Ana Sayfa Eğitim Yaygın Eğitim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yaygın Eğitim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yaygın Eğitim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yaygın eğitim ülkemizde çeşitli sebeplerden kaynaklı örgün eğitimden mahrum kalmış veya bir süre kadar örgün eğitim alıp daha sonra bu eğitimi bırakmak zorunda kalmış kişilerin eğitimlerini tamamlamaları için yararlanılan eğitim programıdır. Genellikle Millî Eğitim Bakanlığı eliyle düzenlenen yaygın eğitim kursları birçok insanın bir şekilde eğitimini tamamlamasına ve hayata farklı bakış açısıyla bakmalarına yardımcı olmaktadır. MEB’in haricinde belediyeler eliyle ve çeşitli özel öğretim kurumları vasıtasıyla da desteklenen yaygın eğitim ülkemizde büyük bir kitlenin yararlandığı önemli eğitim faaliyetleri arasında gösterilmektedir.

Yaygın Eğitim Faaliyetleri

Yaygın eğitim almak kişinin örgün eğitim alıp almadığı konusuyla ilgilenmez. Örgün eğitim alan veya almayan herkes yaygın eğitim faaliyetlerinden faydalanabilir. Birden fazla konuda eğitim verilen yaygın eğitim de istenilen konuda eğitim alınarak o konuda yeterli seviyeye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Yaygın eğitim faaliyetleri genellikle insanların yatkın oldukları alanlarla da ilgilidir. Çok çeşitli alanlarda yapılabilen yaygın eğitim faaliyetleri bu sayede kişilerin mahir oldukları noktalarda eğitim almaları onların toplum için faydalı bir birey olmalarını da sağlamaktadır. Mesela aşçılığa eli yatkın olan bir kişi aşçılık kurslarına katılıp sertifikalı bir aşçı olabilir. Bu sayede eğitimini tamamlayıp çalışma hayatını bu şekilde düzenleme imkanına sahip olur. Bununla birlikte günlük yaşamda önemli hizmetler sunan, terzilik, kasap, dokumacılık, seramik sanatı vb. alanlarda yaygın eğitim faaliyetlerine katılmak da mümkündür.

Yaygın Eğitim Faaliyetlerinin Amacı

Yaygın Eğitim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yaygın eğitim faaliyetlerinin temel amacı örgün eğitim alamamış veya yarıda bırakmış vasıfsız kişilere iş konusunda birer meslek kazandırarak onların topluma faydalı bir birey olmalarını sağlamaktır. Kişiler yaygın eğitim faaliyetleri sayesinde ilgi alanlarına uygun eğitimleri alarak yeteneklerini belgelendirirler. Bu sayede toplum içerisinde daha çabuk kabul görürler ve bu konuda iş bulma ve bir meslek sahibi olmak konusunda önemli mesafe kat ederler.

Yaygın eğitim faaliyetleri günün her saatinde rahatlıkla yapılabilir. Örgün eğitimin aksine oldukça esnek eğitim saatlerine sahip olan yaygın eğitim faaliyetlerinde bireyler kendilerine en uygun kursu ve saati seçerek rahatlıkla eğitim alabilirler. Bu sayede aynı anda hem çalışmak hem de kursa devam etmek mümkün olmaktadır. Teknolojinin getirdiği imkanlardan da faydalanarak yaygın eğitim faaliyetlerine katılmak mümkün. İnternet üzerinden online eğitim faaliyetlerine katılarak kursa gitmeden yaygın eğitimi ve sertifikayı almak mümkün.

Örgün eğitimle yaygın eğitim arasındaki bir diğer fark da eğitim sonunda bireye örgün eğitimdeki gibi bir diploma verilmez. Bunun yerine o eğitimi aldıklarını belgelemek amacıyla kendilerine sertifika verilir. O sertifikayı alanların o alanda eğitim sahibi olduğu değerlendirmesi yapılır. O sertifika sayesinde iş bulma imkanına sahip olurlar.

Yaygın Eğitimin Özellikleri

  • Yaygın eğitim faaliyetleri örgün eğitim gibi uzun süreli değildir. Kısa sürede verilen eğitimlerle kişi eğitim aldığı alanda sertifika sahibi olur.
  • Yaygın eğitim faaliyetleri her alanda değil sadece kişilerin eğitim almak istedikleri alan üzerinde eğitim verirler. Farklı meslek grupları için eğitim almak isteyenlerin ayrı ayrı kurslara gitmesi gerekir.
  • Yaygın eğitim faaliyetlerinde herhangi bir yaş sınırı yoktur. İsteyen herkes bu eğitim faaliyetlerine başvurabilir. 18 yaşından küçük olanlar ise ailelerinin izniyle eğitim faaliyetlerine katılabilirler.
  • Yaygın eğitim faaliyetlerinde örgün eğitimde olduğu gibi devam zorunluluğu yoktur. Bu konuda daha esnek olan kurslar için kişiler istediği zaman bırakabilirler.
  • Yaygın eğitim faaliyetlerinde kursların temel amacı en hızlı bir şekilde insanlara sertifika vererek meslek sahibi olmalarına katkı sunmaktır. Bu yüzden işlenen konular yüzeysel bir şekilde anlatılarak hızlıca uygulamaya geçilir.
  • Yaygın eğitim faaliyetleri sadece kişinin eğitimi konusunda kişiye katkı sağlamaz. Bu sayede kişilerin daha sosyal birer birey olmalarına da katkı sağlar.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin