Teknoloji

Zeka Küpü Çözen OpenAI Robot El

Yapay zeka teknolojisinin yetenekleri sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Bu alanda öyle girişimler ortaya çıkmaya başladı ki olayları yorumlayan ve tepki veren robotlarla karşılaşmaya başladık. Yapay zekanın yeteneklerini ortaya koyan son örnek ise OpenAI robot eli oldu. Yapay zeka üzerine çalışmalar yapmak adına kurulan ve kurucuları arasında Elon Musk gibi ünlü isimlerin de yer aldığı OpenAI tarafından sunulan robot el, kendi çabasıyla zeka küpünü çözmeyi başardı.

OpenAI Robot El Simülasyonlarla Küpü Çözmeyi Başardı

OpenAI tarafından yapılan çalışmanın önemi oldukça büyük. Bu çalışmada robotta yer alan yapay zekaya doğrudan eğitimi verilmiyor. Yapay zeka çalışmalarında genelde sisteme bir eğitim veriliyor ve sistemin bu eğitime göre öğrenim kazanması sağlanıyor.

Fakat OpenAI robot el çalışmasında durum biraz daha farklı. Bu kez robot ele zeka küpü gösterildi ve robota bu konuda herhangi bir eğitim verilmedi. Simülasyonlarla kendisini eğitme yeteneği olan robot, kısa süre içerisinde farklı simülasyonlar gerçekleştirerek küpü nasıl çözeceğini öğrendi. Bu şekilde doğrudan kendi sahnelerini oluşturan robot el, küpü sorunsuz bir şekilde tamamlamayı başardı.

Aslında buraya kadar olan kısım bile, yapay zekanın ne kadar yetenekli olduğunu gösteriyor. Fakat OpenAI, işi biraz daha karmaşık bir hale taşımış. Araştırmacılar ikinci seferde robotu engellemeye çalışıyor. Parmaklara lastik bağlanması, ele bant sarmak gibi dış etkilerle robotun engellenmeye çalışıldığı açıklandı.

Zeka Küpü Çözen OpenAI Robot El

Tüm bu engellemelere rağmen bir yolunu bulan robot, her seferinde küpü başarılı bir şekilde tamamladı. Yapay zekanın yorumlama yeteneğini de ortaya koyan çalışma, yapay zeka eğitim yöntemlerinin değişmesine bile ışık tutabilir.

Firmaya göre bu şekilde bir çalışma yapılması, ilerleyen dönemlerde insansı robotların hayatımıza girmesi konusunda önemli bir adım. Robotların kendi hareketlerini yorumlaması ve buna göre insansı hareketler sunması noktasında, umut veren bir örnekle karşı karşıyayız.

Tabii ki bir yandan da kendi kendini eğiten robotlarla karşılaşma fikri, endişe yaratmıyor değil. OpenAI robot el sisteminin daha ne gibi testlerde başarılı olacağı, tüm bu düşünceler için cevapları ortaya çıkarmış olacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu