Multimedya

YouTuber Nasıl Olunur – Yapılması Gerekenler ?

Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç 2005 yılının Şubat ayında Youtube kanalını kurmuştur. 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık şirket olmayı başarmıştır. Bunun yanında Youtube’nin bu kadar ilerlemesi Youtuber mesleğini doğurmuştur. Bilindiği üzere Youtuber, Youtube kanallarında belli bir kitleye hitap eden, bu kanallara belli temalarda ve düzenli bir şekilde videolar yükleyen, kullanıcılar tarafından da sevilen, Youtube ile iş ortaklığına giden kişilere denir. Diğer bir anlamı ile youtube yayıncısı da denebilir.

Günümüzde Youtube’nin bu kadar ilerlemesi ve televizyonların yerine geçmesi ile birlikte kimisi internetten kazanç sağlamak için, kimisi zevk alıp bizleri eğlendirdiği için, kimisi de kendini gösterebilmek için Youtuber olmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Birçok insan Youtube yayıncılarına özenerek Youtube kanalı açıyor ve zaman ilerledikçe Youtube’dan maddi bir gelir elde etmek istiyor.

YouTuber Nasıl Olunur - Yapılması Gerekenler ?

Youtuber olabilmek için Teknoloji, Sağlık, Moda, Giyim, Yemek tarifleri vs. Kendinizi hangi alana daha uygun görüyor iseniz işe oradan başlamanız da mümkün. Fakat göz önünde bulundurulması gereken nokta vardır ki, herkes youtube yayıncısı olamaz. Youtube yayıncısı olabilmek için ilk hedefiniz kendinize inanmak ve araştırma ruhuna sahip olmanız gerekmektedir. Bu mecrada sürdürülebilir ve kaliteli bir proje ortaya çıkartabilmek için mutlaka çok araştırmak ve çalışmak gerekmektedir.

Araştırmalarınızı tamamladıktan sonra öncelikle bir Youtube kanalı oluşturmalısınız. Kanalınıza; kısa, dikkat çekici bir isim vermeli, ilk açmış olduğunuz Youtube kanalına dair tanıtım videosu ekleyip kanalınızın manşet kısmına sabitleyerek kanalınızın tanıtımını yapabilirsiniz. Bir diğer koşul ise kendiniz olmalı, başkalarını taklit ederek videolarınızı oluşturmamalısınız. Çünkü taklit her zaman aslını yüceltir. Aboneleriniz sizi siz olduğunuz için sevmeli, sizi izlerken arkadaşları gibi görmeli. Yoksa herşeye dikkat edeyim, şu yazıları okuyayım derseniz sıradan bir sunucu olmaktan öteye gidemezsiniz.

Videolarınız da, izleyicileriniz ve kendi istekleriniz arasındaki ortak noktayı bulmaya çalışmalı, kalite açısından asla ödün vermemelisiniz. Kanalınızı sürekli olarak aktif tutmalısınız. Hergün bir önceki günden daha iyi içerik üretmeli ve değer oluşturabilmeniz gerekmektedir. Eleştirilere her zaman açık olmalısınız, takipçi sayınız veya izleme oranınız bir anda yükselmeyebilir. Daha önce de söylediğim gibi bu işi herkes yapamaz. Çok büyük sabır ve istikrar gerektiren bir iştir. Ama unutmayın ki emek olmadan da yemek olmaz…

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu