Anasayfa » Mobil » iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu ve Çözümü

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu ve Çözümü

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu ve Çözümü

iPhone kullanıcılarının işin içinden çıkamadığı iPhone sürekli reset atıyor, iPhone sürekli kapanıyor sorunu için çözüm odaklı bir içerik ile karşınızdayız. Apple zaman zaman iOS güncellemeleri ile bizlere yenilikler ve düzeltmeler sunmaktadır. Fakat bazen yapılan bu iOS güncellemeleri çeşitli sorunlara ve problemlere yol açabilmektedir.

Bu sebepten iPhone sürekli reset atıyor veya iPhone sürekli kapanıyor sorunu için ilk olarak yazılımsal açıdan çözüm üretmeye çalışalım. Ayrıca yaşanan bu sorun donanımsal veya yazılımsal kaynaklı da olabilir. İlk olarak yazılımsal açıdan değerlendirmek daha mantıklı olacaktır. Bu sorunla ilgili hazırladığımız çözüm önerilerine aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu İçin Çözüm 1

Öncelikle bu sorunla ilgili yeni bir güncellemenin yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmekte fayda var. Bunun için iPhone telefonunuzun ‘’Ayarlar’’ bölümüne giriş yapın. Ardından ‘’Genel’’ sonrasında ise ‘’Yazılım Güncelleme’’ yolunu takip ederek bu sorunla alakalı güncellemenin olup olmadığını kontrol edin.

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu ve Çözümü

Eğer yeni bir güncelleme varsa iPhone cihazınızı güncelleyin. Apple genel olarak yayınladığı yazılım güncellemelerinin sonrasında, ortaya çıkan problemleri çözmek için bir sonraki düzeltme güncellemesini kısa süreler içerisinde kullanıcılarına sunmaktadır. Bu sebepten iPhone cihazınızın yazılım güncellemelerini kontrol etmeniz gerekmektedir.

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu İçin Çözüm 2

Birinci çözüm yolundaki işlemler soruna çözüm olmadıysa ikinci çözüm yolundan devam edelim. Sıradaki çözüm yolumuzda ise iPhone geri yükleme yani restore işlemidir. Bu işlemi uygulamadan önce iPhone cihazınızı mutlaka yedekleyin. Yedekleme işleminden sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın.

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu ve Çözümü

Öncelikle iPhone cihazınızı DFU moda almanız gerekiyor. Bunun için cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iTunes programını açın. Ardından ‘’Açma – Kapama’’ ve ‘’Ana Ekran (Home)’’ tuşuna yaklaşık 10 saniyeye kadar basılı tutun. Apple logosundan sonrada belirttiğimiz tuşlara basmaya devam edin. iPhone cihazınızın ekranında iTunes logosu gelene kadar beklemeniz gerekmektedir.

iPhone 6s sonrası cihazları DFU moda almak için ‘’Ses Kısma’’ ve ‘’Açma – Kapama’’ tuşlarını kullanın.

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu ve Çözümü

Bu işlemleri doğru olarak uyguladığınızda yukarıdaki gibi bir ekran karşınızda olacaktır. iTunes tarafından belirtilen açıklamalara göre işleminizi gerçekleştirin. Buradan yapılacak işlemler sürekli reset atıyor sorunu için çözüm olabilmektedir. Fakat yukarıdaki açıklamalarda belirttiğimiz gibi bu işlemleri uygulamadan önce yedekleme yapılması son derece önemlidir.

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu İçin Çözüm 3

Son çözüm yolu olarak da donanımsal açıdan bu sorunu değerlendirelim. Sürekli kapanıyor sorunu genel olarak bataryadan dolayı ortaya çıkmaktadır. Uzun süredir cihazınızı aktif olarak kullanıyorsanız bu sorunun bataryadan kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Çünkü genel olarak bataryaların bir ömrü bulunmakta ve kullanıma bağlı olarak özelliğini yitirmektedir.

iPhone Sürekli Reset Atıyor Sorunu ve Çözümü

Tek sebebi bataryaya bağlamakta doğru olmaz. Eğer cihazınız ilk zamanlarındaki stabil çalışmasından farklı bir çalışma sergiliyorsa; bunlar aşırı ısınma, şarj olmama ve benzeri durumlar olabilir. Bunlar da anakart gibi donanımların arızalandığını gösterebilir. Tam olarak anlamak için Apple yetkili servis sağlayıcılarına başvurmak en doğru karar olacaktır.

Yazar Mehmet Karaman

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

2 yorum

  1. Merhaba, Büyük Olasılıkla Donanımsal Bir Problem Gibi Görünüyor. Batarya Değişimi Yaptığınız Servis İle Görüşme Sağladınız mı? Bu Durumla İlgili. Çünkü Uyku Durumundaki Enerji Tüketimi İle Aktif Konumdaki Enerji Tüketimi Farklıdır. Tabii Bunlar Sadece Olası Durumlar.

  2. Kağan ÖZBENLİ

    İyi çalışmalar iphone 6plus 128 gb telefonum var pil zayıflığından kapanma sorunu başladı değiştirdim ama devam etti kapanıp açılma sonra resetledim telefonu neyse ki yedeğini almıştım icloud ve itunes ile ancak geri yükleme yapamıyorum. Telefonum fabrika ayarlarında olmasına rağmen halen kapandığı için 2-3 dakikada bir geri yükleme yapamıyorum. Bu arada telefon standby durumunda beklerken kapanmıyor ne zaman açıp yeniden kurmaya çalışsam 1-2 dakika sonra yeniden başladığı için yükleme yapamıyorum ne yapmamı önerirsiniz? teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.