Yazılım

Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi Hatası

Windows güvenlik duvarı bazı zararlı yazılımları engellemek için uygulama ve tarayıcı denetimini sağlar. “Bu uygulama güvenliğiniz için engellendi” hatası da bu sebepten kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Windows bazen zararlı olmayan uygulamalar ve yazılımlar içinde bu uyarıyı tetikleyebilmektedir. Siz farkında olmazsınız fakat yüklenen yazılım paketinde kritik bir erişim izni isteyen kod bulunabilir.

Güvenliğinizi sağlamak isteyen Windows bu uyarıdan sonra yüklemek istediğiniz yazılımı engeller ve yüklenmesini istemez. Eğer yazılımın zararlı olmadığından eminseniz bu uyarıyı ortadan kaldırabilir ve yükleme sağlayabilirsiniz.

Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi Windows 10

Windows 10 üzerinden aldığınız “bu uygulama güvenliğiniz için engellendi” hatası için en kesin çözümleri sizlere bu başlık altında sunuyoruz. Öncelikle yüklemek isteğiniz program için virüs taraması yapmanızı önermekteyiz.

Her ihtimale karşı zararlı yazılımı bilgisayarınıza yüklememek için bu tedbiri alın. Antivirüs programı herhangi bir zararlı yazılım tespitinde bulunmadıysa aşağıda adımları takip edebilirsiniz.

Çözüm 1:

 • Windows + R tuşu ile “Çalıştır” ekranını açın. Buraya “control” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın. Böylelikle karşınıza denetim masası ekranı gelecektir.
 • Denetim masası seçeneklerinden “Güvenlik ve Bakım” bölümüne girin. (Bu seçenek mavi bayrak simgesine sahip olacaktır.)
 • Güvenlik ve Bakım penceresinin sol kısmında yer alan “Kullanıcı Hesabı Denetimi Ayarlarını Değiştir” kısmına tıklayın.

Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi

 • Aşağı veya yukarı çıkartabileceğiniz güvenlik seviyesini en aşağı doğru çekin ve “Tamam” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza ilgili değişikliğin kaydedilmesi için uyarı penceresi çıkacaktır. Burada da “Evet” butonuna tıklayarak artık ilgili programın herhangi bir uyarı verilmeksizin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Çözüm 2:

 • Windows başlat simgesine sağ tıklayın ve “Ayarlar” seçeneğine girin.
 • Açılan pencerenin alt bölümünde yer alan “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına tıklayın.
 • Sol tarafta bulunan “Windows Güvenliği” bölümünü ziyaret edin. Hemen arkasından “Windows Güvenliği’ni Aç” butonuna tıklayın.

Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi

 • Windows Güvenliği seçeneklerinin içerisinde bulunan “Uygulama ve Tarayıcı Denetimi”ne tıklayın.
 • “Geçmiş Temelli Koruma Ayarları” seçeneğine giriş yapın ve “Açık” olan tüm seçenekleri kapatın. Böylelikle güvenlik duvarı ilgili programın engellenmesini sağlamayacaktır.

Çözüm 3:

 • Windows + R tuşu ile çalıştır ekranına açın ve “cmd” yazıp “Tamam” butonuna tıklayın. Komut istemi ekranı açılmalıdır.

Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi

 • Komut istemi penceresine “net user administrator /active:yes” komutunu girin ve Enter tuşuna basın.
 • Girdiğiniz komutta herhangi bir problem yoksa karşınıza “Command completed successfully” ibaresi çıkacaktır. Bu kodun başarıyla uygulandığını belirtir.
 • Şu an aktif olarak kullandığını kullanıcı hesabını kapatın ve aktif edilen administrator (yönetici) hesabına geçiş yapın. Kullanıcı hesap geçişini başlat menüsü üzerinden de sağlayabilirsiniz.
 • Yönetici hesabınızı açtığınızda birkaç dakikalık kurulum ekranını beklemelisiniz. Bu aktif ettiğiniz hesabın kurulumunu sağlayacaktır.
 • Hesap aktif olduktan sonra giriş yapıp ilgili programı sorunsuz yükleyebilirsiniz. Administrator hesabında tüm izinler ve kullanımlar açıktır.
 • Administrator hesabını tekrar pasif hale getirmek için komut satırına “net user administrator /active:no” komutunu girmeniz yeterli olacaktır.

Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi Ne Demek?

İçeriğimizin ilk kısmında sizlere bu konuyla alakalı genel bir bilgi ilettik. Fakat daha çok kapsam için bu uyarı hakkında biraz bahsedelim:

Windows Defender SmartScreen, bilinmeyen ve yapımcısı olmayan programları direkt olarak engellemektedir. Programların genelinde bir yapımcı kimliği vardır ve bu o programın güvenirliğini arttırır.

Amatörce yazılan programlar ise güvenlik riski oluşturmaktadır. Windows bu konuda en iyi güvenlik duvarına sahiptir ve bunu kolaylıkla anlayabilmektedir.

Fakat bu durum her zaman geçerli değildir. Program amatörce kodlanmış olsa da zarar olduğu anlamına gelmez. İşte bu durumla başa çıkmak için Windows duvarı seviyesini aşağı çekiyoruz ve programın engellenmesini ortadan kaldırıyoruz.

Bu durum tam tersi de olabilir. Yüklemek istediğiniz program zararlı kod barındırıyor da olabilir. Bunu anlayabilmek için antivirüs programını kullanmak gerekir. Ben böyle bir durumla karşı karşıya geldiğimde ilgili programa sağ tıklayıp “antivirüs ile tara” seçeneğini kullanıyorum.

Bu Windows’un yanlış bir alarm verip vermediği hakkında bana yeterli bilgiyi veriyor. Tabii kesin çözüm mü Hayır! Program yüklendikten sonra Windows ayarlarına veya sistem dosyalarına da zarar verebilir.

Bu sebepten güvendiğiniz programları yüklemeli ve kullanmalısınız.

Bir Yönetici Bu Programı Çalıştırmanızı Engelledi Ne Demek?

Windows’ta belirli izinleri verebildiğimiz hesaplar oluşturabiliyoruz. İstediğiniz bir kullanıcı hesabının program yüklemesini ve kaldırmasını engelleyebiliyoruz.

Eğer bilgisayarınızda kullandığınız hesap sınırlı izinlere sahipse yine program yüklerken hata penceresiyle karışılacaksınız.

Bu durum özellikle yeni bilgisayar satın alan kullanıcıların başına gelmektedir. Sebebi; ürünün teşhir amaçlı kullanıldığı için sınırlı kullanıcı izinlerine sahip olmasıdır. Satarken ilgili firma format atmadığı için bu sorun medyana gelebilmektedir.

Çözüm 3’de bulunan adımlar ile administrator hesabını aktif edebilirsiniz. Yönetici izinleriyle beraber dilediğiniz programı kurabilir veya kaldırabilirsiniz.

Diğer Windows Hataları:

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu