Yazılım

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme (UDF To PDF 2022)

UDF uzantılı dosyalar birçok devlet kurumunda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu dosyayı açabilmek ve düzenleyebilmek için de “Uyap Doküman Editör” programına ihtiyaç duyurulur. Bu program dışında UDF dosyasını açmak pek mümkün olmamaktadır. Kurum içi dosya alışverişinde genellikle her bilgisayarda yüklü olan bu program kurum dışı paylaşıldığında problem yaratabilmektedir.

PDF ise günümüzde en sık kullanılan dosya formatıdır. Birçok bilgisayarda bulunan Adobe Acrobat Reader ve internet tarayıcıları aracılığıyla PDF dosyası kolaylıkla görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla UDF dosyasını PDF’ye çevirmek dokümanın kullanılabilirliğini arttıracaktır. Herhangi bir ekstra program kullanmadan sadece UYAP Editör ile UDF dosyasını PDF formatına dönüştürebilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden UDF Dosyasını PDF’ye Çevirme:

  • Bilgisayarınıza en güncel UYAP Editör programını https://www.uyap.gov.tr/ üzerinden direkt olarak indirebilirsiniz.
  • UYAP Editörü bilgisayarınıza indirildikten sonra birkaç aşamadan oluşan kurulum işlemini tamamlayın.
  • Kurulum sonrası PDF formatına çevirmek istediğin UDF dosyasını UYAP Editörüne aktarın.

PDF Olarak Kaydet Adımı

  • Yukarıdaki “Dosya” sekmesinden “PDF Olarak Kaydet” butonuna tıklayın.

UDF'yi PDF Kaydetme

  • PDF dosyasının kaydedileceği konumu belirleyip, “Kaydet” butonuna tıklayın.

UDF’yi PDF’ye çevirmek bu kadar kolay…. UYAP Editöründe yapılan iyileştirmeler ve güncelleştirmeler artık bizlere bu imkanı da tanımaktadır. Yukarıdaki işlemi ister Windows isterseniz de macOS üzerinden sağlayabilirsiniz.

Android ve iOS üzerinden UDF’yi PDF’ye Çevirme:

Uyap Doküman Editör uygulaması üzerinden de UDF dosyasını PDF formatına dönüştürebilirsiniz. Android veya iOS cihazınızın uygulama marketine giriş yaparak “Uyap Doküman Editör” araması sağlayın ve çıkan sonuçlardan ilgili uygulamayı mobil cihazınıza indirin.

Uygulamayı yükledikten sonra uygulamanın “Göz At” sekmesinden UDF dosyasını bulun ve açın. Açılan ekranın sağ üst kısmında “Alt Alta Üç Nokta” butonu olacaktır. Buraya dokunarak “PDF Olarak Çıkart” seçeneğini seçin. Ardından kaydedileceği alanı seçerek UDF dosyasını PDF olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu