Teknoloji

Yenilenebilir Enerji Kullanımı için Açıklanan Son Raporlar Şaşırttı

Teknoloji hızla gelişiyor. Sürekli yeni bir akıllı telefon fabrikası açılması, yeni araç fabrikalarının kurulması, robotların üretimi derken hızlı bir dönüşüm söz konusu. Tabii ki teknolojideki bu değişim ve artan üretim, enerji ihtiyacının da artmasına neden oluyor. Doğayı korumak ve artan küresel ısınma etkisini en aza indirmek için, bu enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını düşünüyoruz.

Daha önce yenilenebilir enerji kaynakları hakkında paylaştığımız yazılarda da bu konuda bilgileri vermiştik. Gelişen teknoloji ile temiz enerjiye doğru bir yönelim olduğu düşünülüyor ancak son raporlar durumun çok daha vahim olduğunu ortaya koydu.

Yenilenebilir Enerji Kullanımı Artacağına Azalmaya Başladı

Son raporlara göre, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar hızla düşüyor. Aslında Paris iklim anlaşması gereğince, ülkelerin küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutma gibi bir çabası olması gerekiyor. Fakat özellikle ekonomisi güçlü olan ülkelerde karbon ayak izini düşürmeye karşı adımların atılmadığı görülüyor.

Sadece 2018 yılı ile 2019 yılı arasında yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlarda 133 milyar dolar düşüş var. Düşüşün ana nedeni ise Çin olarak görülüyor. 2017 yılında 122 milyar dolar bütçe ayırdığı açıklanan Çin, bazı ekonomik kaygılar nedeniyle temiz enerji kaynaklarına harcadığı bütçeyi düşürmüş durumda. Çin için açıklanan yeni rakamlarda ise yatırımların 86 milyar dolar seviyesinde olduğu ortaya çıktı.

Bir yandan temiz enerji kaynakları için yatırımlarını azaltan ülkenin, bir yandan ise kömür yakıt ile elde ettiği enerjinin de artış gösterdiği görülüyor. Paylaşılan rakamlara göre Ocak 2018 ile Haziran 2019 ayları arasında kömür yakıttan elde edilen enerji 43 Gigawatt artış gösterdi.

Yenilenebilir Enerji Kullanımı için Açıklanan Son Raporlar Şaşırttı

Rakamın bu denli artış göstermesinin nedeni ise fabrika sayısının artması. Böyle devam ederse, artışın 150 Gigawatt olması bekleniyor. Bu da Avrupa’nın kömür kullanımına eşit bir seviyeye gelineceğini gösteriyor. Haliyle küresel ısınma etkisinin de artması söz konusu olacak.

Çin dışında Brezilya ve Hindistan’ın da bu konuda yatırımları düşmeye başladı. Hindistan genelinde temiz enerji yatırımları 2.7 milyar dolar azalmış durumda. Brezilya’da ise yatırımların 2.4 milyar dolar miktarında düştüğü açıklandı.

Tabii ki sadece kötüye gidiş yok. Her ne kadar bu ülkeler Paris iklim anlaşmasına uymayacak adımlar atıyor olsa da ülkemizde dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde kömür kullanımı ciddi bir oranda düşmüş durumda. Sadece üretim konusunda değil, araçlarda da elektrik enerjisinin tercih edilmeye başlaması, Avrupa’da kömür kullanımının azalmasını sağladı.

Yine de yenilenebilir enerji kaynaklarına gösterilen ilgi yeterli değil. Küresel ısınmanın etkisinin artmaya devam ettiğini görüyoruz. Bunu engellemek için teknolojinin de verimli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu