Multimedya

YouTube Reklam Engelleme (Windows, Android ve iOS)

Günümüzde gerek bilgisayar gerekse de mobil cihazlar üzerinden müzik dinleme ve video izleme gibi amaçlarla yaygın olarak ziyaret edilen sitelerden birisi YouTube olmaktadır. Ancak YouTube’da yer alan reklamlar her geçen gün daha fazla kullanıcıyı rahatsız etmeye devam ediyor. Kullanıcılar hemen hemen her videonun başında reklamla karşılaşabildiği gibi, reklamlar, uzun süreli videoların belirli bölümlerinde de ortaya çıkabiliyor.

Bu reklamlardan rahatsız olan kullanıcıların hem Windows hem iOS hem de Android işletim sistemleri üzerinden YouTube reklam engelleme işlemini gerçekleştirebilmesi mümkün. Şimdi sizlere bahsedilen işletim sistemlerinde YouTube reklamlarını nasıl engelleyeceğinizi anlatacağız.

Windows Üzerinden YouTube Reklam Engelleme

YouTube Reklam Engelleme (Windows, Android ve iOS)

YouTube’a sıklıkla bilgisayar üzerinden erişim sağlıyorsanız ve Windows işletim sistemine sahipseniz Google Chrome tarayıcısını kullanarak YouTube reklamlarını engelleyebilirsiniz. Reklamları engellemek için:

 • İlk olarak Google Chrome’u açın ve buradaki linke tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘’Chrome’a ekle’’ seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak ekrana gelecek uyarı penceresindeki ‘’Uzantı ekle’’ seçeneğini seçin.

Böylece artık Chrome tarayıcınız üzerinden YouTube’da hiçbir reklamla karşılaşmadan istediğiniz müziği dinleyebilir, istediğiniz videoyu izleyebilirsiniz.

iOS Üzerinden YouTube Reklam Engelleme

YouTube Reklam Engelleme (Windows, Android ve iOS)

iOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad kullanıcıları Safari tarayıcısı üzerinden YouTube reklam engelleme işlemini gerçekleştirebilirler. Bu işlemi yapmak için:

 • Öncelikle App Store’a giriş yaparak ‘’AdGuard – adblock&privacy’’ isimli uygulamayı indirin.
 • Uygulamayı indirdikten sonra telefonunuzun ‘’Ayarlar’’ bölümüne girin.
 • Ayarlar bölümünden ‘’Safari’’ uygulamasını seçin.
 • Daha sonra açılan menüde ‘’İçerik Engelleyiciler’’ seçeneğine dokunun.
 • Son olarak karşınıza çıkan pencerede ‘’AdGuard’’ uygulamasının iznini açın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Safari tarayıcısını kullanarak giriş yaptığınız YouTube dahil birçok sitede karşınıza çıkan reklamlar engellenecektir.

Android Üzerinden YouTube Reklam Engelleme

YouTube Reklam Engelleme (Windows, Android ve iOS)

YouTube reklamlarını engellemek isteyen Android kullanıcıları için Google Play Store’da çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalardan birisi ise DNS changer by Blokada. Reklam engelleme konusunda başarılı olan bu uygulama ile Android’de YouTube reklamlarını engellemek için:

 • Başlangıç olarak Google Play Store’a girerek ‘’DNS changer by Blokada’’ uygulamasını indirin.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamaya giriş yapın.
 • Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra ‘’kalkan simgesine’’ ya da ekranın alt kısmında yer alan ‘’güç simgesine’’ dokunun (Bu işlem uygulamayı aktif hale getirecektir).

Bu adımları takip ettikten sonra ekranınızın üst kısmında uygulamanın aktif hale geldiğini belirten bir anahtar simgesi görünecektir. Uygulama aktif olduğu sürece YouTube’daki, diğer sitelerdeki ve cihazınızda yer alan uygulamalardaki bütün reklamlar engellenmiş olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

4 Yorum

 1. Merhaba, engelliyor fakat ağ trafiği izlenebilir diyor bişey olur mu acaba veri hırsızlığı felan nereyi izliyorlar ve neden izliyorlar

  1. Merhaba, Bahsettiğiniz Durumu Uygulama ve Eklenti Sayfalarında Kontrol Ettiğimde, Bu Konuda Belirtilen Açıklama Aşağıda Yer Almaktadır.

   Google Chrome İçin : Tüm reklam engelleyici uzantılarında olduğu gibi, bu uzantı da herhangi bir web sitesindeki gömülü videolardaki reklamları kaldırma iznine ihtiyaç duyar. Tüm reklam engelleme algılaması bilgisayarınızda gerçekleşir ve tarama geçmişinizi veya kişisel olarak tanımlanabilecek bilgileri görmez veya izlemez.

   iOS İçin : İzleme koruması Olduğunu Belirtiyor.

   Android İçin : Blokada DNS, size güvenli ve güvenilir bir internet bağlantısı sağlamak için DNS (Alan Adı Sistemi) sunucuları arasında geçiş yapmayı kolay ve hızlı kılmak için ücretsiz, kullanımı kolay bir araçtır. Sizi DNS sahtekarlığına karşı korur, ISS’niz tarafından engellenmiş web sitelerine erişmenize yardımcı olur.

 2. Android’ler için olanı uyguladım ama youtube’deki reklamlar kalkmadı

  1. Merhaba, Böylesi Durumlarda Default DNS Ayarlarından ”AdGuard DNS” Seçeneğini Aktif Etmeniz Sorunu Çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu