Mobil

WhatsApp Link Oluşturma (Güncel Yöntem)

Dünya üzerinde en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp milyarlarca kullanıcıya hitap ediyor. Son zamanlarda ticari işletmelerin de müşterilerle iletişim kurmak için kullandığı bu çevrimiçi platform birçok kolaylık sağlıyor. WhatsApp link oluşturma hizmetiyle kısa linkler vasıtasıyla tek tıkla sohbet başlatılabiliyor. Peki WhatsApp link nedir? WhatsApp bağlantı linki nasıl oluşturulur?

Bu yazımızda, WhatsApp link oluşturma özelliği hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için açıkladık.

WhatsApp Link Nedir?

WhatsApp link oluşturma özelliği sayesinde telefon rehberine kişi eklemeye gerek kalmadan sohbet başlatabilir, WhatsApp gruplarına kişi ekleyebilir ya da dahil olabilir, sohbet bağlantısına kişiselleştirilmiş otomatik bir mesaj atayabilirsiniz.

Ücretsiz şekilde oluşturulan WhatsApp linkleri; insanların sizinle hızlı şekilde irtibata geçmesine ve aynı şekilde sizin de diğer kullanıcılara ulaşmanıza imkan sağlar.

WhatsApp grup linki ve QR kod özellikleri kişilerin WhatsApp gruplarına katılımını kolaylaştırarak hızlandırmaktadır. Grup yöneticileri WhatsApp link ya da QR kod paylaşarak kişilerin basit şekilde gruba dahil olmasına yardımcı olabilmekte.

Özellikle ticari işletmeler son dönemlerde müşteri dönüşleri ve siparişlerini almak için WhatsApp uygulamasını kullanmaktadır. Gerekli durumlarda kişiselleştirilmiş otomatik mesaj da eklenebilen sohbet linkleri sayesinde tek tıklama ile kişiler WhatsApp sohbet ekranına yönlendirilebilir. Böylelikle müşteriler kısa süreli bir konuşma için rehbere telefon numarası ekleme zahmetinden kurtulmuş olurlar.

WhatsApp Link Nasıl Oluşturulur?

WhatsApp link oluşturarak hızlı ve aktif iletişim sağlayabilirsiniz. WhatsApp link nasıl oluşturulur sorusuna cevap arayanlar aşağıdaki maddeleri uygulamalıdır.

  • WhatsApp sohbet bağlantısı paylaşmak istediğiniz platformda tırnak içinde aşağıdaki URL’yi ekleyin.
  • “https://api.whatsapp.com/send?phone=telefonnumarası”
  • Telefon numarası yerine işletme hesabınızın ya da kişisel telefonunuzun numarasını girmelisiniz.
  • Numara kısmının başına ülke kodu girilmelidir. Türkiye için bu kod 90 olarak yazılmalıdır. Ancak kodun başına + işareti koyarak +90 yazmadığınızdan emin olun.
  • Telefon numarası ve ülke kodunda rakamdan başka karakter kullanmamalısınız.
  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, ülke kodu olan 90 yazıldıktan sonra telefon numarasının başına tekrar 0 yazılmaması gerektiğidir. Yani numara kısmı 905300000000 şeklinde toplamda 12 haneli olmalıdır.

Telefon numaranızı yukarıdaki yönlendirmeler sonucu girerek oluşturduğunuz url ile tek tıkla sohbet başlatabilir ve etkileşime girdiğiniz kişi sayısını arttırabilirsiniz.

WhatsApp Link Oluşturma Aracı (wa.me)

WhatsApp linki oluşturma aracı olarak kullanabileceğiniz bir diğer yöntem olan wa.me aracılığıyla sohbet bağlantı linkinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Kendi WhatsApp bağlantı linkinizi oluşturmak için https://wa.me/> formatını kullanmalısınız. Numara kısmı, uluslararası formata uygun şekilde, ülke kodunu da içerecek şekilde 12 haneden oluşmalıdır. Türkiye için numaranızın başına 90 olan ülke kodunu eklemelisiniz. Telefon numaranızın başındaki 0 rakamı, parantez ve çizgi gibi ibareler link adresinizde yer almamalıdır. Örnek adres “wa.me/905111111111” şeklindedir.

Oluşturulan sohbet bağlantısına tıkladığınızda WhatsApp uygulamasına yönlendirilerek sohbet başlatma ekranını açmış olursunuz.

WhatsApp Grup Linki Oluşturma

WhatsApp Grup Linki Oluşturma

WhatsApp 100 kişi olan grup kişisi sayısını son güncellemeler ile 256 kişiye çıkararak büyük gruplar oluşturmaya olanak sağlamıştır. Çok sayıda katılımcının olacağı gruplarda tek tek herkesi rehbere ekleyip gruba alma zahmetinden kurtulmak için WhatsApp grup linki oluşturma yöntemini deneyebilirsiniz.

WhatsApp grup linki davet bağlantısı olarak paylaşıldığında gruba katılmak isteyen kullanıcılar basit ve hızlı şekilde gruba dahil olurlar. WhatsApp grup davet linki oluşturmak için şu adımları izlemelisiniz:

  • Davet bağlantısını paylaşmak istediğiniz WhatsApp grubunu açın.
  • Grup konusuna ya da sağ üst köşedeki 3 noktadan grup bilgisine dokunun.
  • Katılımcılar başlığı altındaki “Bağlantıyla Gruba Davet Et” seçeneğine dokunun.
  • Bağlantıyı paylaş, QR kodu ya da Bağlantıyı kopyala seçeneklerinden birini seçerek istediğiniz kişi veya gruplara gruba katılma linkini gönderebilirsiniz.

Grup sohbetine davet bağlantısı paylaştığınız kişiler WhatsApp grubuna dahil olabilir. Bu yüzden bağlantıyı katılmasını istediğiniz ve güvendiğiniz insanlara göndermelisiniz. Bağlantıya tıklayan kişiler grup yöneticisinin onayı olmadan da gruba katılabilir. Bağlantı linkini iptal etmek istediğiniz durumlarda “Bağlantıyı Sıfırla” seçeneğine dokunarak davet linkini geçersiz kılabilirsiniz.

WhatsApp Business Linki Oluşturma

WhatsApp mesajlaşma uygulamasının iş sürümü olarak hizmet veren WhatsApp Business, günümüzde işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İş numarası ile oluşturduğunuz link sayesinde müşterilerinizle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Müşteriler link vasıtasıyla işletme ile WhatsApp üzerinden kolaylıkla iletişime geçebilir, alışveriş yapabilir, sipariş durumunu sorgulayabilir.

WhatsApp Business link oluşturma ile müşteri kitlenizle dijital olarak etkileşim sağlamış olursunuz. Bu yolla satış ve pazarlama stratejilerinizi geliştirerek müşteri dönüşlerini arttırabilirsiniz.

Bağlantıya tıklayan kişilerin işletmeye doğrudan mesaj atabilmesi için işletmelerin WhatsApp Business linki oluşturma işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Bu işlem diğer link oluşturma yöntemiyle aynıdır. Yalnızca telefon numarası yerine işletmenin iş numarası yazılmalıdır. Oluşturulan link ile bağlantıya tıklayan kişiler doğrudan sohbet penceresi açabilirler.

Otomatik Mesajlı WhatsApp Link Oluşturma

Otomatik mesajlı WhatsApp linki oluşturma özelliği ile link üzerinden açılan sohbet penceresinde istediğiniz otomatik mesajın gönderilmeye hazır şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik ile size mesaj atacak kişiler telefon numarasını eklemeye gerek kalmadan sohbete başlayarak otomatik mesaj atabilirler.

WhatsApp bağlantı linkine otomatik mesaj eklemek için yapmanız gereken; bağlantı adresinin sonunda &text ifadesini kullanmaktır. Otomatik mesajda yazmasını istediğiniz metinde boşluk yerine %20 kodunu kullanmanız gerekir. Örneğin işletme hesabınızdan müşterilerin ürün ya da hizmetle ilgili size ulaşmasını istiyorsanız; https://wa.me/?phone=905000000000&text= Merhaba%20X%20ürünü%20hakkında%20bilgi%20almak%20istiyorum bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bu bağlantıya tıklayan kişiler açılan WhatsApp penceresinde “Merhaba, X ürünü hakkında bilgi almak istiyorum” mesajıyla karşılaşırlar. Mesaja tıklanması halinde rehbere numara kaydetmeye ve mesaj yazmaya gerek kalmadan kısa yoldan iletişime geçilmiş olur. Bu uygulamayla hem müşteriler, hem de işletmeler açısından büyük kolaylık sağlanır.

WhatsApp Link Oluşturmak Ücretsiz mi?

WhatsApp link oluşturmak tamamen ücretsiz ve basit bir işlemdir. Bağlantı linkinizi ve varsa otomatik ayarlanan mesajlarınızı dilediğiniz zaman değiştirerek güncelleyebilirsiniz.

WhatsApp Link Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mesajlaşma uygulamasında bağlantı linkiniz aracılığıyla tanımadığınız kişiler profilinize doğrudan erişim sağlayabilir. WhatsApp linki oluştururken telefon numarası gibi kişisel bilgileriniz kötü amaçlı kullanıcıların ve bilgisayar korsanlarının eline geçebileceği için dikkatli olmalısınız. Bağlantı görünürlüğünüz için alabileceğiniz birtakım önlemler bulunmaktadır.

Gizliliği Korumak

WhatsApp bağlantı linkinizde telefon numaranız url üzerinden görülmektedir. WhatsApp iletişim adresiniz üzerinde telefon numaranızın açıkça görüntülenmesini istemiyorsanız çeşitli sayfalar aracılığıyla bağlantınızı kısaltabilirsiniz. WhatsApp iletişim bağlantısını kısaltarak telefon numaranızın gizliliği korumak mümkün olacaktır.

Botlar ve Şüpheli Mesajlar

WhatsApp linki aracılığıyla herhangi bir kullanıcı bağlantıya tıklayarak mesaj gönderebilmektedir. Link paylaştığınızda kötü niyetli eylemler, şüpheli ve spam içeriklerle rahatsız edilmeniz olasıdır. Botlar ve şüpheli mesajlar sizi rahatsız etmeye başlarsa bu tür numaraları WhatsApp’tan engellemelisiniz.

Yanıltıcı ve Dolandırıcı İçerikli Linkler

WhatsApp bağlantı linki paylaşanların dikkat etmesi gereken riskler olduğu gibi link alan kişilerin de dikkatli olması gereken konular bulunmaktadır. Zaman zaman farkında olarak ya da olmayarak tıkladığımız yanıltıcı ve dolandırıcı içerikli linkler siber saldırılara zemin hazırlamaktadır. Tanımadığınız kişilerden gelen şüpheli linklere tıklamaktan kaçınmalı ve dolandırıcılık, virüs tehdidi gibi konulara karşı dikkatli olmanız gerekir.

İlgili İçerik: Instagram Profiline WhatsApp Sohbet Linki Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu