Donanım

DSL Işığı Yanmıyor Ne Yapmalıyım?

İnternet bağlantısı sorunsuz bir şekilde kurulduğu zaman, modem üzerinde yer alan DSL ışığı sabit bir şekilde yanmaktadır. Eğer bağlantınızda bir sorun varsa, DSL ışığı yanmaz ya da sabitlenmez. Peki, DSL ışığı yanmıyor ve internete bağlanamıyorsanız ne yapmanız gerekiyor?

Tabii ki yapacağınız en iyi işlem servis sağlayıcınızı aramak olacaktır ancak öncesinde bazı kontrolleri kendiniz de yapabilirsiniz.

Splitter Kullanıyorum ve DSL Işığı Yanmıyor

Bu sorunun en sık karşılaşıldığı durumlar Splitter kullanıldığı durumlardır. Gelen hattı hem telefona hem de modeme ulaştırmak için kullanılan Splitter, kolay arızalanabilir parçalardan birisidir. Dikdörtgen şeklinde tasarıma sahip olan kutunun arıza yapması durumunda ise DSL ışığı yanmayacaktır.

Kutunun arızalı olup olmadığını anlamak için basit bir kontrol yapacağız. Yapmanız gereken Line girişine takılan ana hat kablosunu direkt olarak modeme bağlamak olacak. Böylece gelen hattı direkt olarak modeme vereceksiniz. Eğer kutuda bir bozulma meydana gelmişse, bu şekilde DSL ışığınızın yanması gerekiyor.

DSL Işığı Yanmıyor Ne Yapmalıyım?

Modemi Yeniden Başlatmak

Eğer sorun Splitter kutusundan kaynaklı değilse ya da böyle bir kutu kullanmıyorsanız, modem üzerinden de bir kontrol yapmanız mümkün. Yapmanız gereken:

  1. Modem üzerindeki tüm bağlantıları çıkarın.
  2. Güç kablosunu da çıkarın ve birkaç dakika bekleyin.
  3. Ardından önce güç kablosunu takıp, sonra diğer bağlantıları gerçekleştirerek modeminizi çalıştırın.
  4. Tüm ışıkların sabitlenmesini bekleyin ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Hat Üzerinde Kontrolleri Sağlayın

Bir sonraki adımda modeme gelen ya da Splitter kutusuna gelen hattın sağlam olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Kablonun bir bölümü hasar görmüş ya da kopmuş olabilir. Bu durumda da modeme sinyal gelmiyordur ve doğal olarak DSL ışığı yanmıyordur. Eğer kabloda bir sorun varsa, değişmesi gerekebilir.

DSL Işığı Yanmıyor Ne Yapmalıyım?

Servis Sağlayıcınız ile İletişime Geçin

Siz kontrollerinizi sağladınız ve belirttiğimiz bu seçenekleri de değerlendirdiniz. Buna rağmen sorun çözülmüyorsa, mutlaka servis sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz lazım. Burada 3 farklı ihtimal karşımıza çıkıyor.

1.ihtimal – Modeminiz Arızalanmış Olabilir: Servis sağlayıcınız kontrolleri yaparak, gerekirse modeminizin değişmesini sağlayabilir. Bu kısımda sizin yapabileceğiniz çok fazla bir şey bulunmuyor.

2.ihtimal – Hatta Sorun Olabilir: Sadece sizde değil, genel olarak internet hattında bir sorun meydana gelmiş olabilir. Bu durumda onarım sırasında planlı kesintiler yaşanabilir. Yine servis sağlayıcısı size bilgi verecektir.

3.ihtimal – Size Gelen Hatta Sorun Olabilir: Size gelen internet hattınızda bir sorun ya da kopma meydana gelmiştir. Yine servis sağlayıcıdan bu konuda kontrol yapmasını ve gerekirse onarım yapmasını isteyebilirsiniz.

DSL ışığı yanmıyor sorunu hakkında merak edilen detayları açıklamaya çalıştık. Son aşamada servis sağlayıcınızın size bilgi vermek ve belli başlı sorunları çözmek zorunda olduğunu da hatırlatalım.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu