Teknoloji

Yeni Astronot Kıyafeti xEMU İlk Testleri Tamamladı

NASA, geçtiğimiz sene yapılan açıklamalarda Ay görevinin tekrarlanacağını belirtmişti. İlk olarak 1969 yılında gerçekleştirilen ve Ay’a ilk adımın atıldığı uzay görevinin tekrarlanacağı Görev Artemis için, çalışmaların da tüm hızı ile devam ettiğini görüyoruz. Daha önce görevde kullanılacak olan roketler hakkında bilgiler paylaşan NASA, şimdi ise görevde yer alacak astronotların giyeceği uzay kıyafetleri, xEMU serisini duyurdu.

Aslında xEMU kıyafetleri yılın ilk çeyreğinde ortaya çıkmıştı ancak bu görevde kullanılıp kullanılmayacağı kesin değildi. Yeni bilgilere göre testlerde başarı elde edildi ve bir aksilik durumu oluşmazsa, görevde yeni geliştirilen kıyafetlere yer verilecek.

xEMU Çok Daha Esnek Bir Yapıda Olacak

Yeni Astronot Kıyafeti xEMU İlk Testleri Tamamladı

İlk inceleme için açıklanan sonuçlar, NASA tarafından geliştirilen uzay kıyafetlerinin çok daha esnek bir yapıya sahip olacağını gösteriyor. Buna göre asıl hedef, astronotların Ay yüzeyinde zorlanmadan hareket etmesini sağlamak.

Tabii ki sorunsuz bir şekilde hareket edilmesini sağlarken, astronotların dış etkilerden korunması da amaç ediniyor. Bunun için geliştirilen özel bir kaplama sisteminin kullanılacağını belirten yetkililer, kıyafete dışarıdan gelebilecek herhangi bir etkinin, astronotları olumsuz yönde etkilemeyeceğini belirtiyor.

Yeni Astronot Kıyafeti xEMU İlk Testleri Tamamladı

Bir yandan Ay yüzeyinde daha rahat hareket edilirken, bir yandan ise uzay boşluğunda astronotların hayatta kalması sağlanacak. Sadece dış etkiler değil, yaşamsal ihtiyaçlar olan oksijen ve diğer gazlarında özel bir sistem içerisinde hazırlanacağı duyuruldu.

Şu an için kıyafetin teknik özellikleri kısmında sınırlı bilgi paylaşımı var. NASA, detaylı bilgi vermektense, sadece testlerin başarılı bir şekilde ilerlediğini belirtiyor. Son olarak uzay ortamının simülasyonunun hazırlandığı 30 metrelik özel havuzda testlerin yapıldığı ve sonuçların başarılı olduğu açıklandı.

Yeni Astronot Kıyafeti xEMU İlk Testleri Tamamladı

2024 yılında düzenlenecek olan Ay görevinde kullanılacak xEMU kıyafetlerinin, 2023 yılında hazır olması bekleniyor. İlk defa Ay görevinde kullanılacak olan yeni uzay kıyafetlerinin ne kadar başarılı olacağı ise merak konusu. 1969 yılında kullanılan teknoloji, Ay yüzeyinde adım atmak için yeterli olmuştu. 2024 yılında kullanılacak olan teknolojinin, nasıl adımlara zemin sunacağı ise başka bir merak konusu.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu