Web Tasarım

WordPress Spam Yorum Engelleme

WordPress sitenizde spam yorumlar alıyorsanız. Spam yorum engelleme yöntemleri ile bu sorunu çözebilirsiniz. Sitenize yapılan reklam ve backlink amaçlı yorumların bazen ciddi anlamda sayısı artmakta sayı olarak rakam vermeye bile gerek duyulduğunu sanmıyorum çünkü her spam yorum temizleme sonrası kısa bir süre içerisinde yenisi eklenecektir.

Sitenizde spam yorumları manuel olarak temizleseniz bile bu yorumların devamı geleceği için bu temizleme işlemini eklentilere bırakmamız daha kalıcı bir çözüm olabilir. Spam yorumlar için hazırlanmış eklentiler ile spam yorumlardan tamamen kurtulabilirsiniz. WordPress siteniz için Akismet eklentisi ile spam yorumlara karşı etkili çözüm sağlayabilirsiniz.

WordPress Spam Yorum Engelleme

Akismet eklentisi sitenize gelen tüm yorumları kontrol eder ve yapılan spam yorumları otomatik olarak filtreler ardından istenmeyen yorumlar olarak sitenizde bir süre barındırır Akismet eklentisi spam yorumları algılasa bile sizin kontrolünüz dışında hemen silme işlemini yapmıyor. WordPress sitenizde bu yorumlar 15 gün süre ile bekletilmekte.

Akismet eklentisi ile engellenen spam yorumları 15 gün süre ile sitenizde barındırmak istemiyorsanız eklenti ayarları içerisinde bu özelliği iptal edebilir gelen spam yorumları kalıcı olarak tamamen sitenizden silebilirsiniz siz farkında olmadan yapılan spam yorumlar otomatik olarak silinir. 15 gün süreyle spam yorumları bekletilmesi sitenizin veri tabanında gereksiz yüke sebep verebilir. Bu özelliği kapatmanızı tavsiye ederim.

WordPress siteniz için Akismet eklenti kurulumu aşamasında yapılması gereken bir kaç işlem bulunmakta bu eklentiyi kullanabilmeniz için bir Akismet API Anahtarınız olması gerekiyor bu işlemi sağlamazsanız Akismet eklentsini kullanmanız mümkün olmaz. Akismet API Anahtarı için https://akismet.com/signup/ sitesi üzerinden gerekli üyelik işlemlerini yapmanız gerekmekte bu işlemleri ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz.

Üyelik işlemin ardından geçerli bir Akismet API Anahtarına sahip olabilirsiniz.Yapılan üyelik işlemlerinde dikkat edilmesi gereken ise belirtiğiniz mail adresinin erişebiliyor olması çünkü Akismet API Anahtarını Mail yoluyla size iletiliyor. Kullandığınız güncel bir Mail adresi ile üyelik işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Akismet eklentisini hem ücretsiz hemde ücretli sürümleri bulunmakta  ücretli olarak yararlandığımızda birkaç özellik daha ekleniyor.

AKİSMET EKLENTİ SAYFASI

WordPress Spam Yorum Engelleme

Ayrıca sitenize gelen spam yorumların IP numaraları ile sitenize erişimini engelleyerek bir sonraki aynı IP üzerinden gelen spam yorumlarıda engelleyebilirsiniz bu sayede Akismet eklentisine destek olmuş olursunuz. Örnek olarak bir IP adresi üzerinden birden çok spam yorum alıyorsanız bu IP adresi üzerinizde sitenize olan erişimi engelleyebilir yeni yapılacak olan spam yorumların önüne geçmiş olursunuz.

IP engelleme işlemi sitenizin .htaccess dosyası içerisinde yapılmaktadır. Kısa bir kod yardımıyla istemediğiniz tüm IP adresleri sitenizden engelleyebilirsiniz. IP Engelleme işlemi çok basit sadece Sitenize gelen tüm spam yorumların IP adresini bir liste halinde hazırlayın ardından bu IP adreslerini .htaccess dosyasında kullanacağınız kodun içerisine yazın. Bu işlemlerin ardından Engellenen IP sitenize erişim sağlamayacaktır.

Cute FTP programında .htaccess dosyasını görmek için Cute FTP yazılımını çalıştırın ardından Site Manager sekmesi içerisinde kullandığınız FTP hesabının üzerine gelin sağ tıklayın Properties yani özellikler butonuna tıklayın açılan pencerede Actions sekmesi ardından Filter butonuna tıklayın bu ekrandan Enable Filtering ve Enable server side filtering özelliklerinin kutularını işaretleyin Remote filter  kutusuna -La yazın tamam butonu ile gerekli ayarlamaları sağlamış olursunuz. Tekrar FTP hesabınıza bağlandığınızda .htaccess dosyasına erişebilirsiniz.

IP ENGELLEME KOD SAYFASI
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu