshatasının çözümü olabilir. Bu işlem genellikle tüm Android cihazlarda aynı kategoriden gerçekleştirilir.

NOT: Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde telefonunuzda yer alan tüm veriler silinecektir. Help 724, sunulan öneri sonucunda ortaya çıkabilecek herhangi bir veri kaybı ya da buna benzer durumda sorumluluk kabul etmemektedir. Her ihtimale karşı verilerinizin tümünü farklı bir depolama aygıtına yedekleyin.

 • Adım 1: Telefonun “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Adım 2: “Yedekle ve Sıfırla” kategorisine tıklayın.
 • Adım 3: “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” butonuna tıklayın.
  Fabrika Ayarlarına Sıfırla

Telefonunuz fabrika ayarlarına döndürüldüğünde tekrardan telefonunuzu ayarlayın ve hata veren uygulamayı cihazınıza indirin. Tüm güncelleştirmeleri yaparak uygulamayı başlatın.

Yöntem 5: Uygulamanın Son Sürümünü Yükleyin.

Bir uygulamada “com.google.process.gapps” hatası alıyorsanız bu sorun belki de uygulama geliştiricileri tarafından gönderilen yeni bir güncellemeyle çözülmüştür. Bu sebeple uygulamaya ait güncelleme olup olmadığını “Play Store” mağazasından kontrol etmelisiniz.

 • Adım 1: “Play Store” uygulamasını açın.
 • Adım 2: Sol üst köşede yer alan “Üç Çizgi” simgesine tıklayın.
 • Adım 3: Açılan pencereden “Uygulamalarım ve Oyunlarım” kategorisine girin.
  Uygulamalarım ve Oyunlarım
 • Adım 4: Sizi karşılayan listede yeni bir güncelleme bulunuyorsa “Güncelle” butonuna basarak uygulamayı güncelleyin.
  Uygulama Güncelleme

Herhangi bir güncelleme ile ilgili sorun tamamıyla ortadan kaldırılabilir eğer ki sizler için paylaştığımız tüm yöntemler sonuç vermediyse yeni güncelleme gelmesini bekleyin.

Yöntem 6: Uygulama Geliştiricileriyle İletişime Geçin.

Google Play Store’dan indirmiş olduğunuz tüm uygulamaların geliştirici bilgileri indirme sayfasında yer almaktadır. Bu bilgiler arasından e-posta adresini bularak karşılaştığınız sorunu detaylıca anlatan bir elektronik posta göndererek yardım talep edebilirsiniz. Eposta göndermek istemiyor ancak hızlı iletişim kurmak istiyorsanız yine uygulamanın puanlama kısmından sorunu detaylıca anlatan bir yorum bırakarak sizlere yanıt vermelerini bekleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde 6 farklı yöntemi kullanarak “com.google.process.gappshatasının çözümü için yapılması gerekenleri anlattık. Her birini anlatıldığı gibi uygulayarak karşılaştığınız sorunu tamamıyla ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yöntemler dışında kullanmış ve başarılı olmuş olduğunuz bir yöntem varsa diğer kişilere yardımcı olması adına yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin