Teknoloji

Yapay Zeka için Yeni Analiz Sistemi Geliştirildi

Yapay zeka, yeni teknolojinin beyni olarak değerlendirilebilir. Artık robotlar, kameralar, akıllı telefonlar ve hatta akıllı ev eşyalarında bile yapay zeka sistemlerine yer verildiğini görüyoruz. Yapay zeka teknolojisinin bu kadar geniş bir alanda kullanıma başlaması, bu teknoloji için de gelişimin kaçınılmaz olması anlamına geliyor.

Nitekim son gelen bilgiler de bu konuda yeni bir sınıf atlatılmasını sağlamış durumda. MIT ve Duke Üniversitesi tarafından yapılan çalışma sonrasında, yeni bir görüntü işleme algoritması geliştirildi. Bu da yapay zekanın yeni bir boyuta geçmesini sağlayacak bir adım olarak gösteriliyor.

Yapay Zeka Görüntüleri Parça Parça Algılayabilecek

Yeni sistemden bahsetmeden önce mevcut teknolojiden söz etmemiz gerekecek. Çok yönlü olarak değerlendirme yapmak, değişikliği daha net anlamamızı sağlayacak. Mevcut sistemde bir algoritmaya nesneleri tanımlamak için görüntüler direkt olarak veriliyor. Algoritma bu görüntüleri değerlendirerek, görüntü işleme artısını kullanıp nesnelerin tanınmasını sağlıyor.

Görüntülerle bir nevi algoritmanın eğitildiğini görüyoruz. Tam görsel üzerinden değerlendirilme yapılması, algoritmanın eğitiminin sınırlı kalmasına neden oluyor. Yani detaylar doğrudan algılanmıyor. Bu şekilde yapay zekanın eğitilmesi için çok daha fazla zaman harcanması gerekiyor.

Yapay Zeka için Yeni Analiz Sistemi Geliştirildi

İnsan Beyni Nasıl Algılıyor?

Yeni görüntü işleme algoritmasına geçmeden önce, insan beyninde algılamanın nasıl yapıldığından da söz ederek farklara geçelim. İnsan beyni, görüntülenen nesnelerin parça parça analiz edilmesini sağlamakta. Görülen nesne parça parça analiz edildiği zaman, hangi nesne ile karşı karşıya olduğunuzu daha iyi algılayabiliyor ve detayları görebiliyorsunuz.

MIT bu örneği kuşlar üzerinden verdi. Verilen örnek şöyle: Bir kuşa baktığınız zaman bu kuşun gagasını ayrı, tüylerini ayrı, ayaklarını ise ayrı algılayabiliyorsunuz. Bu şekilde kuşu algıladığımız gibi kuşun türünü de algılayabiliyoruz.

Geri dönüp yapay zeka sistemine baktığımız zaman ise tek bir resim bütünü üzerinden hareket edildiğini görüyoruz. Yani insan beyninden farklı bir yapı var ve bu da nesnelerin detaylarının algılanmasını engelliyor. Daha doğrusu nesnelerin algılanması daha da zorlaşmış oluyor. Aslında bu sistem, tek parça görüntüye göre daha karmaşık olan bir sistem ama insan beyni bu şekilde çalışıyor.

Yapay Zeka için Yeni Analiz Sistemi Geliştirildi

Yeni Görüntü İşleme Sistemi Nasıl Çalışacak?

MIT ve Duke Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ise tam olarak bu konu üzerine odaklanmış durumda. Yeni algoritma, eski sistemde olduğu gibi tam görüntüleri algılamıyor. Bunun yerine tıpkı insan beyninde olduğu gibi parça parça görüntüler değerlendiriliyor. Kuşlar üzerinden verdiğimiz örneğe devam edelim. Yeni sistemde algoritmaya verilen görüntü tek bir bütün olarak işlenmiyor.

Aslında yine sunulan görüntü tam bir kuşu gösteriyor ancak algoritma inceleme yaparken parça parça inceleme gerçekleştiriyor. İlk aşamada kuşun ayrıntılarına bakılıyor. Kanat tipi, gaga tipi, tüy renkleri gibi ayrıntılar görüntü işlemesine alınıyor. Yapılan bu parçalamalı inceleme sonrasında yapay zeka bir nevi kuş türü hakkında fikir sahibi oluyor. Yani ilk etapta bir nesnenin kuş olduğu tespit ediliyor hemen sonrasında ise ince detaylarla beraber bu kuşun hangi türe ait olduğu anlaşılıyor.

Nesneler Arası Sınıflama Yapılabilecek

MIT ve Duke Üniversitesi tarafından geliştirilen bu yeni görüntü işleme teknolojisi, türler arasında farklılıkların tespit edilmesini sağlayacak. Tek örnek üzerinden devam edip kuşlardan söz edelim. Eski yapay zeka sistemlerinde, görüntülerde bir kuş olduğu tespit edilebiliyor. Hatta bu kuşun türünün de tespit edilmesi mümkün. Fakat bu hem daha fazla eğitim süresi gerektiriyor hem de doğruluk payı düşük.

Yeni sistemde ise direkt olarak kuş algılanıyor, parça parça inceleme ile türü tespit ediliyor ve diğer kuşlarla sınıflama yapılabiliyor. Yani aynı anda iki farklı kuş görseli gösterdiğiniz zaman, bunların aynı tür olup olmadığı, mini farklılıklar olsa bile tespit edilebiliyor ve nesneler bu şekilde sınıflandırılabiliyor.

Yapay Zeka için Yeni Analiz Sistemi Geliştirildi

Nerede Kullanılacak?

Yeni yapay zeka algoritması, biraz daha karmaşık sinir ağları sistemi olarak karşımıza çıkmakta. Daha karmaşık ancak daha detaycı olan bu sistemin hastanelerde kullanılması beklenmekte. Özellikle kanser teşhisinde, tümörlerin tanınması ve sınıflandırılması için çok daha başarılı bir teknoloji ile karşı karşıya kalacağız.

MIT tarafından yapılan açıklamalara göre yeni sistem, daha birçok alanda da kullanılabilir. Bu algoritmanın ne kadar geliştirileceğini ise tahmin etmek bile zor. Yapay zeka sınırlarının değişmesi söz konusu olabilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu