Mobil

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Günümüz teknolojisinde, mobil cihazların yeri her zamankinden çok daha fazla. Neredeyse her insanın cebinde artık bir akıllı telefon bulunuyor. Peki, bu cihazları neden kullanıyoruz ? Mobil uygulamalar sayesinde her türlü işimizi gerçekleştirebiliyoruz. Eğer, şöyle bir uygulama olsaydı işime ne çok yarardı diye bir soru mu soruyorsunuz ?

O zaman sizlere bu yazımızda mobil uygulama nasıl yapılır, mobil uygulama nasıl geliştirilir, yazılım bilmeden mobil uygulama yapılır mı konularından bahsedeceğiz. Birçok farklı sistem ile çok kolay şekilde mobil uygulama yapılabilir. Şimdi sizlere kendi mobil uygulamanızı nasıl yapabilirsiniz onu anlatalım.

Birazdan söyleyeceğimiz birbirinden farklı ve profesyonel özellikleri bulunan mobil uygulama yapma platformlarını kullanarak, çok daha kısa zamanda ve yazılım bilmeden mobil uygulama geliştirebilirsiniz.

MobiRoller

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

MobiRoller platformu tamamen Türk yapımcılar tarafından geliştirilmiş ve Türkçe desteğe sahip bir mobil uygulama geliştirme platformudur. Bu platform sayesinde hiçbir kodlama bilmeden mobil uygulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda yaptığınız mobil uygulama dakikalar içerisinde kullanıma hazır vaziyete gelir.

MobiRoller ile hem Android hem de iOS işletim sistemini kullanan uygulamalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda onlarca başarılı özelliği ile mobil uygulamanızı daha da profesyonel hale getirebilirsiniz. MobiRoller platformu her türlü kullanıcı için imkan sağlamaktadır. İsterseniz kendi mobil uygulamanızı ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz kullanım seçeneğinin tek bir dezavantajı bulunuyor. Bu da mobil uygulamanızdan reklam gelirleri elde edemiyorsunuz. Bu sorunu çözebilmek içinse, yıllık $190 gibi bir ücret karşılığı Premium üye olabilirsiniz. Eğer amacınız sürekli olarak uygulama yapıp satmak ise $1290’a reseller üyeliğini satın alarak istediğiniz sayıda mobil uygulama yapıp satabilirsiniz.

MOBİROLLER

GoodBarber

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Bir diğer uygulama oluşturma ve geliştirme platformu olan GoodBarber ve özelliklerinden bahsedelim. GoodBarber içerisinde bulunan 100’den fazla şablon sayesinde aklınızdaki uygulama fikrini çok kısa sürede oluşturmanıza olanak sağlıyor.

Mobil uygulama nasıl yapılır sorusunun tam bir cevabı olan GoodBarber sayesinde hiç yazılım bilmeden iOS, Android uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Ayrıca bu platformu kullanarak, hedefleme seçenekleri belirleyebilir ve uygulamanızı hedef kitlenize tanıtabilirsiniz. Platformun güzel yanı ise 30 günlük deneme sürümünün olması. Eğer ücretli olarak kullanmak ve daha fazla seçeneğe erişmek istiyorsanız aylık olarak €32 gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

GOODBARBER

Smartface.io

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Genel merkezi ABD’de, fakat AR-GE merkezi İstanbul’da olan Smartface.io, iOS ve Android uygulama geliştiricileri için hizmet veren bir platform.

Platform üzerinde kullanılan JavaScript ile “What You See Is What You Get” yani “bilgisayarda göründüğü gibi çıktı üreten” bir sistem kullanılarak uygulama geliştirme yapabiliyorsunuz.

Sadece Windows bilgisayarlar için kullanılabilen platformu bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Ücretsiz kullanım seçeneği olduğu gibi daha çok kişiselleştirme için aylık olarak $99 ücret ödemeniz gerekiyor.

SMARTFACE

t-APPZ

Yukarıda açıkladığımız platformların aksine kullanım ücreti biraz daha fazla olan t-appz, diğer platformlara göre mobil uygulamanız için artı bir seçenek ekliyor.

Bu da, diğer iOS veya Android uygulama geliştirme platformlarında sıklıkla ortaya çıkan bir sorun olan, uygulamanın e-ticaret ile tam uyumlu olmaması sorununu ortadan kaldırıyor.

Uluslararası bir çalışma yapan t-appz, yakın zamanda Türkiye’de bulunan IdeaSoft firması ile iş birliği yapması neticesinde daha fazla Türk kullanıcının beğenisine sunuldu. T-appz’in kullanım ücreti ise aylık $199.

t-APPZ (Kaldırıldı)

Appery.io

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Mobil uygulama geliştiricileri tarafından sıklıkla tercih edilen Appery.io, bulut tabanlı mobil uygulama geliştirme platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Genelde işletmeler için çeşitli imkanlar sağlayan Appery.io ile responsive yani her cihazla uyumlu uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Ayrıca, bulut tabanlı olması sayesinde, yükleme sıkıntısı yaşamadan uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. Sürükle ve bırak yöntemiyle çalışan platformu kullanmak istiyorsanız aylık olarak $30 gibi bir ücret ödemelisiniz.

APPERY

Bizness Apps

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Bizness Apps, şu ana kadar 500 binden fazla mobil uygulamanın geliştirildiği bir platform. Çoğunlukla, işletmeler için özel olarak tasarlanmış uygulamalar geliştirmeye olanak sağlayan platform sayesinde, yemek siparişi uygulamaları, alışveriş uygulamaları, profesyonel medya uygulamaları vb. daha birçok uygulamayı geliştirebilirsiniz.

Aynı zamanda, firmanın yeni uygulama geliştirme platformunu da yayınladığını belirtelim. Apex isimli web tabanlı uygulama geliştirme platformu sayesinde, zamandan tasarruf edebildiğiniz gibi pazarlama süreçlerini de kontrol edebilirsiniz. Platform kullanım ücreti ise bir yıllık sözleşme yaptığınızda aylık $79 olurken, aylık sözleşmelerde $99 ödemeniz gerekiyor.

BİZNESS APPS

Mobile Roadie

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Mobile Roadie’nin diğer uygulama geliştirme ortamlarından farkı, ekstra olarak Google News veya Twitter üzerinden otomatik medya aktarımı ve gerçek zamanlı sohbet etme imkanı tanıyor olması.

Platformun avantajlarından bir tanesi de, sitenizde veya şahsi bloğunuzda bulunan içeriğinizi doğrudan uygulamanızın içine çekebilir veya aynı şekilde uygulamanızdan sitenize veya bloğunuza aktarım yapabilirsiniz.

Ücretsiz kullanma imkanı sunan platformu tercih ederseniz, geliştirdiğiniz uygulamayı kendi telefonunuzda deneyebilirsiniz. Ayrıca aylık olarak $125’dan başlayıp $650’a kadar farklı üyelik seçenekleri ile uygulamanızı daha profesyonel hale getirebilirsiniz.

MOBİLE ROADİE

Appy Pie

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Bir diğer bulut tabanlı uygulama geliştirme ortamı olan Appy Pie ile iOS, Android ve Windows tabanlı uygulama geliştirebilirsiniz.

Geliştirme sonucunda elinizde HTML5 tabanlı hibrit bir uygulama olacaktır. GPS üzerinden yer takibi yapma, reklam kullanarak para kazanma, bildirim gönderme ve canlı istatistik görüntüleme gibi seçenekleri ile oldukça kullanışlı bir hale gelen platform ile geliştirdiğiniz uygulamaya sosyal medya akışlarını da ekleyebilirsiniz.

Başlangıç paketi ücretsiz olan platformun farklı üyelik seçeneklerine göre $50’a kadar bir kullanım bedeli bulunuyor.

APPY PİE

AppMachine

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Sürükle ve bırak arayüzünü kullanarak oldukça profesyonel uygulamalar geliştirmenizi sağlayan AppMachine platformu sayesinde çok kolay bir şekilde mobil uygulama geliştirebilirsiniz.

Uygulama geliştirme aşamasında, mobil uygulamanızın ne durumda olduğunu görmek için, telefonunuzda, bilgisayarınızda veya tabletinizde çeşitli denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca AppMachine, iOS tabanlı uygulamalar için App Store’a, Android tabanlı uygulamalar içinse Google Play’e yükleme işlemi için gereken her şeyi kendisi ayarlamaktadır.

Platformu kullanabilmek için, $49 olan plus app paketten satın almanız gerekiyor. Ayrıca daha farklı seçeneklerden faydalanmak istiyorsanız ekstra ücretler ile hesabınızı genişletebilirsiniz.

APPMACHİNE

GameSalad

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Bir diğer sürükle ve bırak arayüzünü kullanan platform olan GameSalad sayesinde oldukça profesyonel oyunlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Eğer aklınızda mobil cihazlar için oyun geliştirmek varsa GameSalad, bunu sizin için çok kolay bir hale getiriyor.

Ödeme çeşitleri ise, ücretsiz kullanım seçeneği olduğu gibi çeşitli varyasyonlar için yıllık $17 ödemeniz gerekiyor.

GAMESALAD

AppMakr

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? Uygulama Yapma Platformları

Hiçbir kelime kod yazmadan mobil uygulama geliştirmenize olanak sağlayan AppMakr ile sınırsız sayıda mobil uygulama geliştirebilirsiniz.

Ayrıca mobil uygulamalarınız için kullanabileceğiniz bildirimler, fotoğraf galerileri, video yayını, sohbet odaları, Google Maps entegrasyonu ve uygulama içi alışveriş seçenekleri bulunmaktadır.

Platformda sahip olduğunuz üyelik ile doğrudan, geliştirdiğiniz uygulamaları güncelleyebilir ve tek bir tıkla App Store veya Google Play üzerinden yayınlayabilirsiniz. $2 dolardan başlayan üyelik seçeneklerinden bir tanesini seçerek uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.

AppMakr (Kaldırıldı)

Yukarıda sizler için tam 11 adet mobil uygulama geliştirme platformunu tanıttık. Eğer bunlardan farklı olarak kullandığınız ve beğendiğiniz bir platform varsa bunları bize yorum olarak iletebilirsiniz. Mobil uygulama nasıl yapılır başlıklı sorunuzun cevabını verdiğimiz bu yazımız hakkında duygu ve düşüncelerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Merhaba bende web sitem için mobil uygulama yaptırmak istiyorum. Ancak bir çok makale yazı okumama rağmen bir sonuç alamadım. web sitem; madalyaburda.com okullara ve organizasyonlara madalya, kupa, plaket, hediyelik ürün, tüm branşlara göre madalya hazırlama ve madalya örneklerini toplumun hizmetine sunuyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz.

  2. Merhaba Sayın Mehmet KARAMAN,

    Ben U-Smart Teknoloji şirketinden Resul Gökpınar. Tayvandan yazıyorum, klavyenin kusuruna bakmayın. Yazınız için teşekkür ederim. Birçok kullanıcıya güzel bir kaynak olacağından eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu