Donanım

Flash Bellek Biçimlendirme Sorunu Ve Çözümü

Flash belleği biçimlendirme sırasında (Windows biçimlendirmeyi başaramadı) Hatasını alıyorsanız bu hatanın çözümünü bu yazımızda bulabilirsiniz. Taşınabilir Flash bellekler genelden bu sorunu virusden kaynaklı verir ve biçimlendirme sırasında bizi hata penceresi ile karşılar bunu basit bir kaç işlem ile sorunu çözebilirsiniz.

Birinci Yöntem

Flash Bellek Biçimlendirme Sorunu Ve Çözümü

İNDİR

HP USB DİSK STORAGE FORMAT TOOL Yazılımı ile Flash belleğinizi biçimlendirebilirsiniz.

 İkinci Yöntem

 • Bilgisayarım’ a çift tıklayın,
 • USB Belleğinizi gösteren Sürücüye sağ tıklayın,
 • Özellikleri seçip “Donanım” sekmesine tıklayın,
 • O pencereden USB belleğinizi seçerek Özelliklere tıklayın,
 • İlkeler sekmesini seçin,
 • Performans için en iyi duruma getir” kısmını seçip TAMAM deyin.

Bu işlemlerden sonra USB belleğinize sağ tıklayıp “Biçimlendir” seçtiğiniz zaman NTFS seçeneği de eklenmiş olur. Bilgisayarıma tıklayın ,USB Belleğinize sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan seçeneklerden Dosya Sistemi aşağı inen menüsünden NTFS dosya sistemini seçerek Başlat butonuna tıklayın.İşlem bittiğinde USB Belleğiniz NTFS ile formatlanmış olacaktır.

Üçüncü Yöntem

 • Başlat
 • Çalıştır (çalıştır yoksa, windows tuşu + r)
 • Cmd
 • Diskpart
 • List disk
 • Select disk 1 (buradaki numara değişebilir, o yüzden list disk komutunda hangisi flash’ın ise onu seç, genelde 1 olur)
 • Clean
 • Create partition primary
 • Select partition 1
 • Active
 • Assign

Format penceresinin gelmesi gerekmete gelen format penceseri ile fortmat atabilirsiniz

(Güncelleme) 1

HP USB Disk Storage Format Tool programı haricinde diğer disk biçimlendirme konusunda başarılı olan programlar için Flash Bellek ve Disk Biçimlendirme Programları adlı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz. Yukarıda yer alan işlem aşamaları ile çözüm sağlayan kullanıcılarımız bulunmaktadır. Fakat bazı kullanıcıların karşılaştığı yazılımsal sorunlar için yetersiz kaldığını gözlemledik. Bu sebepten yukarıdaki işlemlerle çözüm sağlamayan kullanıcılar için yeni içeriğimizi kontrol etmelerini önermekteyiz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

102 Yorum

 1. Usb 8GB flash belleği pioneer teyp görüyor ama parçaları okumuyor fat 32 yaptım olmuyor acil yardım bu arada flash toshiba marka.

 2. Ben SanDisk imi biçimlendirdim ama bu seferde telefon SanDiski görmüyor. Flash belleki takın diyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

 3. İyi akşamlar, 8 gblık hafıza kartımın içini boşaltmak istiyorum ama biçimlendirmeleri hiçbir şekilde kabul etmiyor. Biçimlendirildi demesine rağmen aynen dolu kalıyor. Minitool programıyla ve birkaç uygulamayla denedim ama olmuyor, sorun ne olabilir?

  1. İyi akşamlar, başta HP USB Disk Storage Format Tool ve “Flash Bellek ve Disk Biçimlendirme Programları” içeriğimizde yer alan programlar yaşadığınız soruna çözüm sağlayacak niteliktedir. İsterseniz ilk olarak belirttiğimiz programı deneyerek çözüm sağlamaya çalışın eğer çözüm sağlanmazsa diğer referans verdiğimiz içeriğimize göz atabilirsiniz.

 4. Sağolasın yıl olmuş 2019 ben yeni buluyorum bu yöntemi :D

 5. Sen Nasıl bi kralsın Oldu Kardeşim 3. Yöntem Başarılı Oldu :)

 6. Selam ben başlatıyorum tam biterken Windows biçimlendirmeyi bitiremedi diyor sorun nerede

 7. Kolay gelsin mehmet bey. Benim Sandisk cruzer fit 64 gb flash bellek vardı. Daha önceden arabada ve televizyonda çalışan flash bellek biçimlendirildikten sonra renault clio joy arabada ve televizyonda flash belleği görmemeye başladı. Arabaya taktıktan sonra usb aygıt desteklenmiyor yazısı geliyor. Ne yaptıysam düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  1. Merhaba, HP USB Disk Storage Format Tool Programında Biçimlendirme İşlemi Yaparken ”File System” Bölümündeki Seçeneklerden ”NTFS” Seçeneğini Seçip Biçimlendirme İşlemini Tekrar Deneyebilir misiniz ?

 8. Merhaba ben 64 GB sandisk aldım arabamda video izlemek için ama 8 lik ve 16 lıkta izlediğim videolar 64 lükte çalışmıyor. Çalan da bozuk çalıyor. 4 lugunu aldım gene aynı sorun napıcamı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim kardeşim formatta denedim yine ayni.

  1. Merhabalar, 8 GB ve 16 GB Olan Flash Disklerde Çalışıyor mu ?

 9. Çok teşekkür ederim önerdiğiniz silicon power formatter programı sayesinde USB’yi kurtardım.

  1. Merhaba, Biz Teşekkür Ederiz. Sorunun Çözülmesine Sevindik.

 10. Allah razı olsun çooook sağolun çooooooooool işime yaradı sağolun……:):).)

  1. Ben yanlışlıkla biçimlendirme yaptım geri foto videolarımı nasıl alabilirim bilen var mı?

 11. Merhaba ben üçünüde denedim olmadı Üçüncüsünde şöyle hata verdi; sanal disk hatası aygıtta medya yok yardımcı olursanız sevinirim

 12. merhaba. 3 yöntemi de denedim fakat hala biçimlendirmiyor usb belleği. çöp mü oldu bellek?

 13. Merhabalar
  Flash bellekte portable versiyonlu Dreamweaver CS6 versiyonunu kullanmak istediğimde bilinmeyen bu uygulamanın değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz diye soruyor. Ben “evet” diyorum. Sonra Bir başka dreamweaver örneği şimdi kapanıyor. Lütfen bu tekrar başlamadan önce bitirmesini bekleyin diyor. Yani açmıyor dosyayı.
  Bu arada başka bir flash bellekten de denedim aynısı çıkıyor karşıma.
  Ne yapmalıyım acaba? Yardımcı olursanız çok memnun olacağım.
  Bu arada Windows 10 kullanıyorum.

 14. kardeş naptın ya helal olsun hiçbiyerde bulamadım eyvallah

 15. iyi akşamlar abiler benim 1 tb hardiskim var biçimlendirme istiyor bu hardiski level frmatla casper managerle parogon partijinla usb storage usp hp lede yaptım vb programlarla yaptım bir türlü biçimlenmiyor bu donanımsal bir hatanın olduğunu nasıl anlarım yardım ederseniz sevinirim yada bildiğiniz programlar varsa soylerseniz sevinirim

 16. iyi akşamlar abi 1 tb hardisk bende var abi bunu biçinlendirme istiyor level formatla yaptım paragon partijinla yao usb storageyle yaptım usb hp yaptım ama bir türlü biçimlenmiyor casper managerlede yaptım tekrar olmadı sadece lisanslı antivirüsle taratmadım kaldı bunundonanımsal hatanın olup olmadiğini nasıl anlarım

 17. Merhaba yanlışlıkla flash yerine diski seçip sildim
  ne yapmalıyım acil yardım

  1. Merhaba, Web Sitemizde Yapacağınız Kısa Bir Aramada Birçok Veri Kurtarma Programlarına Ulaşabilirsiniz.

 18. merhaba benim flashım biçimlendir deyince windows bicimlendirmeyi bitiremedi diyor hp uygulamasındada olmuyor ne varsa denedim cmdeden denedim chkdsk da denedim başka cozum yokmu

  1. Merhaba. Buradaki Çözümlerle Birçok Kullanıcı Çözüm Sağlamaktadır. Donanımsal Bir Sorun Sebebiyle Biçimlendirmiyor Olabilir. Eğer Yaptığınız İşlem Aşamalarını Ayrıntılı Belirtirseniz Yardımcı Olmak İsteriz.

  1. Biz Teşekkür Ederiz. Bilgisayar Hakkında Yaşadığınız Tüm Sorunlar İçin Buradayız…

 19. bi video izledim videonun yorumlarında biri flashın plastik korumasını çıkartın içinde siyah dikdörtken olacak onun arkasında iki bakır nokta gibi bişi var ona ataçla ikisine birden dokunun diyordu onu denedim biraz zor oldu ama bicimlendir dedigimde disk yazma korumalı hatası degilde windows bicimlendirmeyi tamamlamadı hatasını aldım flashdamı sorun var o zaman?

  1. Sanırım Flash Belleğin İçerisindeki Devre Yolları İle İşlem Yaptınız. Bu Yöntemi Normal Kullanıcı Yani Elektronik Bilgisi Olmayan Kullanıcılara Tavsiye Etmiyoruz. Sanırım Donanım Sorunu Var Çünkü Sizinle Burada Bir Çok İşlemi Uyguladık Siz de Gereken Araştırmayı Yapmışsınız Sanırım. Üzgünüm…

  1. Yakın Zaman İçerisinde İnceleme Yapıp Dönüş Sağlıyoruz. Durumu Buradan Yorum Olarak Takip Edebilirsiniz.

 20. ekran görüntüsü atsam ordaki karşıma çıkan sorunları sizde görseniz ama ekran görüntüsü atılmıyor buradan :/

 21. bunuda denedim olmadı. salt okunur olmadıgından emin oluyor diyor o ne demek

  1. Çöp Olmadan Önce Son Olarak Bu Programı da Denermisiniz. Silicon Power Formatter Programıda HP USB Disk Storage Format Tool Programı Kadar Güçlü Bir Biçimlendirme Programıdır. Buradan Silicon Power Formatter Programını İndirebilirsiniz. Flash Bellek ve Disk Biçimlendirme Programları

 22. evet biliyorum ama benim flashımda öyle kilit koruma yok maalesef

  1. Peki Farklı Bir Yöntem İle Devam Edelim. Windows İşletim Sistemine Sahip Bilgisayarınız Var İse Regedit Yani Kayıt Defterindeki Yapacağınız Kısa Bir İşlem de Bu Sorunun Çözümü Olabilir. Bu işlemi Uygulamak İçin Takip Edilecek İşlem Adımları: Başlat Ardından Çalıştır ve Aç Bölümüne Regedit Yazın. Karışınıza Gelen Ekranda Aşağıdaki İşlem Adımlarını Takip Edin.

   HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

   WriteProtect Özelliğini Bulun ve Sağ Tuşa Tıklayın, Değiştiri Seçin. Değer Kısmına 0 Yazıp Çıkış Yapabilirsiniz. Dikkat Etmeniz Gereken İse Kayıt Defterinde Yani Regedit İçersinde Başka Bir Dosya ile İşlem Yapmamanızdır.

 23. HP USB Disk Storage Format Tool yazılımını indirdim fakat aynı hatayı yine alıyorum şöyle diyor ”device media is write-protected” bu hatayı alıyorum. diğer yöntemleride denedim olmadı…

  1. USB Flash Belleğiniz Üzerinde Yazma Karşı Korumu Kilidi Bulanabilir. Bu Fonksiyonu Kontrol Etmenizi Rica Ediyorum. Bazı USB Flash Bellke Donanımlarında Bu Özellik Bulunmaktadır veya Hafıza Kartlarında. Bu Duruma Dikkat Etmeniz Gerekmektedir.

  1. Biz Teşekkür Ederiz. Sorun Yaşamanız Durumda Bize Buradan Ulaşabilirsiniz. İyi Geceler…

 24. Yanlış hatırlamıyorsam indirmis olmam lazim o kadar cok program indirdimki emin degilim tekrar denerim onu ama olmaz buyuk ihtimal. Bunun baska bi yolu yok mu

  1. İsterseniz Bu Programı Kullanarak Biçimlendirme İşlemini Gerçekleştirin. USB Flash Belleğinizde Donanımsal Sorun Söz Konusu Olabilir Bu Yazı İçerisindeki Tüm Yöntemleri Değerlendirmenizi Tavsiye Ederiz. Eğer ki Yazılımsal Bir Sorun Var İse Bunu Yazı İçerisindeki Yöntemler İle Çözebilirsiniz.

 25. Denedim fakat olmadı daha öncede denemistim zaten yine olmadı ekran goruntusu falan atiliyormu durumu o sekilde aciklayim birde?

  1. HP USB Disk Storage Format Tool Yazılımını Denediniz m ? Bu Yazılım Çok Güçlü Bir Biçimlendirme Yazılımıdır.

 26. Peki o zaman. Flashımı pcye taktığım zaman biçimlendir diyor biçimlendiriyorum disk yazma korumalı hatasını alıyorum ne yaptıysam olmadı ayrıca içindeki herşey silinecek onuda geçtim flashı kullanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim zor durumdayım cidden şimdiden teşekkürler…

  1. Yazımız İçerisindeki Yöntemleri Denediniz mi ? Yazı İçerisindeki Yöntemler İle Bu Sorunu Çözebilirsiniz. Eğer Yöntemleri Uygularken Yaşadığınız Bir Sorun Var ise Belirtin Yardımcı Olalım.

 27. Merhaba. size nasıl ulaşabilirim benim flaşhımda sorun var internetten ne kadar baktıysam hiç biride olmuyor bu konuyla bilgili bir kişiyle görüşmek istiyorum mümkün mü?

  1. Merhaba Yaşadığınız Sorunu Buradan Bizlere Ayrıntılı İletmeniz Durumunda, Bilgimiz Dahilinde Size Yardımcı Olmaya Gayret Gösteririz…

 28. Maxtor one touch 4 500GB harici diskimi bilgisayara taktığımda normal görünüyor fakat “Önemli bir cihaz donanım hatası nedeniyle işlev başarısız oldu” hatası alıyorum. CHKDSK disk RAW olduğu için işlem yapamam diyor. Diskpart da NTFS görünüyor. İçindeki bilgilerim önemli nasıl açabilirim?

  1. Merhaba Harici Diskinizi Chkdsk Yapmayı Denediniz mi ? Harici Diskini Windows Yazılımları İle Onarmayı Deneyin. Çözüm Sağlamaz İseniz Tekrar Buradan Yazın.

 29. Allah razı olsun Allah ne muradın varsa versin çooooooookkkkk tşk ederimmmmmm

 30. bütün dediklerini yaptım şimdi bilgisayar flaşı tanımıyor ne yapacağım şimdi???????

  1. Donanımsal olarak problem bulunabilir. Bu işlemler sadece yazılımsal sorunlar içindir.

 31. 21.12.2016 Çarşamba – İlk yöntemi denediğimde sonuç alamadım, ama ikinci yöntem ile %100 başarıya ulaştım. Doğru bilgi ve düzgün anlatımınızdan dolayı gerçekten teşekkür ederim, siteniz çok hoş.

 32. Flasi bicimlendirmeme ragmen virus gitmedi
  Yenile diyince tekrar geliyor

  1. Merhaba flash belleğinizin takılı olan bilgisayarınızda virüs taraması yapmanız gerekmektedir. Büyük olasılıkla bilgisayarınızda virüs bulunmaktadır.

 33. Gerçekten çok teşekkür ederim. Cmd ile işimi çözdüm. Özellikle virüs bulaşmış flash belleğinize cmd yönteminden format atarsanız başarılı oluyor. Emeğiniz için teşekkür ederim.

 34. iyi günler
  transcend 4gb slas a hepsini denedim olmadı slas ı taktığımda fotmat menüsü geliyor yardımcı olur musunuz

 35. iyi günler
  transcend 4gb flash disk de hepsini denedim ama olmadı yardımcı olur musunuz?

 36. Bende halan olmadı. DiskPart komut satırında create partition primary dediğimde çok uzun bir yazı gelior ve olmuyor. Çeşitli partition programları denedim hiçbiri var olan partitionu silemedi. DiskPart ta ise delete partition dediğimde succes diyor fakat halan partition silinmiyor. Ben bu partitionu nsaıl silebilirim? Bu arada Bendeki disk Bir samsung evo 16gb MicroSd kart. Teşekkürer

  1. Merhaba öncelikle biçimlendirmek istediğiniz belleğin donanımsal olarak sorun olmadığına emin olun ayrıca size önerim hiren’s boot kullanarak tekrar denemeniz. Hiren’s Boot kullanımında dikkatli olmanız gerekmektedir.

 37. merhabalar aynı sorundan bende müzdaribim 3 yöntemide uyguladım olmadı windows biçinlendirmeyi tamamlayamadı diyo her defasında ntfs olarakta yapmadı

  1. Merhaba kullandığınız USB Bellek diskinizin modelini öğrenebilir miyim? Söz konusu sorun hakkında daha fazla ayrıntı vermeniz siz daha sağlıklı yardımcı olmamızı sağlayacaktır.

 38. merhaba flash disk biçimlendirme işlemini yapamadım bilgisayarımı açınca disk görünmüyor söylediğiniz programdan denediğimde “Cihaz ortam yazma korumalı” uyarısı verdi. yardımcı olursanız sevinirim acill!

 39. Biliyorum konu 2015 te açıldı ama şansımı denemek istiyorum ben usbyi yeni aldım hiçbir şekilde olmuyor yardım edermisiniz

  1. Merhaba yukarıdaki belirtilen işlemleri uyguladınız mı ?

 40. ben programi indirerek yapmayi denedim fakat olmadi acamadim. ben usb mi tv ye tamistim sonrasinda calismadi. pc de de goremiyorum sadece takip cikarirken ses goruyorum. ve altta guvenli yoldan cikar butonu. pioneer marka bir flash bellek. ne yapmam lazim

 41. yok teşekkür ederim pc benim deil onun için kb yinede teşekkür ederim .

  1. Help 724 olarak bazen bazı takipçilerimize uzaktan destek sunmaktayız. Eğer sizde talep ederseniz TeamViewer ile yardımcı olabiliriz.

 42. dostum benim flash ntfs türünde ama içinde 60 mb lık gizli bi yer var . flashı format atmaya çalışıyom ntfs ile ama olmuyor.

  birde sizin yukarda verdiğiniz program ile ntfs türünde format atmaya çalıştım ”Device media is write-protected.” diye bir hata veriyo anlamadım nasıl korumalı bu flash . YARDIMCI OLURSANIZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  1. Merhabalar flash belleğinizin marka ve modelini öğrenebilir miyim.

 43. sağlam birinil RAW olarak görünüyor, fakat bu sayfada anlatılan her şeyi denedim olmuyor

  1. Merhaba yorumlarda belirtilen disk onarma yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

 44. ya benim usbm 32 gb içi dopdolu bütün dosyaları kurtarmam lazım belge, resim, video, müzik ne ararsanız var ve benim için çok önemli keşke yedeğini alsaydım lütfen biçimlendirmek istemiorum içindekiler sonsuza kadar gitsin istemiyorum içindekileri kurtarmak işe yaramayacak biliyorum çünkü dosyalarımın hepsi geri gelmeyecek lütfen bu usbyi açmanın bi yolunu söyleyin

 45. internet üzerinden virüs taraması yaptım, virüs vardı, virüsle beraber tüm bilgilerimi de sildi. Yedeğim vardı çok önemsemedim. Fakat birde baktim ki usb de bozuk. Her takışımda biçimlendir. diyor, fakat biçimlendirmiyor. Yukarıda bahsettiğinin bütün yolları denedim olmadı. Bilgisayarımdan yönet …vs olmadı. Çeşitli biçimlendirme proğramları indirdim, onlarla denedim yine olmadı. bitane ddr ..recovery di sanırım, onunla denedim, o silinen dosyaları buldu ama kaydetmek için proğramı satın almamı istiyor ama usb yine kurtulmadı. Başka ne yapabilirim bilmiyorum, sanırım usb yi atıcam, son umut sizden gelecek yeni bir yöntemde. sizden gelecek cevaba göre hareket edicem, selamlar

  1. Merhaba… Öncelikle bilgisayarınızda bulunan zararlı yazılımları temizleyin ardından diskinizi belirtiğimiz yöntemler ile biçimlendirin. Yukarıda belirtilen yöntemler ile kesin olarak çözüm sağlanması bekleniyor fakat biçimlendirmek istediğiniz diskiniz hangi türden hataya geçtiğini tam olarak bilinmesi gerek… Diskinizin biçimlendirme işlemi sağlıklı olarak gerçekleşirse diskiniz için veri kurtarma programları size yardımcı olacaktır. Sitemizde veri kurtarmayla ilgili bir çok konuya yer verildi. Ayrıca yukarıdaki biçimlendirme işlemlerinin uygulanması diskinizde bulunan verilerin kurtarılması acısından biraz zor olabilir veya kesin bir kurtarma işlemi olmayabilir. Eğer yapmak istediğiniz verileri kurtarmak ise öncelikle bu yönde işlem yapın… Son olarak sorunlu olan diskiniz dosya sistemi RAW durumunda mı ?

 46. usb yi virüs bulaştığı için tarattım, tüm verileri sildiği gibi, biçimlendirmemi istiyor, birçok şey yaptım ama olmadı, ikinci yönteminizde sona kadar geliyor fakat yine tamamlanamadı diyor, 3. yöntemide denedim, diski seçmiyor, başka ne yapabilirim bilmiyorum, yinede çok teşekkürler.

  1. Merhaba biz teşekkür ederiz… Karşılaştığınız hatayı ayrıntılı olarak öğrenebilirmiyim veya Yapılan aşamaları…

 47. Diski biçimlendirmek istemiyorum ama diski biçimlendir hatası veriyor hafıza kartını takınca ne yapmam gerek ?

  1. Disk onarma yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Sizin için iki yöntemden bahsetmek istiyorum.

   1. Yöntem :

   Masaüstü – Bilgisayarım ve hata uyarısı aldığınız diskinize sağ tıklayın – Özellikler – Araçlar Sekmesi – Hata Denetimi ve şimdi denetleye tıklayın açılan pencereden (Dosya Sistemi Hatalarını Otomatik Olarak Düzelt) – (Bozuk Bölümleri Tarayıp Düzeltmeye Çalış) seçenekleri işaretleyin ve başlat butonu ile diskinizin onarılmasını sağlayabilirsiniz.

   2. Yöntem

   Başlat – Çalıştır – Cmd – Açılan komut penceresine ( chkdsk D: /f ) komutunu kullanın. Bu komut içerisinde yer alan D: harfini onarılmasını istediğiniz diskinizin harfi ile değiştirin. Örnek olarak diskinizin harfi E: ise bu komutu (chkdsk E: /f) olarak değiştirin. Bu işlem ile diskinizin onarılmasını gerçekleştirebilirsiniz.

 48. “wallaha ne yalan sölim böle bi ilgi böle bi çaba beklemiyordum sohbet kutucuğunu ilk gördüğümde. kendime para falanda vermedik neden ilgilensinler diye sordum ama wallaha yardımcı olmak için çok uğraştılar. helal olsun emeklerine çok teşekkür ediyorum. her kimse help 7/24 ALLAH Razı olsun kendilerinden”

  1. Güzel Yorumuz İçin Teşekkür Ederim Engin Bey

 49. win 7 ultimate servis pack 1 kullanıyorum Hi Level marka akıllı telefon uyumlu flash belleğimi bilgisayara taktığımda bilgiayar tarafından algılanıyıor fakat içerie ulaşamıyorum diski biçimlendirme gerekli uyarısını alıyorum. biçimlendirmeyi denediğimde ise disk yazmaya karşı korumalıdır biçimlendirme yapılamıyor hatası veriyor. ikinci çözüm yöntemi daha kolay ve yalın geldiği için ikinci yöntemi deneyeyim dedim ama bilgisayarım=>çıkarilabilir disk-sağ tuş=> özellikler=> donanım sekmesi bu kısımda ilkeler ve performans için en iyi hale getir seçeneklerini kullanmam gerek ama bu kısımları göremedim!!!

  1. Engin Bey Canlı Destek Hizmetimiz İle Yardımcı Olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu