Multimedya

Youtube Videolarında SEO Ayarları

SEO içerik ile doğrudan alakalıdır. Peki YouTube videolarında SEO ayarları ve SEO uygunluğu için ne yapacaksınız. Anahtar kelimeler ile belirlenen SEO, video ya da animasyonları doğrudan tanıyamaz. Video paylaşım siteleri arasından en çok tercih edilen Youtube bazı yöntemler sayesinde SEO’ ya uygun hale getirilebiliyor.

Youtube Videolarında SEO Ayarları

Video içeriğinize uygun bir başlık kullanın:

YouTube video paylaşım sitesi içeriği bakımından çok metine yer verememekte, bu nedenle yüklediğiniz videoların başlıklarını birer anahtar kelime görevi görmesini sağlamanız gerekmekte. Videonuza seçeceğiniz başlık içerikle tam alakalı olması gerekmektedir. Youtube’ un videonuzu hangi aramalarda göstereceği de önemlidir. Başlık ve metriklerde yardım almak için Youtube Keyword Tool’ u kullanabilirsiniz.

İçerik videonuzu izlettirir:

Youtube, videoların ne kadarlık kısmının izlendiğini, atlanarak mı izlendiği ya da kaçıncı saniyeden sonra videodan çıktığınızı analiz eder. Eğer videolarınız sonuna kadar izleniyorsa bu sizin için artı bir puan, yani sadece videonuza aldığınız tık önemli değil burada. Kullanıcıyı özgün ve güzel içerikler ile videonuzda tutmanız önemli.

Youtube Videolarında SEO Ayarları

Küçük Resim seçerken özenin:

Youtube’da arama yaptıktan sonra kullanıcılar videodan önce ilk olarak videonun görseline bakar. Yüklediğiniz videonun içeriğini en iyi açıklayan, kalitesini az çok belli eden unsur küçük resimdir. Sizde konuya en uygun, en dikkat çekici ve en çok tıklama alabilecek, kaliteli olduğunu düşündüğünüz görseli küçük resim olarak seçmelisiniz.

Video Yüklerken kaliteye dikkat edin:

Youtube’ a upload ettiğiniz videonun ses ve görüntü kalitesine dikkat etmeniz önemli. Kötü çekim ve rahatsız edici ses faktörleri, kullanıcıların videonuzu izlemesiyle doğru orantılıdır.

Anahtar kelimeleri çok önemli:

Hem Youtube’ da hem de Google’ da yapılacak aramalarda videonuzun üst sıralarda yer alması için anahtar kelimeler yazın. Video başlığınızın altında bulunan açıklama ve etiketler kısmına videonun içeriği, markanızla ilgili kelimeler vb. anahtar kelimeler olarak yazın. Anahtar kelimeler videonuzun üst sıralarda yer almasında önemlidir.

Youtube Videolarında SEO Ayarları

Kendinize bir Youtube kanalı oluşturun:

Youtube’ a yüklediğiniz videoların her birini yeni bir kanaldan yayınlamak yerine, markanız ya da web sitenize uygun bir kanal oluşturun bunun üzerinden yayınlayın ve kanalınızın tanınmasını sağlayın. Youtube kanalınız için isim belirlemeniz de oldukça önemli. Ziyaretçilerin aklında kalacak bir isim seçerseniz ziyaretçileriniz bir sonraki gelişlerinde doğrudan kanalınızın adını yazarak ziyaret edebilirler ve aboneniz de bu sayede artabilir. Abonesi artan kanala yüklediğiniz videolar hem YouTube hem de Google aramalarında üst sıralara çıkaracaktır.

Kanalınız üzerinde Playlist oluşturmanız faydalı; Playlist’ ler SEO dostudur.

Birbiri ile alakalı konularda yüklediğiniz tüm videoları playlist oluşturarak bir arada tutun. Bu sayede izlenen bir videonuzdan sonra bir başka videonuza geçilip, izlenme oranı artacaktır.

Belirli aralıklarla kanalınıza video yükleyin:

Kanalınızın aktif olduğunu ziyaretçilere gösterebilmenin en iyi yollarından biri belirli aralıklarla video yüklemektir. Kanala birden yükleme yapıp, uzun süre boş bıraktığınız taktirde, kanalın aktif olmadığı izlenimi oluşturacaktır kullanıcıda. Bu nedenle siz belirli aralıklarla mümkünse sık sık video yükleyin.

Youtube Videolarında SEO Ayarları

İzlenme sayısını artırın:

Sıralama da önemli bir faktördür. İçeriğinizi ve kanalınızı mümkün oldukça sosyal ağlarda, web üzerinde, sözlüklerde yaymaya çalışın ne kadar çok tanınırsa o kadar izlenme sayısını artar. Videonuzun görüntülenme sayısının çok olması da kullanıcıların dikkatini çeker bu da videonuza tıklama oranını artırır.

Videolarınızın yorum alması önemli:

Videonuzun yorum alması demek, kullanıcının içeriğinizi izlediğine ve onda bir his uyandırdığına ya da bir şeyler düşündürdüğüne delildir. Bu nedenle kullanıcının yorum ile doğrudan etkileşime geçmesi SEO açısından da önemlidir. Google bunu mutlaka olumlu olarak değerlendirecektir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu