Ana Sayfa Teknoloji Yapay İnsan Derisinden Telefon Kılıfı

Yapay İnsan Derisinden Telefon Kılıfı

Yapay İnsan Derisinden Telefon Kılıfı

Akıllı telefonların tasarımları değişmeye başladı. Artık ekranların çok daha geniş, çerçevelerin çok daha dar olduğunu görüyoruz. Bu da telefonların dayanıklılığını düşürüyor ve kılıf kullanımı zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. Haliyle akıllı telefon kılıfları da tıpkı akıllı telefonlar gibi yenilenmeye ve güncellenmeye başladı. Farklı tarz ve tasarımda kılıflara alıştık ancak Fransa’da geliştirilen akıllı telefon kılıfı bu alanda ne kadar ileri gidilebileceğini gösteriyor. Öyle ki bu kez tamamen yapay insan derisinden akıllı telefon kılıfı üretildi.

Dokunma Hissini Anlayan Yapay İnsan Derisinden Kılıf

Fransa’da Telecom ParisTech Üniversitesi tarafından üretilen kılıf, tamamen yapay deriden oluşuyor. Telefonu tam olarak sarabilen kılıf, kullanıcıların dokunma şiddetini algılayabiliyor. Kılıfa nasıl dokunursanız bu algılanıyor ve buna göre tepkiler veriliyor. Sert dokunulduğu zaman kılıf sinirli olduğunuzu algılıyor.

İki farklı versiyon olarak tanıtılan yapay deri kılıf, tüm hassasiyeti algılayabildiği için hareketleri telefona uyarlayabiliyor. Mesela kılıfı sıktığınız zaman, telefonda fotoğraf çekebiliyorsunuz. Yapay insan derisinden üretilen kılıfın dokunsal hisleri anlaması ve buna tepki vermesi için özel olarak geliştirilmiş bir yapısı olduğunu da ekleyelim.

Tıpkı insan derisi gibi katmanlar üzerine kurulu olan bir sistemden söz ediyoruz. Katmanların en alt kısmında bakır teller bulunuyor. Bu bakır teller, yüzeye uyguladığınız baskıyı algılayabiliyor ve uyguladığınız baskıya göre kılıfın tepki vermesini sağlıyor. Kısacası dokunsal olarak komutlar algılanabiliyor.

Sadece bir akıllı telefon kılıfı olmayacak yeni teknolojinin, benzeri araçlara entegre edildiğini de görmek mümkün olacak. Yapay insan derisi, akıllı telefon kılıfı olarak kullanıldığı gibi bilgisayarlarda da Trackpad bölümünde kullanılabiliyor. Bunun dışında benzer bazı ürünlerde de kılıfı kullanmak mümkün.

Yapay İnsan Derisinden Telefon Kılıfı

Akıllı saat ve akıllı bileklik modelleri için de uygun olan kılıfın, ne zaman satışa çıkacağı konusunda bir açıklama yok. Ürünün satışa çıkması için güncellenmesi ve seri üretime uygun hale getirilmesi gerekiyor. Seri üretimin başlaması için hangi markaların sponsor olacağı da başka bir soru işareti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin