GÜNCEL HABERLER
Anasayfa » Donanım » Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Laptop açılmıyor ve ekrana görüntü gelmiyorsa, bu soruna çözüm aramak için birkaç kontrol yapmak gerekir. Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını anlamalısınız. Laptop kapandı açılmıyor gibi sorunların birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların bazılarını sizlerle birlikte aşağıdaki yazımızda inceleyelim.

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Cihazınızı adaptör yardımı ile elektriğe bağlayın. Açma – Kapama butonuna basarak güç, HDD gibi led ışıkların yanıp yanmadığını kontrol edin. Ledler yanıyorsa veya işlemci fanından ses geliyorsa, adaptörünüzde bir arıza olabilir. Adaptör, bilgisayarınıza vermesi gereken akımı veremiyorsa ekran açılmaz ve adaptörü değiştirmeniz gerekir.

Laptop üzerinde takılı olan bataryayı çıkarıp, tekrar adaptöre takın ve bilgisayarın Açma – Kapama butonuna basın. Böylelikle laptop’un açılmama sebebinin bataryadan kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer cihaz açılıyorsa laptop’ta batarya sorunu var demektir.

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Açma – kapama tuşuna basıldığında fan sesi ve led ışıkları yanıyor fakat görüntü gelmiyorsa ekran kablolarında sorun olabilir. Bu arızayı doğrulamak için ise, laptop’un yanında bulunan harici ekran çıkışına bir monitör bağlayarak ekranın çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Laptop harici ekran çıkışları genellikle VGA ve HDMI çıkışlarından oluşmaktadır. Cihazınızın çıkışına uyumlu olan bir kablo türü ve monitör ile arızayı test etmelisiniz. Eğer görüntü geliyorsa ekran kablosunda veya ekran kartı chipsetinde bir sorun olabilir.

Laptop Kapandı Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Cihazınız açılıyor, ekran geliyor fakat mavi ekran sorunu alıyorsanız, HDD veya RAM’den kaynaklı sorun var demektir. Laptop’un arka kısmında bulunan paneli sökerek öncelikle RAM bölümüne ulaşmalısınız. Dikkatlice slot tırnaklarını açmalısınız, ardından RAM’leri sökün. Tek tek takarak bilgisayarınızı açmayı deneyin.

Eğer bir RAM ile açabiliyorsanız, diğer RAM’de arıza olduğunu anlamış olursunuz. Eğer RAM’lerle alakalı bir sorun yoksa, çalışan bir HDD ile kendi HDD’nizi değiştirerek deneme yapabilirsiniz. Bu işlemleri uygulamadan önce alanında uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu aşamalardan sonra hala cihazınız açılmıyorsa, açarken hata alıyorsanız, cihazınızın markasına uygun yetkili servisine giderek sorununuzu anlatabilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Yazar Görsel: Mehmet Karaman
Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

74 yorum

 1. Yazar Görsel: Yardım edin

  Benim laptopun dokunmatik kısmına telefon sert düştü açılmıyor oynatınca içinden misket yada para sesi geliyor ne olmuştur?

 2. Yazar Görsel: Recep

  Merhaba, Dell laptop bilgisayarım 3 4 gündür ara ara kendiliğinden kapanıyordu bu gün açma düğmesine bastığımda hiç açılmadı sorun ne olabilir şimdiden teşekkürler… Not bilgisayarımda pil kullanmıyorum sadece kablolu kullanıyorum ayrıca bu sorundan sonra bilgisayarı söktüm içerisinde güç kablolarından biri kopmuştu bağladım ama hala açılmıyor…

 3. Yazar Görsel: elif

  merhaba hometech alfa 120a ya sahibim dün bir kere mavi ekran verdi. Bugün hiçbir şekilde çalışmıyor. Işıklar yanmıyor şarj ışığı taktığımda 2 saniye yanıp sönüyor. lütfen yardım eder misiniz?

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, mavi ekranda yer alan kodu not aldınız mı? Ayrıca bataryayı çıkartıp, sadece şarj cihazı ile açmayı denediniz mi?

  • Yazar Görsel: Serhat

   Hocam Laptopumu dün sorunsuz şekilde kullandım. Bugün ise power tuşuna bastığımda power ışığı ve batarya ledi yanmakta ama laptop çalışmıyor (ekrana hiçbir şey gelmiyor) fan da çalışmıyor fakat usb kısımlarına bir şey taktığımda onu çalıştırıyor.

  • Yazar Görsel: Gökhan TANIK

   Merhaba;

   Lenovo idealar320 laptop kapandı açılmıyor. Power tuşuna bastığımda adaptör girişinin yanındaki turuncu led yanıp sönüyor. Ancak ne ekrana görüntü geliyor ne de fan çalışıyor. Başka hiçbir tepki yok. Ayrıca batarya gömülü olduğundan söküp deneme yapamıyorum.

   Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 4. Yazar Görsel: Hakan

  Merhaba benim laptop şarj olmuyor daha doğrusu %45 gelince prize takılı dolmuyor yazıyor 45 kadar doluyor daha sonra orda hata veriyor

 5. Yazar Görsel: Oguzhan

  Hocam iyi günler dün akşam bilgisayar açıktı ve kardeşim oyun oynuyordu ekran kapağı kapalı şekilde bıraktı ve tekrar açmaya çalıştığında şifre ekranı geldi ama sonra kapandığını söylüyor şimdi ise ekrana tamamen görüntü gelmiyor işlemci fanı çalışıyor mause klavye vs LED’leri yanıyor ama görüntü alamıyorum yardım edebilir misin rica etsem?

 6. Yazar Görsel: Burak

  Merhabalar,

  Diz üstü bilgisayar kullanıyorum ve kullandığım oda biraz rutubetli. Bir gün bilgisayarı kapattım ve ertesi gün açmaya kalktığım da fan çalışıp durdu ve hiç açılmadı. Çevremdeki bazı teknik servislere bahsettim konuyu ve baktıktan sonra ana kartın yandığını söylediler ve arıza onarımı fiyatının 850 TL olduğunu söylediler ve bilgisayarımı alıp oradan kaçtım ve bir daha hiçbir servise götürmedim. Biraz teknik bilgiye sahibim ama yetersizim. Yardımcı olursan sevinirim.

 7. Yazar Görsel: Hsyn klç

  Merhaba, dün laptopu düşürdüm açtığımda çizgi çizgi Windows ekran açıldı, daha sonra ekranı kapatıp bir daha açtığımda siyah ekran açıldı, daha kapatıp açtığımda hiç ekran gelmedi sorun tam olarak nedir şu an açıyorum fan çalışıyor ışıklar yanıyor sadece ekranda görüntü yok sıkıntı nedir?

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Sorun büyük olasılıkla, düşmenin etkisiyle Flexi kablosunun (LCD Panel Görüntü Kablosu) yerinden çıkmış olmasıdır. Bunu anlamak normal kullanıcılar için mümkün değildir. Anakart üzerinden gelen Flex kablo LCD panele bağlanır. Fakat bazen bu kablolar düşme ve benzeri sarsıntılarda yerinden çıkabilmektedir. Veya temassızlıklar yaşanabilmektedir. Teknik servis desteği ile bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz.

   Bunun haricinde LCD panel arızalanmış olabilir. Eğer ekranda kırılmalar varsa bu ihtimal kendini doğrular. En son ve en kötü senaryo anakartta meydana gelebilecek çatlamalardır. Düşmenin şiddeti yüksekse bu olabilir. Değilse ilk bahsettiğimiz basit nedenden dolayı bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 8. Yazar Görsel: Ömer

  Merhaba yaklaşık bir yıldır laptop kullanmadım sakladığım yerden çıkardım açtım batarya şarj tutmuyor şarja takmadan açılmıyor şarja taktığımda şarj led pembe yanıp sönüyor (normalde sürekli turuncu yanar şarj olduğunda yeşil) şarja takılı açtığımda ekran acayip şekiller geliyor. Ekrana baktığımda herhangi bir çatlak kırık yok, ekran açılırken simsiyah oluyor sonra üsten pembe çizgiler oluşuyor altlar siyah sonra ekran son hali böyle: hizliresim.com/OtmmHQ

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, öncelikle resimli olarak sorunu aktarmanız çok sağlıklı oldu. Ekrandaki sorun iki sebepten kaynaklanır. İlki anakarttan LCD panele görüntü aktarımını sağlayan “Flexi” kablosu. İkincisi ise anakarttaki “Chipset” sorunu. Peki şarj sorunu neden diye sorarsanız, hem ekran sorunu hem de şarj sorunu anakart “Chipset” arızası sebebiyle olduğunu düşünmekteyim. Tabii bunun kesinliği yetkili servisler tarafından verilir.

   Bunların haricinde Flex kablosu için şu küçük testi yapabilirsiniz:

   Ekranı kapatıp, çok hassas bir şekilde yavaş yavaş açarak, görüntüdeki değişimleri dikkat edin. Eğer görüntüde değişimler oluyorsa bu Flexi kablosunda kopmalar, temassızlıklar olduğu anlamına gelir.

   Chipset sorunu içinde yetkili servise başvurmanız gereklidir.

 9. Yazar Görsel: salih

  Merhaba. Laptop’un şarj ışığı yanıyor. Şarjdayken ya da pildeyken açmayı denediğimde, şarj ışığının yanındaki ışık yanıp hemen sönüyor ve şarj ışığını da söndürüyor. PC de ne fan sesi ne de herhangi bir ses ya da görüntü yok. Laptop’u komple söktüm çıkan bir uç ya da yanık gibi bir şey göremedim.

  Ramsiz harddisksiz hatta bios pilsiz şekilde farklı kombinasyonlarda denedim hep aynı şey oldu. Sadece pilli denediğim parça sökme kombinasyonlarında her açma düğmesine bastığımda pili sök tak yapmadan güç ışığı yanıp sönüyor. Fakat şarj bağlı iken sadece ilk basışımda güç ışığı yanıyor ve hemen şarj ışığını da söndürüyor. Şarjı çıkarmadan tekrar bastığımda ise hiç hiç ışık yanmıyor taki şarjı sök tak yapana kadar. Farklı şarj aletiyle de sorun aynı. PC çok eski parçası bulunmaz. Amacım bu virüslü günlerinde çocuğun eğlenmesi. Kendim çözebileceğim bir sorun mu? yoksa direkt çöpe mi atayım. 10 yıllık laptop sonuçta…

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, bahsettiğiniz durumları değerlendirdiğimde donanımsal arıza olduğu kanaatine varmadan birkaç detayı bilmek istiyorum. Farklı bir şarj cihazı ile deneme sağladığınızı belirtmişsiniz. Bu şarj cihazının voltaj ve amper değerleri eski şarj cihazıyla uyuşuyor mu? Bu çok önemli bir detay. Çünkü en ufak bir uyuşmazlık cihazın çalışmamasına veya arızalanmasına sebep verebilir. Bunu öncelikle değerlendirelim.

   İşlemleri sağlarken sadece şarj cihazı ile çalıştırmayı denediniz mi? Bataryanın arızalı olup olmadığını bu yöntem sayesinde kolaylıkla anlayabiliriz.

   Bunların yanı sıra, olaya donanımsal olarak baktığımızda cihazın kısa devreye yol açacak bir arızası söz konusu olabilir. Çünkü dikkat ederseniz, cihaz batarya ışığını veriyor ama start komutunu alırken direkt her şeyi kesiyor. Bu soruna çok denk geldim. Genellikle sıvı temas ve benzeri voltaj sorunlarında ortaya çıkmaktadır. Peki ne yapmalıyım? Derseniz, eğer tamir yapmaya uygun bir cihazsa yani yapıldığında işlevsel olacaksa bu konuda yetkin teknik servislere başvurabilirsiniz. Basit bir sorunsa çok yüksek tutarlar karşınıza çıkmayacaktır. Şimdi bu dönemde nasıl yapayım bunu, corona virüsünden dolayı sokağa çıkamıyoruz diyeceksiniz biliyorum 🙂 Bunu daha sağlıklı bir dönemde değerlendirmeniz için belirttim. İlk iki paragrafta belirttiğim detayı öncelikle dikkate alın.

 10. Yazar Görsel: Hilal aslan

  Merhaba ben toshiba satellite C55-C-14D bilgisayar kullanıyorum. (4yıllık) Birkaç gün öncesinden bilgisayarı açınca toshibanın sayfası çıkıyordu.

  Sayfa ingilizcedeydi tarih gibi bi şeyler yazıyordu. Sol tarafta main le başlayan alt alta yazılar vardı. Sayfayı kapatıp entere basıyordum. Bilgisayar kendini yeniden başlatıyordu. Akşam bilgisayarı sorunsuz kapattım.

  Ama sabah bilgisayarı hiç açamadım ve hiç seste gelmiyordu. Bilgisayar şarj oluyor, şarj ışığı yanıyor. Bilgisayarın açma kapama düğmesine elimi basılı tuttuğumda düğmenin etrafında ışığı bir anlık yanıp gitti. Tamamen kapanır gibi ve yine hiç ses çıkmadı bilgisayardan. Sizce ne olmuş olabilir.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, bataryayı tamamen çıkartıp sadece şarjda açmayı deneyebilir misiniz? Ayrıca hiç mi görüntü alamıyorsunuz. Örnek olarak BIOS ekranı gibi veya Toshiba yazısı gibi. Peki power tuşuna basılı tutulduğunda fan sesi geliyor mu? Bu detayları aktarır mısınız?

 11. Yazar Görsel: orhan gazi özbey
  orhan gazi özbey

  İyi günler ben yılbaşında bi laptop aldım 1-2 hafta kullandıktan sonra laptop açılırken ekran kapanıyor ve görüntü gelmiyor hdmi ile görüntüyü tv ye aktardım panelin çalışmadığını düşündüğüm için servise yolladım paneli değişti dün geldi yine aynı sorun ile karşılaştım sadece bir oyun indirdim ve güncelleme yaptım yine bozuldu neden olmuştur acaba

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, geç cevaptan dolayı özür dileriz. Bazı teknik sorunlardan dolayı yorumlarla ilgilenemedik. Yorumunuza gelecek olursak, geçmişimdeki deneyimlerimle beraber sizlerin konuya hakim olmanızı sağlayacağım. Laptop panelleri çok hassas bir yapıya sahip olmakla beraber anakart ve panel arasındaki iletişimi sağlayan flexi diye adlandırdığımız kabloda aynı ölçüde hassas ve zamanla yıpranabilecek bir yapıya sahiptir.

   Bu sebepten sizden kaynaklı bir hata olması için birincil sebep; LCD panele zarar vermiş olmanız. İkincil sebep; uzun yıllar kullanmış ve flexi kablosunu yıpratmış olmanız gerek. Bu sebepten 1-2 haftalık bir cihazda sizden kaynaklı bir sorun söz konusu olmayacaktır. Peki ne sebepten bu sorun oluşur? Cihazın anakart taraflı bir sorunu olması ve panele bu sebepten zarar vermesi (Genellikle kısa devre sorunları). Diğer taraftan kronik sorunlar. Yani bu sorun tamamen üretici firmanın kapsamlı olarak araştırması gereken bir vaka olarak bakabiliriz.

   Cihazınızın aynı sorunu iki defa tekrarladığını görüyorum. Üretici firmanızın ve tüketici haklarının cihaz değişim şartlarını kontrol ederek bu konuda da gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Aklınıza takılan başka bir soru olursa yazmaktan çekinmeyin.

   • Yazar Görsel: Hakan

    Merhaba Lenovo laptop kullanıyorum. İnternette Chrome da gezinirken PC kendiliğinden karardı daha sonra kapanma sesi geldi daha sonra açmaya çalıştım açılmadı. Bataryayı çıkarıp tekrar taktım yine açılmadı şarja takılırken şarj göstergesi göstermiyor yanmıyor. Ne yapmam gerekiyor ? Hard diskten mi ya da yazılım olsa ekran gelirdi. Ekran da ve her şeyin de hiçbir tepki yok.

    • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

     Merhaba, donanımsal bir arıza gibi görünüyor. Hiçbir şekilde tepki yoksa cihazda, ya şarj aletinin arızalanması ya da donanımsal bir sorunun olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Size önerimiz cihazın yetkili servisine başvurmanızdır.

     • Yazar Görsel: Hakan

      Ben bilgisayar okuyorum ama ilk tepki vermemesi ilk defa başıma geldi. Ekran kartı hdd filan yandığından değiştirmiştim. (Kapanmadan önce şarj oluyordu yüzde yüz olmuştu şarjdan çıkaracaktım. Şimdi şarja takınca şarj ledi yanmıyor) Ne gibi bir donanım arızası meydana gelmiş olabilir. Kendi imkanlarımla düzeltme imkanım var mı ? Çünkü üç gün sokağa çıkma yasağı var o yüzden kendim çözüm bulayım diye ümit ediyorum.

      • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

       Merhaba, öncelikle yorumunuzu tam olarak anlayamadım. Eğer isterseniz sorular üzerinden ilerleyelim.

       1. İlk olarak hangi işlemleri yaptıktan sonra bu sorun meydana geldi? (Ayrıntılı olarak)

       2. Kullanmakta olduğunuz bilgisayar laptop mu, masaüstü mü? Bu soruyu sormamın sebebi ekran kartını değiştirdiğinizden bahsediyorsunuz günümüzdeki cihazların genelinde modüllü ekran kartı bulunmuyor. Eğer böyleyse bunu da belirtin.

       3. Eğer laptoptan bahsediyorsak donanım değişikliğini yapmak için anakart’a kadar ulaştınız mı?

       Soru-cevap sorunu çözmeniz noktasında daha sağlıklı olacaktır.

       • Yazar Görsel: Hakan

        1. Bilgisayar da şarj takılırken şarj dolu halde şarjda iken Google Chrome’da film izliyordum birden ekran karardı ve kapanma sesi geldi.

        2. Laptop kullanıyorum. Ekran kartı masaüstü bilgisayar da değiştirmiştim ama masaüstü yok şu an.

        3. Bu bozulan PC daha yeni (1 veya 1.5 yıl) sayılır herhangi bir açıp işlem yapmadım. Herhangi bir sorun olmamıştı şimdiye kadar ama yazın çantanın sapı koptuğundan çanta yere düşmüştü o zamandan beri bilgisayarı elime aldığım da sesler geliyor sanki içinde çivi ya da vb. bir şey oynuyor gibi ama ses den başka bir sorun yoktu.

        • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

         Şimdi daha iyi hakim olduk konuya, ekran kartı vb. donanım değişiklerini tecrübelerinizden yana yapabildiğinizi belirtmişsiniz. İlk olarak orijinal şarj cihazının değerleri (voltaj-amper vb.) ile birbir olacak şekilde farklı bir şarj cihazı ile deneme sağlayın. Bu arada bataryayı çıkartıp sadece şarj cihazı ile açmayı da deneyin. Bunlar çözüm sağlamazsa bahsettiğiniz düşme durumu cihazınızda donanımsal soruna sebebiyet vermiş olabilir.

         Tahmin yürütmek gerekirse kesinlikle doğruluğundan değil sadece ihtimaller üzerinden konuşacağım; cihazı elinize aldığınızda çivi gibi seslerden bahsediyorsunuz, bu hem plastik aksam olabilir hem de kasayı ve diğer donanımları sabit tutan vida da. Eğer vida ise anakart veya diğer donanımlar üzerinde kısa devreye sebebiyet vermiş olabilir.

         Bu vakayı bende yaşadım 🙂 havalimanında çanta sapının çıkması sonucu direkt yere çakıldı laptop. Sonucunda ya sol ya da sağ (Tam olarak hatırlamıyorum) menteşe bağlantı bölümü kırıldı. Yine siz ufak bir ses ile atlatmışsınız.

         Sonuç olarak tahminler ve ihtimaller dışında yapılması gereken işlemleri uygulayın ve cihaza müdahale etmeden yetkili servise başvurun. Biliyorum sokağa çıkma yasağı var ve ülke olarak zor durumlardayız. Fakat işlem yapabileceğiniz bir durum yok. Olduğunu düşündüğümüz işlemi de belirttik.

         • Yazar Görsel: Hakan

          Aynen benimde sapı koptu öyle düştü vida sesleri geliyor şarj bağlantı noktası ve güç düğmesinin o taraflardan, çok teşekkür ederim yardımınız için fakat en iyisi beklemek çünkü bir zarar varken birkaç zarar daha pahalıya patlar.

          • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

           Rica ederiz, durumla ilgili gelişmeleri bizlere de aktarın. Bu arada cihazın bataryasını bu bekleme sürecinde çıkarmanızı öneririz. Neden böyle bir işlem yapmam gerekiyor? Dersenizde; içerisinde bulunan vidadan kaynaklı. Bataryada bulunan voltaj cihazınıza hala akım vermeye devam edecektir. Kısa devre olmaması ve cihazınızda daha farklı arızalar oluşmaması açısından bu önerimizi değerlendirebilirsiniz…

         • Yazar Görsel: Hakan

          Bugün tamirciye götürdüm chipset bozulmuş ve anakart çatlaklık var dedi bazı yerlerine voltaj gitmiyor filan dedi 550₺ istedi sizce pahalı mı ?

          • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

           “Eğer vida ise anakart veya diğer donanımlar üzerinde kısa devreye sebebiyet vermiş olabilir.” Sorunu doğrulamış olduk o zaman. Konuya gelecek olursak anakartın çıkması ne kadarmış acaba? Biraz pahalı geldi, pazarlık yapın veya farklı bir yerden de soruşturun. Bu sorunlar var ücret ne kadar diye. Şu an ülke olarak zaten ekonomik olarak kötü bir dönemdeyken, anakart onarımı için 550 TL gerçekten yüksek. Tamam işlemler çok sıkıntılı olabilir, fakat olsun 400 TL olsun, 550 TL Nedir?

 12. Yazar Görsel: sehzade30

  Arkadaşlar iyi günler benim homtech win 10 tablet pc flash bellek takınca kapandı açılmadı içinde çok değerli resim ve videolar var yeni kaybettiğim babamın bütün anıları bu tablette pc ne arızası yapmış olabilir şarj ışığı yanıyor sarj oluyor içine baktığımda her hangi patlak ve yanan bir şey göremedim bu tabletin içinden resim ve videoları kurtarabilir miyiz?

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
   Mehmet Karaman

   Merhaba, USB bellek cihazda kısa devreye sebebiyet vermiş olabilir. Cihazınızı açma-kapama düğmesine uzunca basıp, yani tamamen kapanmasını sağlayıp açmayı dener misiniz. Cihazı biraz araştırdığımda sanırım batarya bölümüne erişim sağlayamıyoruz. Eğer batarya bölümüne erişim sağlayabilseydik cihazın voltaj akımını tamamen kesip daha net deneme şansı elde edebilirdik fakat maalesef tablet dizaynında olduğu için bu işlemi açma-kapama ile sağlamaya çalışacağız.

   • Yazar Görsel: sehzade30

    Batarya bağlantısını çıkarıp bekledim ama sonuç değişmedi bu tablet pc nin anakartı daha yeni değişmişti ilk kullanımda böyle bir şey başıma geldi bu arada garantisi bitti önemli olan video ve resimleri kurtarmak bunu nasıl başarabilirim?

    • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
     Mehmet Karaman

     O zaman belirttiğiniz gibi anakart taraflı bir sorun var. Dosyaları kurtarmak için cihazın açılması gerekir. Tablet düzeninde olduğu için sanırım disk yerleşik anakart üzerinde. Eğer yerleşik olmasaydı cihaz açılmasa bile disk farklı bir bilgisayar üzerinde çalıştırılarak veriler kurtarılırdı. Size önerim, elektronik bilgisi olan veya tablet konusunda destek alabileceğiniz bir servise başvurup, anakartın onarımını talep etmeniz. Anakart onarımından sonra verilerinizi yedekleyerek böylesi durumlar için önlem almanız.

     • Yazar Görsel: sehzade30

      Teşekkürler kardeşim saol inş çözüm bulurum ayrı harddisk olsaydı hallederdim bu konuda bilgim var ama hiç devre bilgim yok keşke öğrenseydim yaş geçti artık.

      • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
       Mehmet Karaman

       İnşallah… Elektronik ayrı bir alandır, herkesin bilmesi beklenmez. Umarım verilerinizi sorunsuz olarak kurtarabilirsiniz. Durum hakkında bizi de bilgilendirin lütfen…

 13. Yazar Görsel: Mert

  Bataryada çalışıyor adaptörde fakat sadece bi kere ışık yanıp sönüyor napmam lazım

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
   Mehmet Karaman

   Merhaba, adaptörde sorun olabilir. Öncelikle adaptörün voltaj ölçümlerine bakılması gerekir. Özellikle laptopun çalışması için gereken voltaj değerini kontrol edip, ardından adaptör çıkışından alınan voltaj kontrol edilmeli. Bu işlem için elektronik konusunda yetkin birisinden destek almanız gerekmektedir.

 14. Yazar Görsel: Emir

  Adaptörüm çalışıyor yani PC şarj alıyor

 15. Yazar Görsel: Emir

  Reis dediklerinin hepsini yaptım yine de olmadı ne yapmam gerek lütfen yardımcı ol

 16. Yazar Görsel: Emir

  Laptopumda chip sorunu var yani destek ekibi öyle söyledi açılmıyor kesinlikle sadece ışık yanıp sönüyor birde voltaj kesip denedim yine olmadı.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Chip sorununu tam olarak anlamak için anakartın kontrol edilmesi gerekir. Yani uzaktan chip sorununa karar verilmez. Bu konuya dikkat edin. Farklı bir adaptör ile çalıştırmayı denediniz mi?

 17. Yazar Görsel: Emir

  Birde voltaj nasıl kesilir sadece batarya mı?

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Chip sorunu olduğu kanaatine nasıl varıldı? Bunun tespiti için çeşitli testlerin yapılması gerekir. Diğer sorunuza ise: Bilgisayarınıza bağlı adaptörü çıkarın. Ardından bataryayı çıkartıp, bir süre bekledikten sonra tekrardan bataryayı yerleştirerek, çalıştırmayı deneyin. Ayrıca farklı bir adaptör ile cihazınızı çalıştırmayı denediniz mi?

 18. Yazar Görsel: Emir

  Laptopumda chip sorunu olduğunu söyledi ne yapmam gerek, dediğin talimatları yaptım yine çalışmadı ne yapabilirim?

 19. Yazar Görsel: Emir

  Laptopum HDD si yok ama açılması gerek yani en azından ekrana görüntü gelir ancak ne fan çalışıyor nede ekrana görüntü geliyor power tuşuna basınca alttaki sarı ışık yanıp sönüyor

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, evet harddisk olmadan da Bıos ekranına ulaşmanız gerekiyor. Böylesi durumlarda ilk yapacağınız işlem cihazınızın voltajını tamamen kesip, (bataryada dahil) sadece adaptör ile tekrar çalıştırmayı denemektir. Fakat adaptörün çalıştığından da emin olmalısınız. Bunlar çözüm sağlamadıysa, donanımsal bir arıza söz konusu olabilir. Ram, anakart gibi… Cihazınıza müdahale etmeden yetkili servis ile irtibata geçmelisiniz.

 20. Yazar Görsel: Adem demir

  Merhaba usta ben Toshiba dizüstü bilgisayar kullanıyorum ve bilgisayarım kapandı açılmıyor. Artı öndeki kırmızı ikaz ışığı yanıp sönüyor üç gün önce açıldı bir saat kadar çalıştı tekrar kapandı kendi kendine o ışık hala yanıp sönüyor daha da açılmıyor şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim iyi günler dilerim.

 21. Yazar Görsel: Ceren

  Edit: benimki Windows 7

 22. Yazar Görsel: Ceren

  Merhaba benim laptopum Toshiba , PowerPoint sunusu varken birden kapandı açmayı deniyorum ama açılmıyor, ışıkların bir tanesi hariç yanıyor. En son kapandığında yabancı şekilde yazı çıktı daha önce bu yazının Türkçesi çıkıyordu, iki kere çıktı biri yabancı olarak diğeri Türkçe ben Windows’u normal olarak başlat düğmesine tıklattım. Sonra daha önce hiç çıkmayan Windows dosyaları yükleniyor yazısı geldi ve kapandı. Açmayı deniyorum ama başlata tıklayınca ışıkların bazıları yanıyor ve tık sesi geliyor. Çalışma sesi falan yok. Sizce ne yapmalıyım. Açılmıyor!

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, “Işıkların bazıları yanıyor ve tık sesi geliyor” büyük olasılıkla sabit diskinizde “Bad Sector” sorunu var. Bunu tam olarak anlayabilmek için yetkili servislerden hizmet almanızı tavsiye ediyoruz.

 23. Yazar Görsel: Berat

  Merhaba, bugün oyun oynarken oyun dondu ve bilgisayarı kapattım (power tuşundan), birkaç kere daha dondu ve aynı şeyi yaptım, Çok yanlış bir şey yaptığımın farkındayım benim hatam. Şu anda bilgisayarı açınca windows başlatışında duruyor (win10) hiçbir şekilde başlamıyor korkuyorum bozuldu diye lütfen yardımcı olun.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, büyük ihtimalle yazılım sorunu söz konusu. Eğer durum böyleyse korkacak bir durum yok. Windows sistem kurtarma yöntemi ile Windows’u onarmayı deneyin. Eğer sorun çözülmezse, tekrar Windows kurulumu gerekebilir.

 24. Yazar Görsel: Metin Külahçıoğlu
  Metin Külahçıoğlu

  Mrb kolay gelsin ASUS N serisi bir laptobum var flim izlerken hiç bir uyarı vermeden kapandı. Adaptör ve bataryası takılıydı birkaç kez denememe rağmen açılmadı daha sonra sadece batarya dolum ışığı arada kesik kesik yanıyor ama yinede açılmıyor. Sorunum ne olabilir çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
   Mehmet Karaman

   Merhaba, belirttiğiniz duruma göre, büyük olasılıkla adaptör kısmındaki bağlantıda sorun var gibi. Siz film izlerken bu kesintiyi hissetmeyip, bataryanın tamamen bitmesine, ardından da kablodaki sorundan sebep bilgisayarınızın kapanmasına ve açılmamasına yol açmıştır. Batarya ışıkların kesik kesik gelmesi de kablodaki temassızlık sonucu oluşabilir. Tabii bu belirttiğimiz olasılıklardan tam olarak emin olmak adına bunu yetkili servislerce test edilmesi gereklidir.

 25. Yazar Görsel: ibrahim tanrıverdi
  ibrahim tanrıverdi

  Kolay gelsin laptopum kitleniyor dedi kapandı ve power tuşuna basıyorum hiç bir şey gelmiyor ışıkları yanmıyor söktüm bataryasını sadece kablo ile çalıştırmayı denedim yeniden olmadı sorun nedir biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz?

 26. Yazar Görsel: İlayda

  Lenovo laptopum 2 gün şarja takmadan durdu sonra günlerce şarjda kalmasına rağmen başlatma düğmesi yanmıyor, Işık’ları yanmıyor asla açılmıyor içinde resimlerim vs var nasıl açılacak resimlerim silinir mi 🙁

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman
   Mehmet Karaman

   Merhaba, cihazınızın bataryasını çıkarıp, adaptör ile tekrar çalıştırmayı deneyebilir misiniz? Resimlerim silinir mi? Sorusu ise; eğer donanım sorunu bulunmuyorsa (Harddisk gibi) herhangi bir veri kaybı yaşamadan erişebilirsiniz. Donanım (Harddisk) farklı bir cihaz üzerinden bağlantı sağlanarak veriler kurtarılabilir.

   • Yazar Görsel: Ziyaretçi

    Merhabalar, casper laptopum var sarj da kapalı iken bir saat sarj da kaldıktan sonra elektrikler gitmiş ve bir daha açılmadı. Adaptör ışığı yanmıyordu yeni adaptör aldım ancak yine açılmıyor hiçbir ses gelmiyor yardımcı olabilir misiniz?

 27. Yazar Görsel: Fatih

  Bilgisayar açıldı ekran görüntüsü geldi, fan sesi var, Işık’larda yanıyor. Ama hiç bir işlem yapamıyorum. Hangi tuşa bastıysamda hiç bir tepki yok. Sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, Açılan ekran Windows ekranı mı? Biraz daha ayrıntı iletirseniz sorun ile ilgili tahminlerimizi iletebiliriz.

 28. Yazar Görsel: Buse

  Merhabalar lenovo markalı laptobum kullanırken bir hata verdi siyah ekranda ciddiye almadım sonrasında kapandı ve şu an açtığımda fan sesi gelmiyor güç tuşu yanıyor ekran çalışmıyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin 🙁

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, donanımsal bir arıza meydana gelmiş olabilir. Örnek olarak RAM gibi. Cihazı yetkili servise iletmenizi öneriyorum.

  • Yazar Görsel: Sena

   Merhabalar hp markalı laptop’umu dün açık bırakıp uyudum, sabah kalkıp açmaya çalışınca açılmadı. Şarja taktığımda led ışığı kırmızı yanıyor ama açılmıyor. Bataryayı çıkartıp şarja taktığımda led ışığı beyaz yanıyor ama yine açılmıyor sorun nedir acaba?

   • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

    Merhaba, herhangi bir BİOS veya benzeri ekran sizi karşılıyor mu? Yoksa direkt olarak siyah ekran mı var karşınızda?

   • Yazar Görsel: Ismail

    Merhaba, lenovo laptopum var dün normal bir şekilde kapattım sabah açılmadı fan çalışıp kapandı şu an ne fan çalışıyor ne bir şey sadece düğmenin ışığı yanıyor yardım edin lütfen.

 29. Yazar Görsel: Cem

  Teşekkürler ilginiz için. Söylediğinizi yaptım, maalesef batarya olmadan elektriğe bağlıyken hiçbir tepki vermiyor bilgisayar.

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Rica ederiz… Şarj soketini kontrol ettiniz mi? Bütün olasılıkları değerlendirmek adına bu basit yöntemleri belirtiyorum size. Bazen zamanla şarj soketinde yıpranmalar ve temassızlıklar meydana gelebilir. Bu durumu da değerlendirip çözüm sağlayamazsanız teknik servisten destek almanız en sağlıklısı olacaktır.

 30. Yazar Görsel: Cem

  Mehmet Bey merhaba, Paylaşım için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Acer marka bir minibookum var. Uzun süre kullanmamıştım, geçenlerde denedim açılmıyordu. Orijinal bataryasını takıp çıkardım beklettim vs. işe yaramadı. Yeni batarya aldım. Yeni bataryayı takınca açıldı ancak minibooku kapayıp tekrar açmaya çalıştığımda açmıyor veya açma-kapama tuşuna basılı tutup kapama yaptığımda da bir daha açılmıyor. Her seferinde bataryayı çıkarıp takmam gerekiyor. Çıkarıp taktıktan sonra açılıyor. Sizce sorun nedir?

  • Yazar Görsel: Mehmet Karaman

   Merhaba, rica ederiz… Cihazdan bataryayı tamamen çıkartıp sadece şarj cihazı ile açıp kapatmayı deneyebilir misiniz? Eğer bu yöntemle açılıp ve kapanırsa, büyük olasılıkla yeni alınan batarya arızalı veya cihazında bataryayla ilgili donanımsal bir sorun olduğuna işaret eder. Tabi bu olasılıklar servis kontrolünden geçip karar verilmesi gerekir. Bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak bizlere geri dönüş sağlar mısınız?

 31. Yazar Görsel: Arif Şentürk

  Bilgisayarımın power tuşuna basıyorum siyah ekran geliyo ışıklar yanıyor ama başka birşey gelmiyor ne yazı nede başka birşey siyah ekran geliyor bataryayı çıkardım adaptörü çıkardım usb bellek taktım 15 sn power tuşuna bastım yine aynı denemediğim şey kalmadı tam ihtiyaç zamanında gitti lütfen yardım.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.