Teknoloji

Zarar Görmüş Yunan Yazıtları Okuyacak Yapay Zeka Pythia!

Yapay zeka, birçok alanda ve birçok kategoride farklı şekillerle değerlendirilmeye başlandı. Sadece robotlar ya da sadece akıllı cihazlarda değil, özel bazı yazılımlarda da yapay zeka kullanımı öne çıkıyor. Bu durumun son örneği ise Pythia oldu. Makine öğrenimi ile oluşturulan yapay zeka sistemi, Yunan yazıtların okunmasında kullanılacak ve bu yönüyle bir ilk olma özelliği taşıyor.

Zarar Görmüş Olan Yunan yazıtlarda yer alan yazıları çözmek adına kullanılacak olan Pythia, dijital bir yazıt koleksiyonuyla oluşturulmuş ve makine öğreniminden yararlanıyor.

Pythia ile Zarar Görmüş Olan Yazıtlardaki Sırlar Öğrenilecek

Yapay zekanın gücünü kullanacak olan yazılım, 2700 yıl öncesinde yazılan kil ve taş tabletlerde neler yazdığını tespit edecek. Yakın bir zaman önce bulunan yeni Yunan yazıtlarında, tarihe ilişkin çok değerli bilgilerin olduğu düşünülüyor. Fakat 2700 yıllık yazıtlar, oldukça yıpranmış. Zaman içerisinde dış etkilere bağlı olarak aşırı derecede yıpranan yazıtlarda yer alan ifadeleri anlamak pek mümkün değil.

Zarar Görmüş Yunan Yazıtları Okuyacak Yapay Zeka Pythia!

Kimi yerlerde kırıklar, kimi yerlerde boşluklar ve aşınma var. Pythia tam bu aşamada kullanılacak. Makine öğrenimi kullanılan sisteme, Yunan dijital yazıt koleksiyonunun yüklendiği açıklandı. Yüklenen bu yazıtların üzerinden yorumlama yapan sistem, yazıtların üzerinde kayıp olan harflerin tespit edilmesini sağlayacak.

İlk yapılan deneme çalışmalarında sistemin metinlerin %30’unu doğru bir şekilde bulmayı başardığı açıklandı. Fakat bu oran kendi başına yetersiz bir sistemin geliştirildiğini gösteriyor. Kısacası oluşturulan yapay zeka, tek başına yeterli değil ve uzmanlara yardımcı sistem olarak kullanılacak.

İlerleyen aşamalarda ise yapay zekanın geliştirilmesi ve daha derinlemesine sonuçlar vermesi mümkün olacak. Sürekli olarak eğitilen sistemlerden söz ediyoruz. Sistemin sürekli olarak eğitiliyor olması, tecrübe kazanması anlamına geliyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu