Yazılım

UDF Dosyası Açma (UYAP Editör 2022)

UDF uzantısı, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) bünyesinde kullanılan dosyalarda yer almaktadır. UYAP, Hem Adalet Bakanlığı ve yargı birimleri arasındaki iletişimi, hem de hukuksal faaliyetlerin internet platformundan takip edilerek denetlenmesini sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde vatandaşlar, kendilerine ait hukuki süreçleri de takip ederek bilgi sahibi olabilmektedir.

Bu sistemde yaygın olarak kullanılan .UDF uzantılı dosyalar ise UYAP doküman editörü ile açılabilmektedir. Şimdi sizlere UYAP doküman editörünü nereden indireceğinizi ve nasıl kuracağınızı anlatacağız. Ancak programın kurulum dosyası, ‘’.zip’’ uzantılı bir dosya olarak ineceğinden dolayı kuruluma başlamak için WinRAR programı gereklidir. Dolayısıyla indirmeden önce WinRAR programının bilgisayarınızda kurulu olduğuna emin olun. Programı indirmek ve kurmak için:

UDF Dosyası Açma

 • Öncelikle http://www.uyap.gov.tr adresine giderek sayfanın alt kısmında yer alan ‘’UYAP Destek’’ başlığının altındaki ‘’UYAP Editör’’ seçeneğine tıklayın.
 • Tıkladığınız anda dosya inmeye başlayacaktır. Dosyanın inmesi tamamlandığında dosyayı açın.
 • Dosyayı açtıktan sonra sırasıyla ‘’UYAP’’ klasörüne, ardından ‘’UKI_V4.1.11’’ klasörüne ve ‘’UKI_V4.1.11.exe’’ uygulamasına tıklayın (Tıkladıktan sonra izin isterse onaylayın).
 • Karşınıza çıkan kurulum sihirbazı penceresinde yer alan ‘’İleri’’ seçeneğine tıklayın.
 • Bu penceredeyse programın nereye kurulacağını seçin ve tekrar ‘’İleri’’ seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak 3 seçenekte de ‘’ileri’’ seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Son olarak ‘’Kur’’ seçeneğine tıklayın ve kurulumu başlatın.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra ‘’Son’’ butonuna tıklayarak kurulum işlemini sonlandırın.

Bundan sonra UDF uzantılı bir dosyaya tıkladığınızda, dosya UYAP doküman editörü tarafından açılacaktır.

UDF Dosyası Açma

Uyarı: Kurulumdan sonra program açılmıyorsa eğer Java yüklemeniz gerekmektedir. Program Java destekli olduğu için bu yazılıma ekstra ihtiyaç duymaktadır.

Android ve iOS Telefonda UDF Dosyası Açma

UDF Dosyalarına bilgisayar haricinde mobil cihazınızdan da erişebilirsiniz. Uyap Doküman Editö‪r adında hem Google Play hem de App Store bulunan bu uygulama, UDF dosyalarını her an her yerde görüntüleyebilmenizi sağlayacaktır. Böylelikle UDF dosyasını açmak için bilgisayar kullanım şartını ortadan kaldırmış olacaksınız. Android ve iOS üzerinden UDF dosyasını açmak için:

UYAP Dosyası Açma Uygulaması

 • Uyap Doküman Editö‪r uygulamasını telefonunuza yükleyin.
 • Uygulama yüklendikten sonra “Doküman Seç” sayfasından açmak istediğiniz UDF dosyasını bulun.
 • İstenen UDF dosyası bulunduktan sonra üzerine dokunmanız yeterli olacaktır. Yeni sayfada UDF dosyası görüntülenecektir.
 • Sağ üst köşede bulunan alt alta üç nokta butonundan “Fontu küçült – büyüt, Font Boyutunu Sıfırla, PDF Olarak Çıkart ve Dokümanı Çıkart” seçenekleri de ek olarak sizlere sunulacaktır.

Uygulamanın en önemli özelliği UDF dosyasını PDF olarak dışarı çıkartmasıdır. Bu özellik sayesinde dosyayı paylaşmak istediğimiz kişilerin ek bir program veya uygulama kullanmadan bu dosyaya erişebilmesini sağlayacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu