Sosyal Medya

Yandex Sloy Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Sosyal medya uygulamalarının ne kadar popüler olduğu tartışılmaz bir gerçek. Instagram, Twitter gibi dev uygulamalar bir yana, bu alanda sürekli yeni girişimler de karşımıza çıkıyor. Son olarak Yandex Sloy isimli bir sosyal medya uygulaması gündeme geldi. TikTok tarzı bir uygulama olması ve sosyal medyaya farklı bir yorum getirmesi beklenen Yandex Sloy için belli başlı detaylar da şimdiden ortaya çıktı.

Yandex’in sosyal medya dünyasında kendisine yer bulmasını sağlayacak olan uygulamanın detaylarına ve nasıl kullanılacağına bakalım.

Yandex Sloy Nedir?

Yandex Sloy; kısa videolar hazırlayıp bu videoları anında paylaşabileceğiniz bir sosyal medya uygulaması. Tıpkı TikTok uygulamasında olduğu gibi kısa kısa videolar hazırlayıp, bu videoları paylaşabiliyorsunuz. Uygulama içerisinde bir nevi kendi kanalınıza sahip oluyorsunuz demek yanlış olmayacaktır.

Yandex Sloy Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Nasıl Özelliklere Sahip?

Uygulamanın nasıl kullanılacağı ve belli başlı özelliklerinin neler olacağı konusunda da bazı bilgiler var. Bu noktada uygulamanın, 90 saniyelik videolara izin vereceğini ekleyelim. 90 saniyelik kısa videolar oluşturabileceksiniz ve bu videolar üzerinde oynamalar yapabileceksiniz. Peki, videolara neler ekleyebiliyoruz?

Arka Plan Müzikleri: Tıpkı TikTok uygulamasında olduğu gibi, bu uygulamada da hazırladığınız videolara arka plan müzikleri ekleyebiliyorsunuz. Bunun dışında farklı ses efektleri eklemeniz de mümkün.

Artırılmış Gerçeklik: Videolara ekleyeceğiniz bir diğer artı özellik artırılmış gerçeklik. Videoların içerisinde ister arka plana isterseniz de nesnelerin üzerlerine artırılmış gerçeklik efektleri eklemeniz mümkün olacak. Bu şekilde çok daha eğlenceli videoların hazırlanması amaç edinmiş.

Yapay Zeka ile Giysi Etiketleme: Yandex Sloy uygulamasının belki de en çok dikkat çeken özelliği giysi etiketleme sistemi olacak. Uygulamanın içerisinde yapay zeka öğrenimi bulunuyor. Yapay zeka, giysileri tanınmasını sağlıyor. Kıyafetleri tanıyıp etiketleyen yapay zeka, benzer tarzlara göre gruplama yapabiliyor. Böylece videolarda yer alan kıyafet tarzlarına göre özel video gruplamasının yapılabildiğini de ekleyelim. Bu durum modacılar için önemli bir artı sağlayacak.

Yandex Sloy Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Hangi İşletim Sistemlerinde Kullanılabilecek?

Mobil platformlar için gelecek olan uygulama, hem iOS işletim sistemini hem de Android işletim sistemini destekleyecek. Her iki işletim sisteminde de uygulamayı kullanabileceksiniz.

Ne Zaman Yayınlanacak?

Uygulamanın ne zaman yayınlanacağı konusu ise yine soru işareti olan kısımlardan bir tanesi. Yandex Sloy, şu an için sadece Rusya’da yayınlandı. Yandex kendi ülkesinde yayına başlayarak, denemeleri de başlatmış oldu. Uygulamanın 3 bin kişilik bir kullanıcı kitlesi tarafından denendiğini ekleyelim. Denemeler ilk etapta iOS işletim sistemi üzerinden yapılıyor. iOS işletim sisteminde başarı elde edilmesinin ardından Android işletim sistemi için de yayın yapılacak.

Denemelerin başarılı olması durumunda, bu yıl içerisinde uygulamanın kullanıma girmesi bekleniyor. Fakat kesin tarihin henüz belirtilmemiş olduğunu da tekrar hatırlatmış olalım.

Yandex Sloy Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Türkiye’de Yayınlanacak mı?

Ülkemizde bu tarz sosyal medya uygulamaları yoğun ilgi görüyor. TikTok kullanım oranlarına baktığımız zaman, ilk sıralarda yer alıyoruz. Haliyle Yandex’in bu popülariteyi kazanmak adına, uygulamayı ülkemizde de kullanıma sunacağını düşünüyoruz.

Yandex Sloy Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Ücretli mi Olacak?

Merak edilen son soru, uygulamanın ücretli olup olmayacağı. Diğer tüm sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi yine Yandex Sloy için de herhangi bir ücret ödemek gerekmeyecek. Bu uygulamanın da ücretsiz olarak yayınlanması bekleniyor.

Tüm bu özelliklerle beraber Yandex Sloy uygulaması şimdiden ilgiyle bekleniyor. Uygulamanın TikTok platformunu geride bırakıp bırakamayacağını ise yayınlanmasının ardından göreceğiz. Kıyasıya bir yarış olacağı kesin. Öyle ki bu tür aktifliğin ön planda olduğu uygulamalar, son dönemde daha çok popüler olmaya başladı.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu