Donanım

Monitöre Görüntü Gelmiyor

Bu makalemizde “bilgisayar çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor” şikayetinde bulunan kullanıcılar için birtakım çözüm yöntemleri sunacağız. Elbette ilk akla gelen kasa ve monitör arasındaki kablonun düzgün bir şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmektedir. Ancak çoğu insanın ilk olarak deneyeceği bu yöntem bazı durumlarda işe yaramayacaktır.

Çünkü monitöre görüntü gelmemesi birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Eğer monitörünüzde ve kablolarınızda bir sorun olmadığına ve bilgisayarınızın düzgün çalıştığına eminseniz sizlere sunacağımız çözüm yöntemleriyle “monitöre görüntü gelmiyor” sorununu çözebilirsiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden çözüm yöntemlerini anlatmaya başlayalım.

Aşağıdaki verilen yöntemleri uygulamadan önce bilgisayarınıza ulaşan tüm enerjiyi kesin. İşlemleri bu alanda bilgili birine yaptırın veya bilgisayarınızın resmi teknik servisinden destek alın. Aşağıdaki yöntemler sadece bilgi amaçlı olmaktadır.

1. Yöntem: (Dahili – Harici) Ekran Kartını Test Edin

Bilgisayarımızda yer alan ekran kartlarında meydana gelen arızalar “monitöre görüntü gelmiyor” sorununa sebebiyet verebilir. Hatta bu sorunun en büyük nedenlerinden biride olabilir. Görüntü aktarımında önemli rol oynayan ekran kartı (onboard veya harici) çok fazla yük altında olması ya da zamanla yıpranması sonucunda özelliğini yitirebilmektedir.

Monitöre Görüntü Gelmiyor

Böylesi durumlar için yapılacak ilk işlem ekran kartının bu soruna sebep verip vermediğini doğrulamaktır. Bunun için iki senaryo ile karşı karşıyayız. İlk olarak harici ekran kartından faydalanıyor olmamız ve onboard ekran kartının kullanım dışında hazır olarak test için bizi beklemesi. Diğer yani ikinci senaryo ise harici ekran kartımızın olmaması ve görüntüyü sadece onboard ekran kartından sağlamamız, dolaylı olarak test için harici ekran kartı ihtiyacı…

En basit ve uygulaması en kolay olan ilk senaryomuzdaki işlemleri aktaralım:

  • Bilgisayarınızın yan kapağını açarak anakart bölmesine ulaşın.
  • Harici ekran kartını bilgisayar kasası ile sabit tutan vidaları sökün.
  • Harici ekran kartını bilgisayar kasasına bağlayan vidalardan kurtulduk sonra, ekran kartını anakart ile sabit tutan mandalı açın.
  • Bu işlemden sonra ekran kartı herhangi bir bağlantı içermiyorsa direkt olarak kendinize doğru çekmenizin ardından çıkarılacaktır (Ekran kartının nasıl çıkarılıp takılacağı konusunda daha detaylı bilgi isteyen ziyaretçilerimiz buradaki içeriğimizi inceleyebilir).
  • Anakartın port çıkış bölmesinde yer alan görüntü çıkışlarına monitörünüzden gelen kabloyu bağlayın.

Bu işlemler sonucunda harici ekran kartının bu soruna sebebiyet verip vermediğini test edebilirsiniz. Eğer harici ekran kartı yoksa yani bahsettiğimiz ikinci senaryo geçerliyse, yukarıdaki işlemlere benzer olarak harici ekran kartının anakart üzerinde “PCI-Express x16” soketine takılması ve monitörden gelen kabloyu da yeni ekran kartındaki görüntü çıkışlarına verilmesi gerekir.

2. Yöntem: RAM’deki Oksitlenmeyi Giderin

Bilgisayarınızın uzun süre nemli bir ortamda kapalı bir halde bulunması veya bilgisayarınızın üzerine döktüğünüz herhangi bir sıvı RAM üzerinde oksitlenmeye sebep olabilir. Ram oksitlendiğinde düzgün çalışmadığı için monitöre görüntü gelmemesine sebep olabilir. Dolayısıyla RAM üzerindeki oksitlenmeyi gidererek de monitöre görüntü gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

Monitöre Görüntü Gelmiyor

  • İlk olarak bilgisayarınızın kasasını açın ve görselde olduğu gibi anakartın üzerinde bulunan RAM kartını (genelde ince ve uzun bir karttır) bulun.
  • Daha sonra ram yuvasının kenarında bulunan mandalları açın ve RAM kartını çekerek çıkartın (RAM’i çıkarmadan önce RAM’in nasıl takılı olduğuna dikkat edin).

Monitöre Görüntü Gelmiyor

  • RAM kartını çıkardıktan sonra RAM’inizin çiplerini yumuşak bir silgi aracılığıyla silerek RAM’deki oksitlenmeyi giderin.
  • Son olarak RAM’i çıkartmadan önceki haliyle aynı olacak şekilde takın ve RAM yuvasının kenarında bulunan mandalları kapatın.

Böylece eğer problem RAM üzerindeki oksitlenmeden kaynaklanıyorsa “monitöre görüntü gelmiyor” sorununuz çözülecek ve ekrana görüntü gelecektir.

3. Yöntem: Anakart ve Kasa Bakımının Yapılması

Yukarıdaki bahsettiğimiz çözümler sorunu gidermediyse, sırada anakart ve kasa bakımı var. Anakart üzerinde yer alan RAM ve ekran kartı soketleri zamanla tozlanması sebebiyle işlevini kısmen veya tamamen yitirebiliyor. Bu da donanımların sağlıklı çalışmamasını tetikliyor.

Bu sorunu yıllar önce kendim de yaşamış olup bizzat deneyimledim. Bundan kısaca bahsetmek gerekirse, tüm dikkatimi donanımların arızalandığı yönünde kullanırken soket bakımını hep es geçtim ve uzun süren uğraşlar sonucunda son olarak aklıma soketlerin arızalanabileceği geldi.

Monitöre Görüntü Gelmiyor

Öncelikle RAM soketi ile işe başlayıp, sonrasında ekran kartı soketi ile bakım sürecini tamamladım. Sonucunda görüntü sağlıklı olarak sağlandı ve bu sorunun başlıca sebebi soketlerin tozlanması oldu. Eğer bilgisayarınıza uzun süre bakım sağlamadıysanız bu olasılığı değerlendirin. Kasa ve anakart bakımını soketlere ve diğer donanımlara zarar vermeden gerçekleştirin. Genelde bu işlem için hava kompresörü ve soket temizliği için sert olmayan fırça kullanılır.

Yukarıda aktardığımız çözüm yöntemleri sorunu çözme noktasında yardımcı olmadıysa eğer, uzman destek alarak donanımsal olarak cihazın incelenmesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak anakartın arızalanması bu soruna yol açabilir. Bu gibi işlemleri normal kullanıcıların yapması oldukça riskli ve karmaşık olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu