Yazılım

Zenmate Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

İnternet ortamındaki sansür ve yasaklamaları ortadan kaldırmaya yarayan Zenmate, erişim engeli olan sitelere ve uygulamalara erişmeyi sağlayan popüler bir VPN hizmetidir. Bağlantı konumunuzu farklı bir ülkede gösteren bu uygulama ile internette özgür bir şekilde dolaşabilirsiniz. Zenmate VPN’i hem Windows’a uygulama olarak hem de Chrome, Mozilla, Opera ve Firefox gibi tarayıcılarda eklenti olarak kullanabilirsiniz.

Dünyada 50 milyon civarı bir kullanıcı sayısına sahip olan Zenmate bazı durumlarda bozulabiliyor ve doğru çalışamayabiliyor. İşte tam bu esnada kullanıcılar Zenmate çalışmıyor sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bu yazımızda Zenmate çalışmıyor sorunu ve çözümü hakkında bilgi vereceğiz.

Zenmate Windows Programı Çalışmıyor Sorunu

Zenmate Çalışmıyor

Eğer Zenmate uygulamasını Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar üzerinden kullanıyor ve Zenmate çalışmıyor sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Zenmate Windows bilgisayarlarda çalışmıyor ise büyük ihtimalle dosyalarında bozukluk oluşmuş veya uygulama hizmeti geçici olarak kapanmıştır.

Zenmate Windows programı çalışmıyor çözümü için şu adımları uygulayabilirsiniz:

Server Durumunu Kontrol Etmek: Zenmate oldukça popüler bir uygulama olduğundan ara sıra yoğunluk veya siber saldırılara maruz kalabilmektedir. Bu olaylar programa erişimde çeşitli sorunlar oluşturmaktadır.

 • Tarayıcınızın arama kısmına “Zenmate Server Status” yazın ve aratın. zenguard.zendesk.com sitesi Zenmate programının resmi sitesi olduğundan en doğru bilgiyi bu link üzerinden alacaksınızdır.
 • Karşınıza çıkan ekranda erişim problemine dahi herhangi bir uyarı varsa bu uyarının kalkmasını bekleyin, Zenmate ekibi bu sorunu ortadan kaldırmak için çabalayacaktır.

Eğer herhangi bir uyarı ile karşı karşıya kalmadıysanız şu adımları uygulayın;

Ağ Bağlantısını Kontrol Etmek: Zenmate programı aktif olarak çalışmak için internet bağlantısına gerek duyar. Eğer bilgisayarınıza bağlı olan internette bir sıkıntı varsa Zenmate programı doğru olarak çalışmayacaktır.

Bilgisayarı Yeniden Başlatmak: Zenmate çalışmıyor sorununun bir diğer çözümü de bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarı yeniden başlatmak ağ dosyaları dahil çoğu dosyayı yeniden başlatacağından oluşan olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır.

Programı Kaldırmak: Eğer yukarıdaki çözümler işe yaramadıysa programı bilgisayarınızdan kaldırıp tekrardan kurun. Zenmate programını kaldırmak için çeşitli yöntemler vardır:

1.YÖNTEM:

 • Zenmate simgesine sağ tıklayın, karşınıza menü gelecektir.
 • Bu menüden dosya konumunu aç butonuna basın,
 • Dosya konumu açıldığında Zenmate programının kurulu olduğu yere yönlendirileceksiniz. Bu konumda programı kaldırmak için uninstall dosyasını bulup çift tıkladığınızda Zenmate bilgisayarınızdan silinecektir.

2.YÖNTEM:

 • Bilgisayarınızın arama kısmına “Program Kaldır” yazın ve karşınıza çıkan simgeye tıklayın. Bu konuma Denetim Masası > Programlar > Program Kaldır üzerinden de gidebilirsiniz.
 • Karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan tüm programlar çıkacaktır. Buradan Zenmate programına çift tıklayın ve programın bilgisayardan kaldırılmasını bekleyin.

Zenmate Eklenti Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Zenmate Çalışmıyor

Zenmate VPN hizmetinin tarayıcılar üzerinden eklenti olarak çalıştırılabileceğini daha öncesinde belirtmiştik. Eğer siz de Zenmate programını tarayıcı üzerinden kullanıyor ve Zenmate çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız şu adımları uygulayın:

Eğer “Server Durumunu Kontrol Etmek ve Ağ Bağlantısını Kontrol Etmek” çözümlerini denediyseniz ve olumsuz bir sonuç aldıysanız okumaya devam edin.

Eklentiyi Kaldırmak: “Yazımızdaki adımlar Chrome tarayıcısı baz alınarak yazılacaktır.”

 • Google Chrome tarayıcısının sağ üst tarafında bulunan yapboz işareti eklenti ve uzantıları göstermektedir. Bu işarete tıklayın,
 • Karşınıza Chrome üzerinde aktif olarak çalışan eklentiler ve uzantılar gelecektir. Buradan Zenmate simgesine tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçin.
 • Kaldırdıktan sonra Chrome mağazasından Zenmate VPN’i tekrardan indirin. Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir. Eğer herhangi bir çözüm alamadıysanız;

Tarayıcıyı Sıfırlamak: Tarayıcıyı sıfırlamak ve orijinal ayarlarına geri döndürmek kesin çözümler arasındadır.

 • Sağ üst tarafta bulunan üç noktaya tıklayın,
 • Açılan seçeneklerden alt kısımda bulunan Ayarlar kısmına tıklayın,
 • Ekranı en alta kaydırın ve Gelişmiş butonuna tıklayın,
 • En altta “Ayarları orijinal varsayılan değerlere geri yükleyin” butonuna basın,
 • Karşınıza çıkan uyarı yazısına Ayarları sıfırla deyip devam edin.

Tarayıcıyı Kaldırmak: Tarayıcıyı kaldırıp tekrar yüklemeniz tarayıcı dosyalarının sıfırlanmasına neden olacağından sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir. Tarayıcıyı kaldırmak için;

 • Bilgisayarınızın arama çubuğuna Denetim Masası yazın ve aratın. Karşınıza çıkan seçeneğe çift tıklayarak Denetim masasını açın,
 • Denetim masasından Programlar isimli simgeye çift tıklayın,
 • Programlara çift tıkladığınızda karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Buradan Program Kaldıra basın.
 • Program Kaldıra bastıktan sonra karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan programları göreceksiniz. Buradan kullandığınız tarayıcıya çift tıklayın ve kaldırın.
 • Tarayıcıyı kaldırdıktan sonra farklı bir tarayıcı ile asıl kullandığınız tarayıcıyı tekrar indirip Zenmate eklentisini tekrardan kurun.
2.5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu