Mobil

Yeni Aldığım Telefonu Kaç Saat Şarj Etmeliyim?

Yeni bir akıllı telefon aldığımız zaman ilk aklımıza gelen “Yeni telefonu ne kadar süre şarj etmeliyim?” sorusu oluyor. Telefonu mevcut şarjı ile kullanmak doğru mu yoksa yeni telefonu belli bir süre şarj etmeli miyiz? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Yeni Telefonlarda İlk Şarj Süresi Ne Kadar Olmalı?

Bu tamamen pil teknolojisi ile alakalı olarak karşımıza çıkan bir durum. Eski akıllı telefonlarda ve cep telefonları döneminde genelde nikel piller kullanılıyordu. Nikel piller, çok çabuk bir şekilde yıpranan ve ilk alındığı zaman sıfırlama yapılması gereken pillerdi. Telefonu ilk aldığınız zaman da pilde sıfırlama yapabilmek adına 12 saat kadar şarj etmeniz gerekiyordu. Aslında bakarsanız yeni bir telefonda pili ne kadar şarj etmeliyiz sorusu da nikel pil döneminden bu zamana kalmış bir soru.

Zaman içerisinde nikel pillerin teknolojisi değişti. Günümüz akıllı telefonlarında lityum iyon pil teknolojisine yer veriliyor. Lityum iyon pillerde bu durum değişiklik gösteriyor. Artık yeni aldığınız akıllı telefonu 12 saat ya da 24 saat gibi süreler boyunca şarj etmenize gerek yok. Telefonu kullanmadan önce şarj etme zorunluluğu yok ancak burada önerilen bir süre var.

Yeni Aldığım Telefonu Kaç Saat Şarj Etmeliyim?

Yeni akıllı telefonlarda ilk kullanım için 6 saatlik şarj süresi öneriliyor. Fakat dediğimiz gibi bu ilk kullanım deneyiminizi iyileştirmek için bir öneri. Siz telefonu aldınız ve direkt olarak kullanmaya başladınız. Bu durumda telefon herhangi bir zarar görmeyecektir. Lityum iyon pillerle beraber bu durum değişti.

Telefonu Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlk şarj süresi için merak edilen detayları açıkladık. Yeni bir telefon almışsanız, şarj konusunda bazı önerilerde de bulunalım. Bu öneriler telefonunuzun batarya ömrünü arttırmaya yönelik olacak.

  1. Mutlaka ama mutlaka orijinal şarj cihazlarını ve kablolarını kullanın. Mümkünse kutudan çıkan şarj cihazınızı ve kablonuzu değiştirmeyin. Yan sanayi ürünler kullanmak ya da farklı bir şarj cihazı kullanmak, pil ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir.
  2. Telefonun tamamen şarjı bitmeden şarj cihazına takın. Zaten akıllı telefonlarda bu yönde bir uyarı sistemi bulunmakta. Şarjınız %10-15 seviyesine indiği zaman ekranda uyarı gösteriliyor. Böylece sizin telefonu, pil sıfırlanmadan şarj etmeniz sağlanıyor. Bu uyarıya önem verin.
  3. Telefon şarj edilirken sıcaklığı artacaktır. Bu nedenle şarj sırasında telefonunuzu kesinlikle doğrudan güneş ışığı alan bir yere ya da ısı kaynaklarının yanına koymayın. Aşırı ısı telefonunuzda soruna neden olabilir.

Yeni Aldığım Telefonu Kaç Saat Şarj Etmeliyim?

Telefonun Uzun Süre Şarjda Kalması Soruna Neden Olur mu?

Yazımızı bitirmeden önce merak edilen bir konuda daha bilgi vermek istiyorum. Yeni ya da mevcut kullandığınız akıllı telefonunuzu sürekli şarjda bırakmak sorun yaratır mı?

Eğer telefonunuzda lityum iyon pilleri kullanılıyor ve orijinal şarj aletinizi kullanıyorsanız bu durumda korkacağınız bir şey yok. Şarjınız %100 olduğu zaman otomatik olarak şarj kesilecektir. Yani şarj cihazı telefonunuza takılı olsa bile şarj kesildiği için herhangi bir güvenlik sorunu oluşmayacak ve pilinizde de bir yıpranma meydana gelmeyecek.

Yeni aldığım telefonu kaç saat şarj etmeliyim sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Pil konusunda merak ettiğiniz başka detaylar varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu