Oyun

Yeni Trend: Evden Kaçış Oyunları

Bilgisayarda artık alıştığımız, internette hemen hemen her oyun sitesinde, birçok çeşidinin bulunduğu evden kaçış oyunları, büyük ilgi görüyor birkaç yıldır. Çok sayıda gerilim ve korku filmine de konu olmuştur, evden kaçış oyunları. Peki evden kaçış oyunları nedir tam olarak? Bilgisayar ortamındaki evden ya da odadan kaçış oyunları oynarken size bir oda, ev veya daha farklı bir mekan veriliyor,  belirli ipuçlarını bularak evden kaçmaya ya da bir olayı çözmeye çalışıyorsunuz. Bilgisayarla başlayıp hayatımıza giren bu oyunlar o kadar sevildi ki artık bilgisayar mecrasından dışarı çıktı.

Şimdilik çok yaygın olmasa da gittikçe yaygınlaşan ve her geçen gün bilinirliği, popülaritesi artan oyun evleri şimdilik birkaç şehirde hizmet veriyor. Gerçek hayata uygulanmış şekli bilgisayar versiyonundan çok da farklı değil aslında. En az 2 kişi en fazla 5 kişiyle oynanan gerçek hayattaki oyunun amacı, 60 dakika içinde evde olan ipuçlarını bulup, gizli şifreleri çözüp evden kaçmak.

Evden kaçış oyunları, güvenlik açısından belirli kurallar çerçevesinde oynanıyor. Oyun evlerinin güvenilir olması çok önemli. Oyun alanına kesici, delici, yakıcı ve benzeri aletlerle giremiyorsunuz, yiyecek, içecek getirmek ve içeride sigara içmek, kamera, cep telefonu gibi cihazlarla oyun alanını görüntülemek, kayda almak ve bu görüntüleri paylaşmak kesinlikle yasak. Oyunu oynamak için, rezervasyon işlemlerini oyunun internet sitesinden yapmak mümkün.

Yeni Trend: Evden Kaçış Oyunları

Oyun 60 dakika da tamamlanıyor ve olay 160 metrekarelik bir alanda gerçekleşiyor. 60 dakikalık bu yeni ama bir o kadar da garip eğlencenin fiyatı da uğraşılara göre oldukça makul. 2 kişilik grup fiyatı 100 lira iken, 5 kişilik grup fiyatı ise 150 lira aşağı yukarı. Evden kaçış oyunları nedir diye merak edip deneyimlemek isterseniz internette kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bilgisayar mecrasında çok tutulup, daha sonra dışarı taşan bu oyun büyük ilgi görmeye başladı. Evden kaçış oyunları nedir sorusuna cevap verdikten sonra, bu oyunların zamanla daha geniş bir alana yayılacağını ve daha da çeşitleneceğini düşünüyoruz. Bu deneyimi yaşayan insanlar oldukça iyi vakit geçirdiklerini ve etkilendiklerini dile getiriyorlar. Başka bir hikayenin çıkmasını sabırsızlıkla bekleyenler varken, evden kaçış oyunlarının bilgisayar versiyonlarını deneyimleyen de birçok kişi mevcut.

Yeni Trend: Evden Kaçış Oyunları

Evden kaçış oyunları yapımcıları, belirli bir ücret karşılığında bayilik veriyorlar. Bu da demek oluyor ki yakın zamanda daha fazla şubesi bulunmaya başlayacak. Evden kaçış oyunları bir yandan ilgi çekip merak uyandırırken, bir yandan da sıkı bir şekilde eleştirilmekte. Daha çok gençlere evden kaçma konusunda ve anne, babaya karşı gelme konusuna kötü örnek olduğu savunuluyor.

Evden kaçış oyunları insanlarda belirli bir buhran haline sebep olduğu, depresyona teşvik ettiği de bir gerçek nihayetinde. Özellikle gençlerde evden kaçma, yalnız başına yaşama güdülerini körüklediğini savunanlar her ne kadar kendilerine göre haklı olsalar da kaçış oyunları popülaritesi hızla yayılmaya devam ediyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu