Web Tasarım

Ziyaretçi Bazlı SEO Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Ziyaretçi Bazlı SEO Nedir? Genelde web siteleri için yapılan SEO stratejilerinin temelinde sıralamada yükselmek amacı bulunmakta. SEO kelimesinin anlamına bakacak olursanız web sitenize giren veya girmesi gereken ziyaretçilere yönelik web sitesinde yapılması gereken analiz ve optimizasyon işlemlerine yer verilmesi gerekiyor.

Ziyaretçi bazlı SEO sayesinde henüz yolun başında olan bir sitenin verilerini analiz etme ile özel bir SEO planı da oluşturmanız mümkün olacaktır. Bu planı oluştururken özellikle tarihler ile orantılı olarak ziyaretçi sayısındaki düşme ya da artış durumunu baz almanız önemlidir.

Anahtar kelimeler üzerinden elde edilen ziyaretçiler ile de sayfa görüntülenme sayısı, sabit gelen ve yeni ziyaretçi sayıları, en çok ziyaret edilen konular, sayfalar gibi verilere bakarak site ziyaretçilerinizin genel eğilimlerini hesap etmeniz de oldukça faydanıza olacaktır. Bu şekilde ziyaretçilerinizin daha çok takip ettikleri sayfalara daha fazla ilgi göstermeniz ve ilgi görmeyen sayfalarda da iyileştirme çalışmaları gerçekleştirmeniz de sitenizin geleceği için iyi olacaktır.

Ziyaretçi Bazlı SEO Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Tarihlere, Kitleye Göre Ziyaretçi Artışı ve Düşüşü

Bazı internet siteleri yılın belirli günlerinde, aylarında ya da dönemlerinde ziyaretçi yoğunluğu yaşayabilmekte, hizmet ettikleri alana ve kitleye göre. Sitenizde bu dönem ve yoğunlukları fark ederek buna uygun çalışmalar yapmanız siteniz için daha çok verim almanızı sağlayacaktır.

Bunu öğrenmek için de ‘Google Analytics’ üzerinden tüm zamanları seçerek web sitenizin bir yıl boyunca hangi aylarda ya da dönemlerde daha çok ziyaretçi sayısına ulaştığını analiz edebilirsiniz. Hizmet ettiğiniz alana ve kitleye göre bu zamanlar değişecektir. Ziyaretçileriniz yoğun olarak sitenize giriş yaptığı dönemlerde SEO çalışmalarınızı artırmanız sizin sitenizin yararına olacaktır.

Anahtar Kelime İle Elde Edilen Ziyaretçi Kitlesi

Anahtar kelimeler yoğun ve genel aramalar üzerinden sitenize ziyaretçi akışı sağlarken bu kelimelerin bazı türevlerini de belirleyerek ek ziyaretçi kaynakları oluşturabilirsiniz. ‘Google WebMaster Tools’ ve ‘Google Analytics’ kaynakları üzerinden sitenize ziyaretçiler hangi anahtar kelimeler üzerinden geliyorlarsa bu kelimelerin türevlerini de belirleyebilirsiniz. Daha fazla türevle daha çok ziyaretçi çekmeniz mümkün sitenize.

Sayfa Görüntülenme Sayısı

Sitenize giren bir ziyaretçi site içerisinde iyi yönlendirildiği takdirde birden fazla sayfanızı gezebilir. Sayfa içerisinde yer vereceğiniz görsel materyaller ve yönlendirmeler birden fazla sayfanızı gezme ihtiyacı uyandırmak için yeterli olacaktır.

Sayfa görüntülenme sayınız ile tekil ziyaretçi sayınız birbirine yakın oranlarda ise bazı önerileri uygulayarak bu sayede sayfa görüntülenme sayınızı katlayabilirsiniz.

Siteniz içerisinde konu içeriğiniz ile ilgili birçok fotoğraftan oluşan bir galeri oluşturmanız durumunda, ziyaretçinin galeri sayfalarını gezmesi sitenizin sayfa gösterim sayısını da büyük oranda arttıracaktır.

Yine herhangi bir konuyla ilgili sayfanız içerisinde bir önceki ve bir sonraki yazınızın bağlantısını konu başlığı ile verirseniz, ziyaretçileri başka sayfalara da yönlendirmiş olursunuz, bu sayede ziyaretçileri rahatsız etmeden de sayfa görüntülenme sayınızı artıracaksınız. Bu yöntemler işinize oldukça fazla yarayacaktır. Google Analytics hizmetini kullanabilirsiniz.

Ziyaretçi Bazlı SEO Nedir ? Nasıl Yapılır ?

GOOLE ANALYTİCS SAYFASI

Sabit ve Yeni Ziyaretçi Sayıları

Arama motorları ziyaretçilerin bir siteye periyodik olarak girdiğini gördüğü zaman ziyaretçinin siteden memnun kaldığını anlayabilmektedir. Bu sebeple sitenizin sabit takipçilerinin olması SEO açısından büyük avantaj kazanmasına sebep olacaktır. Sabit ziyaretçileri nasıl elde edeceğiz diye soruyorsanız:

Sabit ziyaretçi kazanmak için; Kampanyalar düzenleyin.

Düzenleyeceğiniz bazı kampanyalar size maddi bir külfet olsa da ziyaretçilerinizi tekrardan sitenize gelmeleri için iyi bir fikir olabilir. Kampanyalarınızı eğer periyodik olarak düzenlediğiniz takdirde sabit ziyaretçileriniz de periyodik olarak artacaktır. Eğer bir satış ya da ürün siteniz varsa, hediye ve kampanyalı ürünler satabilirsiniz. Ya da sembolik ödül ve kampanyalar da olabilir, bir fotoğraf siteniz varsa ayın fotoğrafını seçme gibi kampanyalar da düzenlemeniz mümkün.

Sabit ziyaretçi kazanmak için; Sosyal Medya’ dan faydalanın.

Sitenize ait sosyal medya hesaplarında oluşan takipçileriniz aynı zamanda sitenizin birer sabit ziyaretçileridir. Takipçileriniz sabit olduğu için de sitenizden yayınladığınız bağlantıya sosyal medya hesaplarınızdan sabit takipçilerinizi çekerek sabit ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Sabit ziyaretçi kazanmak için; Ziyaretçi kaynakları

Ziyaretçilerin sitenize hangi kaynaklar üzerinden keşfederek geldiğini ‘Google Analytics’ üzerinden görebiliyorsunuz. Yönlendirme kaynaklarına göre site haritalarınızı ziyaretçi gelen arama motorlarına göre güncel olarak tekrar yönlendirebilirsiniz. Bu yolla yeni içerikleriniz de listelenerek size ziyaretçi şeklinde geri dönebilir.

Sabit ziyaretçi kazanmak için; En çok ziyaret edilen sayfalar

Sitenizde bulunan bazı içerikler diğer içeriklere nazaran daha çok ziyaretçiyi çekmektedir. Sayfanızın görüntülenme sayısını arttırmanız için diğer içeriklerinize de yönlendirmek için sayfa altına linkler vererek ziyaretçilerinizi diğer içeriklere yönlendirebilirsiniz.

Ziyaretçi Bazlı SEO Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Sabit ziyaretçi kazanmak için; Ülke ve şehir talebine göre ziyaretçi ayrımı

Sitenizin ziyaretçilerinin hangi ülke ya da şehirlerden ne kadar yoğunlukla ziyaret edildiğini ‘Google Analytics’ kaynağı üzerinden erişebileceğiniz coğrafi veriler bilgisi size hangi kesimin daha fazla içeriklerinizi görüntülediğini ve nelere yöneldiklerini sunar.Siz de bu verilere dayanarak en çok görüntülenen sayfaların alternatiflerinin sayısını artırabilir bu sayede daha fazla sabit ziyaretçiyi yakalayabilirsiniz.

Sabit ziyaretçi kazanmak için; Sayfada kalma süresi

Ziyaretçiyi sayfanızda ne kadar süre tuttuğunuz da önemli. Film ya da video içerikli bir siteniz varsa ziyaretçiler sayfanızda uzun süre kalacaklardır fakat öyle bir siteniz yoksa kısa ziyaretlere maruz kalacaksınızdır.

İsterseniz eğer sitenize video gibi içerikler ekleyip sayfada kalma süresini kolaylıkla arttırabilirsiniz, videoyu izleyen ziyaretçiler ortalama en az beş on dakika içeriğinizde kalacaktır.

Sabit ziyaretçi kazanmak için; Site dışı ziyaretçi bazlı SEO

Site içi düzenlemeler dışında bireysel olarak yapacağınız SEO çalışmaları ile ziyaretçilerinizi sitenize çekmeniz de gerekmektedir.

Site dışı ziyaretçi bazlı SEO çalışmalarıyla siteye gelecek ziyaretçi kaynakları belirlenerek bu şekilde kalıcı bağlantılar oluşturulmaktadır böylece sabit ziyaretçi kazanabilirsiniz. SEO uyumlu makaleler ve anahtar kelimeler de size fazlaca yardımcı olacaktır.

Ziyaretçi Bazlı SEO Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu