Web Tasarım

WordPress Temalarını Türkçeleştirme

Web site sahipleri tarafından en çok tercih edilen ve en iyi içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress içerisinde kullandığımız temada türkçeleştirme yapmamız gerekebillir. WordPress için farklı bir dil üzerinde tasarlanan temaları kendi kullanmak istediğimiz dile çevirmek için doğru yöntemleri tercih etmenizi öneririm yanlış bir değişiklik temanızın bozulmasına sebep verebilir.

Genel olarak farklı bir dil ile yazılmış tasarımın içerisinde bulunan kodlarda değişiklik yaparak türkçeleştirme işlemi sağlarız. Fakat bu işlem bazen temaya ait bir özelliğin çalışmamasına sebep verebilir veya tamamen temanızın çalışmamasına yol açabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için doğru işlemleri uygulamak gerekir.

WordPress ve diğer içerik yönetim sistemlerine de ait birçok temanın bulunduğu Themeforest ve bir de MyThemeShop gibi siteler üzerinden indirdiğiniz ya da satın aldığınız temaların çoğunluğunda ‘.po uzantılı’ dil dosyaları bulunuyor. Edineceğiniz temada yer alan terimleri de bu dosyalarda bulabiliyorsunuz.

Tercih ettiğiniz temadaki dil dosyasını çevirmek için yalnız ek bir programa ihtiyacınız oluyor. ‘Poedit’ adlı program üzerinden ‘.po uzantılı’ dil dosyalarını açarak bu yolla kolay bir şekilde çeviri yapabiliyorsunuz. Dil dosyalarında çeviri işlemleri bitiminden sonra kaydettiğiniz dosya, .po ve .mo uzantılı iki ayrı dosya şekline dönüşüyor.

WordPress Temalarını Türkçeleştirme

WordPress temanızı Türkçeleştirmek için ilk olarak Poedit programını bilgisayarınıza indirip yüklemeniz gerekiyor. Programın yükleme işlemi sonlandırıldıktan sonra çeviri yapmak istediğiniz temanın .po uzantılı dosyayı Poedit programı üzerinden açmanız gerekmekte, .po dosyasını temanın /languages klasöründe bulabilirsiniz. Poedit programında ‘.pot uzantılı’ dosya türünü de açabiliyorsunuz. Poedit programı ile çeviri yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

Poedit’e Hoş Geldiniz ekranda bulunan ‘yeni çeviri oluştur’ butonuna tıklıyorsunuz ve karşınıza gelen katalog şablonu aç ekranında bilgisayarınızdan .po uzantılı dosyanızı Poedit programına aktarıyorsunuz ardından ‘Çeviri dili’ kısmındaki dil seçeneğini Türkçe olarak belirledikten sonra Kaynak metin bölümünde çevirmek istediğiniz metinlere tıklıyorsunuz ve alt kısımda bulunan Çeviri bölümüne Türkçe’ sini yazıyorsunuz. Çeviriyi tamamladıktan sonra menüde bulunan Doğrula butonuna tıklayarak bu şekilde çevirinin doğrulanmasını beklemelisiniz.

Eğer bir hatayla karşılaşırsanız kırmızı ile renklendirilen metinleri düzenleyerek Kaydet butonuna tıklayın karşınıza gelen ekranda kaydetmek istediğiniz klasörü seçin, seçilen klasör içerisinde .po ve .mo uzantılı iki tür dosya olacaktır. FTP programı aracılığı ile her iki dosyayı da temanızın dil klasörüne gönderiyorsunuz ve böylece kullandığınız temanızın dili değişiyor. Bu işlemlerin ardından sitenizde kullandığınız temanın ayarlar bölümünde dil seçeneğini bulunuyorsa Türkçe olarak güncellemeniz gerekmektedir.

POEDİT PROGRAMI İNDİR
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Alternatif olarak, bu online platformu kullanabilirsiniz: poeditor.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu