Ana Sayfa Yazılım FPS Ölçme Programları

FPS Ölçme Programları

FPS Ölçme Programları

FPS (Frame Per Second) değeri bilgisayarın, içinde hareketli görseller barındıran belirli bir programı, oyunu veya videoyu çalıştırırken saniye başına görüntüleyebildiği kare sayısıdır. Dolayısıyla FPS değeri ne kadar yüksek olursa o kadar akıcı bir görüntüyle karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple birçok insan bilgisayar performansını ölçerken FPS değerlerini dikkate alıyor.

Özellikle birçok bilgisayar oyuncusu bilgisayar almadan önce oynayacağı oyunlardaki FPS’i ölçmek ister. Aynı şey yüksek çözünürlükte akıcı bir şekilde film izlemek isteyen ya da grafik programlarında yüksek verimlilik almak isteyen kullanıcılar için de geçerlidir. FPS değerini ölçmek için FPS ölçme programları vardır. Şimdi size bu programlardan bazılarının nasıl kullanılacağını aktaracağız.

1- MSI Afterburner FPS Ölçme

FPS Ölçme Programları

MSI’ın kendi programı olan ‘’Afterburner’’ programı bütün bilgisayarlarda çalışabilmektedir. Sizde bu programla FPS ölçmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek yerine getirebilirsiniz.

 • İlk önce https://www.msi.com/page/afterburner adresine giderek programı indirin ve kurun.
 • Daha sonra programı açın, karşınıza çıkan pencerenin orta kısmında yer alan ve dişli çark simgesinde olan ‘’Ayarlar’’ seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi açılan pencerenin üst kısmında bulunan ‘’İzleme’’ sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menüde ‘’Aktif Donanım İzleme Grafiği’’ bölümünün en altlarında yer alan ‘’FPS’’ seçeneğinin sol tarafındaki tik işaretine tıklayın.
 • İşaret aktif olduktan sonra FPS seçeneğinin aktif edildiği yerin biraz altında bulunan ‘’OSD’de Göster (Bilgi Ekranı)’’ seçeneğinin solundaki boş kareye tıklayarak bu seçeneği aktif hale getirin.
 • Son olarak ‘’Tamam’’ seçeneğine basarak program penceresini kapatın (program kapanmaz arka planda çalışmaya devam eder).

Bu adımları yerine getirdikten sonra ‘’FPS ölçme’’ işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Artık oynayacağınız oyunlarda ekranın sol üst köşesinde FPS değerleri görünecektir.

2- FRAPS FPS Ölçme

FPS Ölçme Programları

‘’FPS ölçme’’ işlemini kolaylıkla yapabileceğiniz bir diğer program ise ‘’Fraps’’ programıdır. Bu program aracılığıyla FPS değerlerini ölçmek için, aşağıda yer alan maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle http://www.fraps.com/download.php adresine giriş yaparak programı indirin ve kurun.
 • Ardından programı açın ve pencerenin üst kısmında yer alan ‘’99 FPS’’ seçeneğine tıklayın.
 • Görüntülenen pencerede sol tarafta bulunan ‘’Benchmark Settings’’ başlığı altındaki ‘’FPS’’ seçeneğini işaretleyin.
 • Son olarak aynı yerde bulunan ‘’Benchmarking Hotkey’’ başlığının altındaki kutucuğa tıklayarak FPS değerlerinizi görmek için basmanız gereken tuşu belirleyin ve programı simge durumuna küçültün.

Bu işlemleri yaptıktan sonra girdiğiniz oyunda, belirlediğiniz tuşa basarak ekranın sol üst kısmında FPS değerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca aynı işlemleri programın ana menüsünde yer alan ‘’Movies’’ sekmesi için de uygulayarak, filmlerde ve videolarda kaç FPS aldığınızı öğrenebilirsiniz.

3- Steam FPS Ölçme

FPS Ölçme Programları

Online oyun satın alma, indirme ve oynama platformu olan ‘’Steam’’ programının milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Siz de Steam kullanıcısıysanız, Steam üzerinden oynadığınız oyunlarda ‘’FPS ölçme’’ işlemini hiçbir programa ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Bu işlem için:

 • Öncelikle Steam uygulamasını açın ve pencerenin sol üst kısmında yer alan ‘’Steam’’ menüsüne tıklayın.
 • Açılan menüde ‘’Ayarlar’’ seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencerede, sol tarafta yer alan ayarlar menüsünde ‘’Oyun İçi’’ seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra pencerenin orta kısmındaki ‘’Oyun İçi FPS Sayacı’’ başlığının altında bulunan ‘’Aşağı Yönlü Ok İşaretine Tıklayın’’.
 • Açılan menüden FPS değerlerinizi ekranın neresinde görüntülemek istediğinizi seçin.
 • Son olarak sağ alt kısımda yer alan ‘’Tamam’’ seçeneğine tıklayarak Steam’den tamamen çıkın.

Bu işlemleri tamamlayıp Steam uygulamasına tekrar giriş yaptığınızda, artık uygulama üzerinden oynadığınız oyunlarda, FPS değerleriniz seçtiğiniz yerde görüntülenecektir.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin