Bilgi

Yurt Dışında En Pahalı ve En Ucuz Üniversiteler

Üniversite eğitimi günümüz dünyasında standart bir eğitim seviyesi haline geldi. Yurt dışında üniversite tercih etmek de son yıllarda oldukça revaçta. Bunun en büyük sebeplerinden biri hem yurt dışındaki üniversitelerden alınan diplomaların ülkemizde denkliğinin olması hem de bu üniversiteden alınan diploma sayesinde yurt dışında çok daha rahat bir şekilde çalışma fırsatı bulunabilmesi.

Yurt dışında oldukça fazla üniversite seçeneği bulunmaktadır. Bu noktada tercih edilebilecek farklı bölümler ve bu bölümlerin yer aldığı üniversitelerin yer aldığı şehirler bulunmaktadır. Okumak istediğiniz bölüme karar verdikten sonra, o bölümün hangi üniversitelerde olduğunu tespit ederek arama kriterlerinizi azaltabilirsiniz. Ancak, yurt dışında üniversite okumak demek aslında oldukça önemli büyüklükte bir ücretin gözden çıkarılması anlamına da gelebilir, çünkü üniversite eğitimi demek aslında sıfırdan yepyeni bir yaşam kurmak demektir.

Seçiminizi yaparken, okumak istediğiniz bölümü belirledikten sonra, mutlaka üniversite fiyatlarını ve bunun yanı sıra üniversitenin bulunduğu şehirdeki yaşam koşullarını araştırmanızı öneririz.

En Pahalı Üniversiteler

Yurt Dışında En Pahalı ve En Ucuz Üniversiteler

Yurt dışında üniversite denildiği zaman akla ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa ülkeleri gelmektedir. Bu kültürlerin, eğitim ile ilgili pek çok konuda öncü olarak kabul edilmeleri bu tercihin en önemli sebebidir. Bu durum, okumak istediğiniz bölümden bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yurtdışındaki en pahalı üniversiteler ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan üniversitelerdir. Her yıl, üniversite ücretleri açıklandığında, çeşitli firmalar tarafından üniversitelerin ücretleri ve hayat masrafları araştırması yapılmaktadır. En son yapılan bir araştırma, ABD’deki devlet üniversitelerinin bir yıllık ücretinin 23.000 dolardan başladığını ortaya koymuştur. ABD’yi, 20.000 dolardan başlayan yıllık ücretiyle Kanada takip ederken, Avrupa ülkeleri bu iki ülkeden sonra gelmektedir. Avrupa için ise herhangi bir genelleme yapmak mümkün değildir çünkü üniversitelerin yıllık ücreti ülkeden ülkeye oldukça farklılık göstermektedir.

Avrupa ülkelerine daha detaylı olarak bakacak olursak, yapılan araştırmalar İzlanda’nın üniversite eğitiminde en pahalı ülke olduğunu göstermektedir. İzlanda’yı ise İsviçre, Norveç ve Lüksemburg takip etmektedir. Bu sıralama yapılırken üniversite eğitim ücretinin yanı sıra hayat koşulları da dikkate alınmıştır.

En Ucuz Üniversiteler

Yine yapılan araştırmalar göstermiştir ki yurt dışındaki en ucuz üniversiteler Kazakistan’da bulunmaktadır. Kazakistan’da yıllık üniversite ücreti 500 dolardan başlamaktadır. Kazakistan’ı Bosna Hersek, Gürcistan, Ukrayna ve Rusya benzer ücretlerle takip etmektedir. Bu sıralamada sadece üniversite eğitim bedeli dikkate alınmıştır. Bu ülkelerde hayat da çok pahalı değildir.

Avrupa ülkeleri yurt dışında üniversite eğitiminde en çok tercih edilen ülkeler olduğundan bahsetmiştik. Yukarıda sıraladığımız ve üniversite eğitiminin en ucuz olduğu olduğu ülkeler arasında bulunmasa da üniversite eğitiminin nispeten ucuz olduğu Avrupa ülkeleri de bulunmaktadır. Almanya bu ülkelerin başında gelmektedir. Almanya, tüm yabancı öğrencilerin devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim alma imkânı sunmaktadır. Ancak bu üniversitelerde Almanca öncelikli eğitim dilidir. Benzer şekilde Çekya ve Avusturya’daki üniversiteler de Avrupa’daki diğer ülkelere nazaran daha uygun fiyatlı üniversite seçeneği sunmaktadır. Ancak, her ne kadar bu ülkelerde üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri makul olsa da özellikle Euro bölgesinde bulunan ülkelerde yaşam şartlarının oldukça pahalı olabileceğini de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Yurt dışındaki en pahalı ve en ucuz üniversiteleri aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz:

  • ABD: 23.000 Dolar
  • Kanada: 20.000 Dolar
  • İsviçre: 7.000 Dolar
  • Norveç: 13.000 Dolar
  • Rusya: 3.000 Dolar
  • Ukrayna: 2.500 Dolar
  • Gürcistan: 2.500 Dolar
  • Bosna Hersek: 1.000 Dolar
  • Kazakistan: 500 Dolar

Türkiye’deki Özel Üniversiteler Çok Daha Pahalı

Üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri ülkeden ülkeye değişmekle beraber, Türkiye’de özellikle bazı özel üniversitelerde okumanın çok daha pahalı olabileceğini söylemek, çok da yanlış olmayacaktır. Özellikle de yaşadığı şehirden başka bir şehre okumaya giden bir öğrencinin, aynı yurt dışında olduğu gibi konaklama ve yeme-içme masrafları oldukça fazla olacaktır. Özellikle de bulunulan şehrin imkanları öğrenciler açısından çok elverişli değilse, bu masraflar oldukça artmaktadır.

Türkiye’deki özel üniversitelerin pahalılığının yanı sıra, üniversite girişindeki sınav stresi de yurt dışında üniversite tercihi yapmanın önemli sebeplerinden biridir. Almanya gibi bazı ülkeler dışında yurt dışındaki özel üniversitelere giriş kriterleri arasında herhangi bir sınava girme mecburiyeti aranmamaktadır. Lisede hangi alandan mezun olunursa olsun, yurtdışında istediği bölümü seçmekte çok daha özgür olan öğrenciler için yeni dil öğrenme imkânı da sunan yurt dışındaki üniversiteler, oldukça cazip bir hale gelmektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, her ne kadar daha pahalı olsa da eğitim dili İngilizce olan ABD ve Kanada gibi ülkeler tüm imkânlar zorlanarak dahi olsa tercih sebebi haline gelmiştir.

Sadece Üniversite Değil, Yeni Bir Yaşamda Kuruluyor

Yurt Dışında En Pahalı ve En Ucuz Üniversiteler

Üniversiteye gitmek demek aslında yeni bir hayat kurmak anlamına da geliyor. Hele de yurt dışına gidildiğinde, kalacak yerden, yeme içmeye, ulaşımdan giyeceğe kadar pek çok harcama kaleminin de dikkate alınması önemlidir.

Üniversite ücretleri elbette oldukça önemli bir masraf kalemi. Ancak, yurt dışında üniversiteye gidildiği zaman maddi açıdan göz önüne alınması gereken önemli bir konu da üniversitenin bulunduğu ülkedeki hayatın pahalılığıdır.

Üniversite hayatı başladığı zaman mutlaka kalacak yere karar verilmelidir. Eğer üniversite konaklamak için yurt imkânı bulunmuyorsa, üniversitesinin bulunduğu şehirdeki ev kiraları mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca evin kirasının yanı sıra, eşya satın alınması veya uzun süreli kiralanması da önemli bir masraf kalemidir.

Kalacak yere karar verildikten sonra, üniversitenin bulunduğu şehirdeki yeme-içme imkanları ve ücretleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Benzer şekilde o şehirdeki ulaşım ücreti gibi tüm kalemler de değerlendirme konusu olmalıdır.

Eğitim herkes için en öncelikli konulardan biridir. Özellikle üniversite eğitiminin artık herkes için kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir. Bu noktada yurt dışında farklı fiyat seçenekleri ile eğitim imkânı sunan pek çok üniversite bulunmaktadır. Siz de hangi bölümü okumak istediğinizi tespit ederek, farklı seçenekler arasında hem sizin hem de bütçeniz için en uygun olan üniversiteyi seçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu