Teknoloji

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Yerli otomobil, geçen senenin son bombası oldu. Görkemli bir etkinlikle beraber tanıtıma çıkan yerli otomobil, sadece ülkemizde değil tüm dünyada dikkat çeken bir araç olmayı başardı. Henüz satışa çıkmasa da şimdiden birçok kişinin sıraya girdiği arabanın özelliklerine ve sunduğu teknolojilere daha yakından bakalım.

Yerli Otomobil Tasarımı Konusunda Merak Edilen Tüm Detaylar

Araçların en çok dikkat çeken yönlerinden birisi tasarımı oldu. Tabii ki araç teknolojileri oldukça başarılı ancak tasarım biraz daha öne çıkıyor.

Yerli Otomobil SUV Tasarımı

Dış Tasarım: Tanıtımda öne çıkan ilk kasa tipi SUV kasa oldu. SUV kasalı model, muhtemelen aracın en çok satan modeli olacak. Öyle ki araç ilk olarak SUV pazarına giriş yapacak. Hedeflenen pazar da ilk olarak SUV pazarı olarak açıklandı. Yerli otomobil SUV kasasının tasarımına baktığımız zaman ise dikkat çekici detayları görüyoruz. Aslında otomobil elektrikli olduğu için ekstra hava ızgaraları kullanmaya gerek yok.

Buna rağmen aracın ön kısmında geniş ızgaralara yer verildiğini söylemek lazım. Sürücüler istediği zaman ızgaraların kapağını kapatarak tek parça bir tasarıma geçiş yapabilecek.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Bunun dışında aracın ikili sıralı farları bulunacak. Her iki yanda da iki adet far var. Farların dışında biraz daha küçültülmüş olarak gelecek yan aynaların sunulacağını da ekleyelim.

Standart yan aynalar yerine içerisinde kameranın bulunduğu mini aynalar dikkat çekecek. Genel olarak ön tasarım bu şekilde. Aracın arka kısmında yine dikkat çekici bir tasarım öne çıkacak. Tek sıra uzanan stop lambaları ana detay.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

İç Tasarım: İç tasarım kısmında da tamamen yenilikçi bir araç karşımıza çıkıyor. Aracın ön kısımda hiçbir analog gösterge yer almıyor. Ön kısımda 3 ana ekran bulunacak. Bu ana ekranlar tamamen dijital olacak ve aracın tüm bilgilerini gösterecek.

Yan yana sıralı olan 3 ekranın hemen altında bir de geniş bir multimedya ekranının yer aldığını göreceğiz. Multimedya ekranının hemen altında ise ekrana kadar uzanan vites kontrol bölümü yer alacak. Her ne kadar vites kontrolü mini bir buton ile sağlanacak olsa da ön konsola kadar uzanan destek kolu ile multimedya ekranını da kolayca kontrol edebileceksiniz.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Yerli Otomobil Sedan Tasarım

Dış Tasarım: Sedan sınıfı başrol oyuncusu olmasa da tanıtımda yer aldı. Sedan modelinde biraz daha kaslı bir tasarım dikkat çekiyor. Çok daha uzun bir araç olmasını beklediğimiz sedan modelinin ön kısmında yine benzer bir yapı bulunmakta. İki taraflı ızgaralar ve geniş kaput alanı ilk dikkat çeken detaylar arasında. Arka kısımda ise yine boydan boya uzanan stop lambası bulunuyor.

İç Tasarım: İç tasarımın hemen hemen SUV modeliyle aynı olması bekleniyor. Fakat bu modelin henüz tamamlanmaması nedeniyle iç tasarımının gösterilmediğini de ekleyelim.

Tanıtıma çıkarılan iki kasa bu şekilde. 2035 yılına kadar serinin yeni kasa modelleriyle güncelleneceği de açıklandı. Toplamda 5 farklı seçenek sunulacak. Tasarım bölümünden sonra yavaş yavaş teknik özelliklere geçelim.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Yerli Otomobil Motor Özellikleri

Motor kısmında sadece elektrikli motorun geleceği açıklandı. Yani araçlar hibrit ya da içten yanmalı motor seçenekleri sunmayacak. Sadece tamamen elektrikli motor seçeneği sunulacak. Elektrikli motor için de iki farklı seçenek mevcut. İlk seçenek 200 beygir güce sahip olan motor olacak.

Bu motorun 0-100 km hızlanma süresi 7.6 saniye olarak açıklandı. İkinci seçenek ise 400 beygir motorlar olacak ve bu kez 0-100 arası hızlanma süresi 4.8 saniye gibi iddialı bir süreye kadar düşüyor. Tesla’nın aynı segment aracında bu değer 4.7 olarak açıklanmıştı. Ayrıca hem 4X2 hem de 4X4 seçimi yapılabilecek. Her iki motor seçeneğinde de maksimum hızın 180 km olduğunu da ekleyelim.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Yerli Otomobil Özellikleri

Yerli otomobilin araç içi teknolojilerinden de söz etmeden geçmemek gerekiyor. Aracın içerisinde tam anlamıyla teknoloji merkezi bulunuyor. Sözü hiç uzatmayalım ve tamamen elektrikli olan yerli otomobilin özelliklerinden söz edelim.

Bilgi Ekranları: İç kısımda ilk dikkat çeken teknoloji bilgi ekranları. Otomobilde 3 adet ekran bulunuyor. Bu ekranlar aracın bilgilerine ulaşabileceğiniz ekranlar. Sürücü kısmında yer alan ekranda araç bilgileri hakkında detaylar sunulurken, yan ekranlar yolcular tarafından da kontrol edilebilecek.

Bu ekranların hemen altında ise 10 inç üzerinde boyuta sahip olan bir multimedya ekranı sunulacak. Multimedya ekranının sınırlarının neler olacağı konusunda kesin bilgilerimiz yok. Klima kontrolleri, internet üzerinden uygulamaların kullanımı ve içerik yönetiminin bu kısımdan yapılmasını bekliyoruz.

Holografik Asistan: Serinin diğer bir öne çıkan teknolojisi ise holografik asistan olacak. Sürücülerin gözüne göre çalışacak olan holografik asistan, gözü tarayacak ve baktığınız yere holografik ekranın yansıtılmasını sağlayacak. Hayalet ekran ya da holografik ekranda ise yol bilgisi, yolda yer alan engeller, trafik durumu gibi bilgiler yer alacak.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Elektrik Teknolojisi: Aracın öne çıkan teknolojisi tabii ki elektrikli motoru olacak. Daha önce motor seçeneklerinden söz ettik. Şimdi de pil konusunda kullanılan sistemden söz edelim. Yerli otomobil, 30 dakika içerisinde hızlı şarj olabilecek. Aracın 300 km ve 500 km olmak üzere iki farklı menzil seçeneği olacak. Bunun dışında pillerde frenlemeye bağlı geri kazanım sunulacak. Araçta fren yapıldığı zaman ortaya çıkan enerji pile kazandırılacak ve ek olarak %20 enerji kazanımı sağlanacak.

Kameralı Yan Aynalar: Yerli otomobilde opsiyonel olarak eski tip aynaları seçebileceksiniz ancak standart modelde kameralı aynalar sunulacak. Kameralı aynalar, elde edilen görüntüyü içerde yer alan ekranlara iletecek.

Nesnelerin İnterneti Desteği: Yerli otomobil doğrudan internet bağlantısını da destekleyecek. Araçtan internete girmeniz bir yana, uzaktan kontrol ile aracın güncellenmesi de mümkün olacak. Herhangi bir yazılım güncellemesi olduğu zaman, kullanıcı hissetmeden araca yeni güncelleme eklenecek.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Güvenlik: Yeni otomobilde ileri sürücü destek sistemleri bulunuyor. Bu sistemler otonom sürüş “Seviye+2” teknolojisini destekliyor. Bu sayede araç aktif fren sistemi, öndeki araçlara göre mesafe ayarlama teknolojisi, şerit algılama sistemleri, kör nokta uyarı sistemleri ve çarpışma engelleme teknolojisi gibi artılar sunacak. Bunun dışında 7 adet standart hava yastığıyla beraber herhangi bir çarpışma anında en iyi derecede koruma sağlanacak.

Pil Garantisi: Sadece 30 dakika gibi bir sürede %80’e kadar dolum sunabilecek olan lityum-iyon pillerin 8 yıl garantili olacağını da ekleyelim.

Akıllı Ev Desteği: Akıllı yaşam alanı olarak değerlendirilen yerli otomobil, akıllı evlerle de doğrudan bağlantı kurabilecek. Mesela aracın içerisinden evinizdeki klimayı kontrol edebileceksiniz. Aynı şekilde, evdeki müzik sisteminize varana kadar kontrol sunulacak.

Yerli otomobil için sunulacak olan teknolojiler şimdilik bunlar olarak öne çıktı. Muhtemelen aracın trafiğe çıkışına kadar bazı teknolojilerde değişiklikler de yapılabilir. Aracın çıkışı konusunda merak edilen birkaç detay hakkında da bilgi verelim.

Yerli Otomobil (TOGG) Özellikleri Neler? Fiyatı Nasıl?

Yerli Otomobil Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Merak edilen bir diğer sorudan devam edelim. Yerli otomobil tanıtıldı ancak hemen satışa çıkmadı. Yerli otomobil için satış hazırlıkları da başlamış durumda. 2021 yılında Bursa Gemlik bölgesinde bir fabrika açılacak ve 2022 yılının 2.çeyreğinde araçlar trafiğe çıkmaya başlayacak.

Yerli Otomobil Ön Siparişleri Başladı mı?

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ön siparişlerin başladığı ve 30-40 bin TL gibi bir rakamla ön siparişlerin alındığı söyleniyor ancak henüz bu iddiaları doğrulayacak bir açıklama yok. Ön siparişler için resmi bir açıklama gelecek olursa bilgi vereceğiz.

Yerli otomobiller için paylaşılan detaylar bu şekilde. Yerli otomobil fiyatı konusunda henüz bir bilgimiz yok ancak 250 bin TL’nin üzerinde satış fiyatı beklentisi var. Aracın markası, fiyatı ve sipariş detayları için resmi açıklamaları takip edeceğiz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu