Anasayfa » Donanım » Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Laptop açılmıyor ve ekrana görüntü gelmiyorsa, bu soruna çözüm aramak için birkaç kontrol yapmak gerekir. Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını anlamalısınız. Laptop kapandı açılmıyor gibi sorunların birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların bazılarını sizlerle birlikte aşağıdaki yazımızda inceleyelim.

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Cihazınızı adaptör yardımı ile elektriğe bağlayın. Açma – Kapama butonuna basarak güç, HDD gibi led ışıkların yanıp yanmadığını kontrol edin. Ledler yanıyorsa veya işlemci fanından ses geliyorsa, adaptörünüzde bir arıza olabilir. Adaptör, bilgisayarınıza vermesi gereken akımı veremiyorsa ekran açılmaz ve adaptörü değiştirmeniz gerekir.

Laptop üzerinde takılı olan bataryayı çıkarıp, tekrar adaptöre takın ve bilgisayarın Açma – Kapama butonuna basın. Böylelikle laptop’un açılmama sebebinin bataryadan kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer cihaz açılıyorsa laptop’ta batarya sorunu var demektir.

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Açma – kapama tuşuna basıldığında fan sesi ve led ışıkları yanıyor fakat görüntü gelmiyorsa ekran kablolarında sorun olabilir. Bu arızayı doğrulamak için ise, laptop’un yanında bulunan harici ekran çıkışına bir monitör bağlayarak ekranın çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Laptop harici ekran çıkışları genellikle VGA ve HDMI çıkışlarından oluşmaktadır. Cihazınızın çıkışına uyumlu olan bir kablo türü ve monitör ile arızayı test etmelisiniz. Eğer görüntü geliyorsa ekran kablosunda veya ekran kartı chipsetinde bir sorun olabilir.

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Cihazınız açılıyor, ekran geliyor fakat mavi ekran sorunu alıyorsanız, HDD veya RAM’den kaynaklı sorun var demektir. Laptop’un arka kısmında bulunan paneli sökerek öncelikle RAM bölümüne ulaşmalısınız. Dikkatlice slot tırnaklarını açmalısınız, ardından RAM’leri sökün. Tek tek takarak bilgisayarınızı açmayı deneyin.

Eğer bir RAM ile açabiliyorsanız, diğer RAM’de arıza olduğunu anlamış olursunuz. Eğer RAM’lerle alakalı bir sorun yoksa, çalışan bir HDD ile kendi HDD’nizi değiştirerek deneme yapabilirsiniz. Bu işlemleri uygulamadan önce alanında uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu aşamalardan sonra hala cihazınız açılmıyorsa, açarken hata alıyorsanız, cihazınızın markasına uygun yetkili servisine giderek sorununuzu anlatabilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

2 yorum

  1. Merhaba, Farklı Bir Adaptör İle Denediniz mi?

  2. Bilgisayarımın power tuşuna basıyorum siyah ekran geliyo ışıklar yanıyor ama başka birşey gelmiyor ne yazı nede başka birşey siyah ekran geliyor bataryayı çıkardım adaptörü çıkardım usb bellek taktım 15 sn power tuşuna bastım yine aynı denemediğim şey kalmadı tam ihtiyaç zamanında gitti lütfen yardım.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*