Mobil

Xiaomi Global Versiyon Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Daha geniş adıyla Xiaomi Corporation, 2010 yılında Pekin’de kurulmuş bir elektronik şirkettir. Çin şirketi olarak da bilinir. Şirket pek çok elektronik ürün tasarımı yaparken aynı zamanda ilerleyen yıllar içerisinde de akıllı ev ekosistemini geliştirmiştir. Özellikle, Xiaomi akıllı telefonlar üzerinde çalışmaktadır. Akıllı telefonlar için kullanılan ara yüzlerden biri olan MIUI işletim sistemini de geliştirmişlerdir. Xiaomi Global ise geliştirilen ara yüzlerin sadece Çince, İngilizce kullanılması dışında diğer tüm dillerin de olduğu bir işletim sistemi haline gelmesini sağlamaktadır. Yani bir diğer ifade şekli ile Xiaomi Global uluslararası kullanıcıların da rahat kullanılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bir ara yüzdür. Aynı zamanda Google Apps ile de desteklidir.

Xiaomi Global Versiyon Avantajları

Xiaomi Global ne anlama geliyor derseniz, Xiaomi telefonların dünyanın her yerinde kullanılmasını sağlamak için geliştirilen ara yüzdür. Xiaomi kullanımı için iki ara yüz işletim sistemi vardır. Bunlardan biri Global Rom diğeri de Çin Rom’u olarak bilinir. Genel olarak kullanılan ara yüz MIUI olurken, işletim sistemlerine göre de Global Rom ve Çin Rom ara yüzleri de vardır. Çin Rom adında da anlaşılacağı üzere sadece Çin’de kullanılırken, Global Rom kullanımı tüm dünya üzerinde evrenseldir.

Xiaomi Global Rom İle Çin Rom Arasındaki Fark

Global Rom ve Çin Rom arasındaki fark kullanım dilleri olarak gösterilir. Elbette birbirlerinden farklı olarak Global Rom herkesin kolayca kullanacağı bir işletim sistemine sahipken Çin Rom kullanımı daha çok Çin sınırları içerisinde kullanılır yapıda sınırlandırılmıştır. Çin Rom’daki bu sınırlılık internet alışveriş uygulamalarında da dezavantaj oluşturmaktadır.

Özellikle Google Play Store ve diğer Google uygulamalarında çalışmaz ve çalıştırmaz. Bu dezavantajlarının yanında Çin Rom, Global Rom’a göre daha güncel yapıya sahiptir. Özellikle güncelliği Çin sınırları içinde tüm ağlarla destekli bağlantı kurmasını sağlar. Fakat bu özellik Çin dışına çıkıldığında dezavantaja dönüşür. Bu nedenle Global Rom kullanımı, Çin dışına çıkacak tüm kullanıcılar için ayrıca gereklidir. Global Rom, uluslararası yapısı ile birlikte Google Apps desteği sunar ve de diğer tüm ülkelerin ağları ile desteklidir.

Xiaomi Global Versiyon Avantajları

  • Xiaomi Global’da Google Apps yüklenmiş hazır bir şekilde mevcuttur.
  • Aynı zamanda Xiaomi Global’da, Google Play Store’da vardır.
  • Xiaomi Global kullanıcıları için telefon temaları ücretsiz olarak bulunur.
  • Xiaomi Global’de klavye sorunu yaşanma ihtimali düşüktür. Aksi bir durumda da Google Play Store aracılığı ile klavye indirilebilir.
  • Xiaomi Global özellikle Xiaomi akıllı telefonların tüm dünyada rahatça kullanılmasını sağlar.
  • Evrensel dili, tüm ağlarla bağlantısı olan ve kolay kullanımı sahip bir ara yüz işletim sistemidir.
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu