Mobil

Xiaomi Klavyede Dokunmatik Sorunu ve Çözümü

Xiaomi markalı telefonlar son zamanlarda özellikle fiyat – performans konusunda birçok kişinin ilgisini çekmeye başladı. Her anlamda uygun fiyat avantajıyla sahip olabileceğiniz bu cihazların ekran performansı bazen can sıkıcı olabiliyor. Bu da doğrudan cihazın sunmuş olduğu kullanım performansına etki ederek dokunmatik ekranın bazı zaman dilimlerinde tutukluk yapmasına, belirli noktalara basıldığında tepki vermemesine sebep oluyor.

Xiaomi telefon klavyelerinin dokunmalara karşı tepki vermemesi her ne kadar donanımsal bir hata olsa da ekstra uygulamalar kullanılarak çözüme kavuşturulabiliyor. Klavye dokunmatiği özellikle ekranın sağ, sol ve alt bölümlerinde çalışmıyor ya da dokunmalara tepki vermiyorsa aşağıdaki çözüm yollarını değerlendirmeye almanız yeterli olacaktır.

Güncelleştirmeleri Kontrol Edin

Xiaomi klavye çalışmıyor, dokunmatik basmıyor gibi sorunlarınızı çözmek için karmaşık ve tehlikeli yollara başvurmadan önce markanın sunmuş olduğu olasılıkları değerlendirmeye almalısınız. Bu olasılıkların başında da yazılım güncellemesi geliyor. Xiaomi’nin kendine ait bir klavye yazılımı olmadığı için “Gboard” yazılımına gelen güncellemeler klavyenin çalışmamasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda hem cihazın kendine ait güncelleştirmelerini kontrol etmeli hem de “Google Play” üzerinden klavye yazılımınıza gelen güncellemeleri kontrol etmelisiniz.

Kaydırarak Yazmayı Pasif Hale Getirin

Gboard ve Swiftkey Keyboard gibi klavye yazılımları ne yazık ki bazı durumlarda tam performans veremiyor. Düşük performansın en önemli sebebi klavyelerin aslında avantaj olarak sunduğu fakat hiçbir şekilde avantajı olmayan “Kaydırarak Yazma” özelliğidir. Bu özelliği pasif hale getirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Ek Ayarlar” kısmına girin.
 • Klavyeleri Yönet” bölümüne ulaştıktan sonra geçerli klavyenizin hemen altında yer alan “Ayarlar” ibaresine tıklayın.
 • Tüm ayarların olduğu kısımda “Yazma” kısmına girin.
  Swiftkey Klavye "Yazma" Bölümüne Giriş Adımı
 • Hareket Girişi” seçeneğine tıklayıp “Hareketler” seçeneğini aktif hale getirin.
  Xiaomi Klavyede "Hareketle Yazma" Kapatma Adımı

Bu özellik tamamıyla kapatıldıktan sonra seri yazım işlemlerinde telefonunuzun belirli köşelerinde yer alan tuşların basmaması gibi sorunlar muhtemel olarak ortadan kalkacaktır.

Klavyenin Hangi Uygulamalarda Çalışmadığını Tespit Edin

Klavyenizin sadece mesaj yazarken ya da numara çevirirken çalışmaması sorunun tamamıyla yazılımdan kaynaklı olduğunu göstermektedir. Hâl böyle olunca cihazınızdaki klavye uygulamasını değiştirmeniz gerekebilir. “Swiftkey Keyboard” uygulamasını cihazınıza indirerek gerekli özelleştirmeleri yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Xiaomi Telefonlarda Varsayılan Klavyeyi Değiştirme

Telefonunuza “Gboard” haricinde farklı bir klavye uygulaması indirdiğinizde varsayılan klavyeyi belirlemek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Buradan “Ek Ayarlar” kategorisine tıklayın.
 • Burada “Varsayılan Klavye” seçeneğinin üzerine tıklayıp eski uygulamayla yeni uygulamayı birbiriyle değiştirin.
  Xiaomi Varsayılan Klavye Seçim Adımı

Google Play ve buna benzer uygulama mağazalarında Xiaomi ile tam uyumlu performans gösteren klavye uygulamalarını bulabilirsiniz.

Telefonu Sıfırlayarak Çözüme Ulaşmaya Çalışın

Xiaomi klavye çalışmama sorunu ile karşılaşan kişiler genellikle telefonu sıfırlayarak çözüme ulaşıyorlar. Siz de yukarıda verilen çözüm önerilerinin akabinde halen daha klavye dokunmatiğinin çalışmaması sorununu yaşamaya devam ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak telefonu sıfırlayın.

UYARI: Bu içerikte yer alan telefon sıfırlama ve yazılım değiştirme gibi öneriler sonucunda veri kaybı ile karşılaşabilirsiniz. Her yaptığınız işlemde verilerinizi yedekleyin. Help724 konuyla alakalı doğacak olumsuzluklarla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

 • Telefonunuzu kapatın.
 • Telefon kapalı haldeyken “Ses Açma + Güç Düğmesi” öğelerine aynı anda basın.
  Xiaomi "Hard-Reset" Atma Adımı
 • Xiaomi logosu karşınıza çıktığında tüm tuşları serbest bırakın.
 • Ses seviyesini arttırma ve azaltma tuşlarını kullanarak “Verileri Temizle / Verileri Sil” seçeneğinin üzerine gidin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Verilerin silinmesi tamamlandıktan sonra “Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayın.

Bu aşamaların ardından cihazınızda klavyenin çalışmasını engelleyen uygulamalar başta olmak üzere tüm veriler silinecektir. Telefonu kutusundan çıkardığınız ilk anda olduğu gibi baştan kurmanız gerekmektedir.

Telefonunuzu Servise Gönderin

Bir önceki başlıklarda yer alan işlemlerin tamamını uyguladığınızda herhangi bir değişiklik ortaya çıkmadıysa klavye sorununun çözümü için telefonunuzu teknik servise göndermeniz gerekmektedir. Burada cihazın sorun tespitleri en iyi şekilde yapılacak ve onarımı gerçekleştirilecektir.

Xiaomi klavyede dokunmatik sorununu çözmek adına yapılması gereken işlemleri bu içeriğimizde sizlerle paylaştık. Bu yöntemler dışında farklı bir çözüm yolu uygulayarak sorunu ortadan kaldırdıysanız yorum kısmından yöntemi bizlerle paylaşabilirsiniz.

1/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu