Yazılım

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi Hatası (Kesin Çözüm)

Günümüzdeki bilgisayarlarda genellikle en az 2 depolama birimi bulunuyor. Buna bir de kullandığımız harici hard diskleri ve flash bellekleri eklersek depolama birimlerinin hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu depolama birimlerine dair ortaya çıkan sorunlara da artık sıklıkla rastlıyoruz. Bu yüzden bugünkü makalemizde bu sorunlardan biri olan Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorunu hakkında sizlere bilgi aktaracağız.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorunu genellikle diskten kaynaklanan yazılımsal bazı problemlerin sonucunda ortaya çıkar. Bu hata diske yazılırken hasar gören bir veriden veya bilgisayarınıza bulaşan bir virüsten kaynaklanabilir. Dolayısıyla çoğu zaman kullanıcılar bu hatayla neden karşılaştıklarını anlamazlar.

Ancak neyse ki bu sorunu hiçbir program kullanmadan çözebilmek mümkündür. Ancak bu noktada sizleri uyarmamız gerekiyor. Çünkü sizlere sunduğumuz çözüm yöntemini uyguladığınızda ilgili diskteki bütün veriler silinecektir.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorununu çözmek için:

  • İlk olarak bu sorunu aldığınız diski (HDD, SSD veya Flash disk) bilgisayarınıza bağlayın. (Eğer sorun bilgisayarın dahili depolama birimindeyse yalnızca diğer adıma geçin)

Bu Bilgisayar > Yönet

  • Daha sonra, başlat menüsündeki arama çubuğuna “Bu Bilgisayar” yazarak aratın ve görselde olduğu gibi, karşınıza çıkan “Bu Bilgisayar” simgesi üzerine gelip sağ tuşa tıklayarak, açılan menüdeki “Yönet” seçeneğiyle devam edin.
  • Yönet” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza gelen pencerede “Depolama > Disk Yönetimi” bölümlerine giriş sağlayın.

Biçimlendir Seçeneği

  • Bu bölümde, ekrana yukarıdaki gibi bir pencere geldiğinde, Windows biçimlendirmeyi bitiremedi hatası aldığınız diski seçin ve sağ tuşa tıklayarak açılan menüdeki “Biçimlendir” seçeneğiyle devam edin. Karşınıza biçimlendirmeyle ilgili bir uyarı penceresi gelirse bu pencerede “Evet” butonuna tıklayın.

Biçimlendirme Ayarları

  • Şimdiyse, yukarıda yer alan pencerede, dosya sistemi sekmesine tıklayarak “NTFS” seçeneğini, ayırma birimi boyutu sekmesine tıklayarak “Varsayılan” seçeneğini seçin ve “Hızlı Biçimlendir” ifadesinin yanında yer alan kutucuğu işaretleyerek “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Yukarıda yer alan işlem aşamalarını sırasıyla uyguladığınızda Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorunu da ortadan kalkacaktır. Eğer ilgili işlem adımlarını düzgün bir şekilde uygulamanıza rağmen sorun çözülmediyse bu durumda son işlem adımında dosya sistemi seçeneğine tıklayarak “FAT 32” seçeneğini seçerek ilgili işlemi tekrarlamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu