Donanım

Ekran Kartı Isınma Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Bilgisayarın en önemli parçaları arasında yer alan ve görüntünün monitöre aktarılmasını sağlayan ekran kartı belirli sıcaklıklar arasında çalışmalıdır. Ancak sıcaklık konusunda belirleyici olan o esnada bilgisayarda yaptığınız işlemdir. Örneğin herhangi bir program ya da oyun açık değilse ve yalnızca internette geziniyor veya müzik dinliyorsanız ekran kartınızın 30-50 derece arasında bir sıcaklık değerinde çalışması normaldir.

Yüksek sistem gerektiren oyunlar ve programlardaysa sıcaklığın 80 dereceye kadar yükselmesi normal karşılanabilir (Dizüstü bilgisayarlarda bahsedilen bu sıcaklık değerlerinin 5 dereceye kadar fazla olması normaldir). Fakat bahsettiğimiz bu değerlerin üzerinde bir ekran kartı sıcaklığı söz konusuysa, bilgisayarınızda ekran kartı ısınma sorunu vardır. Böyle bir durumda aşağıda bahsedeceğimiz çözüm önerilerini uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Çözüm Önerisi 1: Fan Temizliği, Termal Macun Değişimi

Ekran Kartı Isınma Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Bilgisayar fanlarının yaklaşık 3-4 ayda bir temizlenmesi gerekir. Bu işlem yapılırken aynı zamanda ekran kartının fazla ısınmasını engelleyen termal macunun da kontrol edilmesi, yıpranmışsa değiştirilmesi oldukça önemlidir. Eğer bilgisayarınızın fanını uzun süredir temizlemiyorsanız ekran kartı ısınma sorunu yaşamanızın sebebi muhtemelen fanda biriken tozların hem fanın çalışmasını hem de bilgisayarınızdan hava çıkışı olmasını engellemesidir.

Bu durumda, bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa, bilgisayarı en yakın yetkili servise götürmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak bilgisayarınızın garantisi bulunmuyorsa ve herhangi bir servise götürüp ücret ödemek istemiyorsanız, ekran kartı ısınma sorununu çözmek için bilgisayarınızın fanını temizleyebilir veya ekran kartındaki termal macunu yenileyebilirsiniz (Termal macunu internetten veya teknoloji marketlerinden satın alabilirsiniz).

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızın marka ve model isminin yanına “Fan Temizliği” yazarak Google’da aratmanız ve ilgili videoları seyretmeniz fan temizliğini nasıl yapacağınız konusunda size yardımcı olacaktır. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız yine “Masaüstü Bilgisayar Fan Temizliği” yazarak konuyla ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Çözüm Önerisi 2: Ekran Kartı Sürücüsünü Güncelleme

Ekran Kartı Isınma Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Ekran kartında bulunan termal macunu değiştirmenize ve bilgisayarınızın fanını temizlemenize rağmen ekran kartı ısınma sorunu devam ediyorsa muhtemelen sorunun kaynağı yazılımsaldır. Ekran kartı sürücüsünün güncel olması ekran kartının tam performansla çalışmasını sağlar. Dolayısıyla eğer sürücünüz güncel değilse, ekran kartınız tam verimlilikle çalışmadığı için birtakım işlemlerde gereğinden fazla zorlanır ve bu ekran kartı ısınma sorunu yaratabilir.

Bunun yanı sıra anakart ve ekran kartı için BIOS güncellemelerinin yapılması da son derece önemlidir. Bu güncellemeleri kontrol etmek için ekran kartınızın ve anakartınızın modelini öğrenerek üretici firmanın resmi sitesine gidebilir ve sürücülerinizin güncel olmaması durumunda gerekli güncelleme dosyalarını indirebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu