Yazılım

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

Hepimizin de bildiği gibi virüs sebebiyle girdiğimiz karantina sürecinde, arkadaşlarımızla, akrabalarımızla ve sevdiklerimizle yüz yüze görüşebilmek oldukça riskli. Dolayısıyla birçoğumuz uzun bir süredir sevdiklerimizi göremiyoruz. Elbette hal böyle olunca çoğu insan görüntülü görüşme imkanı sağlamak için WhatsApp vb. uygulamalara başvuruyor.

Bu gibi telefon uygulamaları genellikle ilk tercih olmakla beraber, bilgisayar üzerinden görüntülü görüşme gerçekleştiren insanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Bu sebeple makalemizde, bilgisayar üzerinden görüntülü görüşme gerçekleştirmek isteyen kullanıcılarımız için Zoom programını inceleyip, Zoom nasıl indirilir? Nasıl kullanılır? Sorularına detaylı bir biçimde cevap vereceğiz.

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

  • İlk olarak https://zoom.us/download adresine gidin ve sayfanın üst kısmında; “Zoom Client for Meetings” başlığının altında yer alan “Download” seçeneğine tıklayarak indirme işlemini başlatın.
  • Daha sonra, inmiş olan kurulum dosyasını çalıştırarak kurulumu başlatın.

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

  • Kurulum esnasında, karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere geldiğinde “Sign In” seçeneğine tıklayın.

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

  • Bu adımda, eğer Google(gmail) hesabınız varsa “Sign In With Google”, Facebook hesabınız varsa “Sign In With Facebook” butonuna tıklayın (Eğer Facebook ya da Google hesabınız bulunmuyorsa pencerenin sağ alt köşesindeki “Sign Up Free” seçeneğine tıklayın ve ilgili adımları takip edin).

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

  • Facebook ya da Google hesabınızla giriş yapma seçeneğine tıkladığınızda, internet tarayıcınız aracılığıyla, yukarıdaki gibi bir pencere açılacak ve sizden ilgili Facebook ya da Google hesabını seçmeniz istenecektir. Bu aşamada gerekli seçimleri yapın ve Zoom programına kayıt işlemini tamamlayın.

Yukarıda yer alan işlemleri sırasıyla düzgün bir şekilde uyguladığınızda, Zoom programının kurulumu ve “Zoom programında hesap oluşturma” işlemi tamamlanacaktır. Artık programı açtığınızda otomatik olarak hesabınıza giriş yapılacak ve program kullanıma hazır halde karşınıza gelecektir (Programın direkt açılabilmesi için belirtmiş olduğunuz Google ya da Facebook hesabınızın bilgisayarınızda açık olması gerekmektedir).

Böylece Zoom nasıl indirilir? Nasıl kurulur? Sorularını tüm detaylarıyla cevaplamış olduk. Öyleyse artık Zoom nasıl kullanılır? Sorusunu da cevaplayabiliriz.

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

  • Programı açtıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere gelecektir. Zoom programında iki veya daha fazla kişinin görüntülü görüşme gerçekleştirebilmesi için bir kişinin “New Meeting” seçeneğine basarak görüşme odasını oluşturması, diğerlerininse “Join” seçeneğine tıklayarak oluşturulan bu odaya bağlanması gerekmektedir.

Şimdi sizlere her iki işlemin de nasıl yapılacağını tüm detaylarıyla anlatacağız.

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

  • Görüşme odasını oluşturmak için “New Meeting” seçeneğine tıklayan kullanıcının karşısına yukarıdaki gibi bir pencere açılacaktır ve böylece görüşme odası oluşturulmuş olacaktır. Bu kullanıcının pencerenin sol köşesindeki “(info)” seçeneğine tıklayarak, yukarıdaki gibi, görüşme odasına dair bilgileri görüntülemesi gerekmektedir. Çünkü bu bilgiler odaya bağlanmak isteyen diğer kullanıcılar için gerekli olacaktır. Örneğin Meeting ID başlığının karşısında yer alan rakamlar ve Password ibaresinin karşısında yer alan rakam ve harfleri odaya bağlanmak isteyen diğer kullanıcıların girmesi gerekmektedir. Bu noktada odayı kuran kişinin bu bilgileri odaya bağlanacak olan kullanıcılara aktarması gerekmektedir.

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

  • Görüşme odasına bağlanmak isteyen diğer kullanıcıların programı açtıktan sonra “Join” seçeneğine tıklamaları ve karşılarına gelen pencerede odayı kuran kişinin iletmiş olduğu Meeting ID’yi tuşlayarak “Join” butonuna tıklamaları gerekmektedir. Daha sonrasındaysa aynı şekilde yine odayı kuran kişinin iletmiş olduğu Password(parola)’ü tuşlamaları sonucunda görüşmeye bağlanacaklardır.

Sizlere anlattığımız işlemler sayesinde Zoom nasıl kullanılır? Sorusunu da yanıtlamış olduk. Artık sizler de ilgili işlemleri takip ederek Zoom programını indirebilir, kurabilir ve sevdiklerinizle görüntülü görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu