Güncel Haberler
Anasayfa » Yazılım » .UDF Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?

.UDF Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?

.UDF Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?

UDF uzantısı, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) bünyesinde kullanılan dosyalarda yer almaktadır. UYAP, Hem Adalet Bakanlığı ve yargı birimleri arasındaki iletişimi, hem de hukuksal faaliyetlerin internet platformundan takip edilerek denetlenmesini sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde vatandaşlar, kendilerine ait hukuki süreçleri de takip ederek bilgi sahibi olabilmektedir.

Bu sistemde yaygın olarak kullanılan .UDF uzantılı dosyalar ise UYAP doküman editörü ile açılabilmektedir. Şimdi sizlere UYAP doküman editörünü nereden indireceğinizi ve nasıl kuracağınızı anlatacağız. Ancak programın kurulum dosyası, ‘’.zip’’ uzantılı bir dosya olarak ineceğinden dolayı kuruluma başlamak için WinRAR programı gereklidir. Dolayısıyla indirmeden önce WinRAR programının bilgisayarınızda kurulu olduğuna emin olun. Programı indirmek ve kurmak için:

  • Öncelikle http://www.uyap.gov.tr adresine giderek sayfanın alt kısmında yer alan ‘’UYAP Destek’’ başlığının altındaki ‘’UYAP Editör’’ seçeneğine tıklayın.
  • Tıkladığınız anda dosya inmeye başlayacaktır. Dosyanın inmesi tamamlandığında dosyayı açın.
  • Dosyayı açtıktan sonra sırasıyla ‘’UYAP’’ klasörüne, ardından ‘’UKI_V4.1.11’’ klasörüne ve ‘’UKI_V4.1.11.exe’’ uygulamasına tıklayın (Tıkladıktan sonra izin isterse onaylayın).
  • Karşınıza çıkan kurulum sihirbazı penceresinde yer alan ‘’İleri’’ seçeneğine tıklayın.
  • Bu penceredeyse programın nereye kurulacağını seçin ve tekrar ‘’İleri’’ seçeneğine tıklayın.
  • Bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak 3 seçenekte de ‘’ileri’’ seçeneğine tıklayarak devam edin.
  • Son olarak ‘’Kur’’ seçeneğine tıklayın ve kurulumu başlatın.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra ‘’Son’’ butonuna tıklayarak kurulum işlemini sonlandırın.

Bundan sonra UDF uzantılı bir dosyaya tıkladığınızda, dosya UYAP doküman editörü tarafından açılacaktır.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*