Web Tasarım

WordPress Seo Eklentileri

WordPress SEO eklentileri, artık günümüzde SEO’ nun değerinin iyice arttığı günlerde Panda 3.0 versiyonu güncellemesi ile paravanların bitmesi ve doğal olmayan her işleme büyük cezaların gelmesiyle doğallık ve SEO eklentileri daha da önem kazandı.

WordPress, SEO konusunda oldukça iyi durumda olan içerik yönetim sistemidir diyebiliriz. Her geçen gün de kullanım sayısı giderek artmakta. SEO aslında elle tutulur, net bir şey değildir, bu yüzden SEO konusunda bilgisi olmayanların en büyük yardımcısı, WordPress kullanıcıları için bu eklentilerdir diyebiliriz.

Seo  Nedir ?

SEO dediğimiz; arama motoru optimizasyonu ya da arama motoru optimize edici, anlamında kullanılan bir kısaltmadır. SEO, arama sonuçlarında çıkan listelerden, sitelere dikkat ve talep çekmenin en temel yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Google, Yahoo ve Bing gibi büyük arama motorları Seo arama sonuçlarını sunuyor.

Web sayfaları, arama motorunun optimizasyonu sonucu kullanıcıya en uygun olduğunu düşündüğü sonuçları gösterir. SEO ile çalışmaya başlamak önemli alınacak bir karardır. Bir SEO, sitenizi iyileştirip size popülarite kazandırabileceği gibi sitenize zarar da verebilir.

SEO by Yoast Eklentisi

WordPress Seo Eklentileri

En iyi SEO eklentilerini değerlendirecek olursak, WordPress SEO by Yoast, teknik optimizasyon yönleriyle dikkat çekerek, özellikleri ile geniş bir arşiv sunmakta. Aynı zamanda kaliteli bir içerik oluşturmanıza da yardımcı olmakta. Bu eklentinin en önemli özellikleri; sayfa analizi, otomatik olarak meta etiketleri ekleme ve optimize etme imkanı sunmak diyebiliriz.

Aynı zamanda bu eklentiyle link öğeleri, XML site haritaları hazırlama imkanınız da bulunmakta. RSS optimizasyon, robots.txt dosyaları düzenleme, sosyal medya entegrasyon ya da Google News SEO modülü gibi özellikleri de içerisinde barındırıyor. Kalıcı bağlantıların oluşturulması ve Google webmaster araçlarının birleştirilmesi vb. gibi birçok özelliği de tek bir eklentide toplamışlar.

EKLENTİ SAYFASI

All in One SEO Eklentisi

WordPress Seo Eklentileri

Siteniz için, SEO özelliklerine sahip sağlam bir başka WordPress eklentisi isterseniz; All in One SEO eklentisidir. Bu eklenti en yaygın kullanılan SEO eklentilerinden biridir.

Bu eklenti de kurulum sırasında ki standart ayarlar üzerinde pek fazla değişikliğe ihtiyaç duyulmaz. Otomatik olarak arama motorları için yaptığı başlıkları optimize etme ve meta etiketleri üretmek gibi temel özelliklere sahip. SEO konusunda fazla bilgi sahibi olmayan kişiler dahi WordPress bloglarına kuracakları, All in One Seo Pack eklentisiyle SEO açısından etkili sonuçlar elde edebilirler.

Aynı zamanda bu eklenti de Google Analytics desteği ile özel sayfa türleri, gelişmiş canonical URL’ler ve sayfa navigasyon linklerin ince ayarlamalarıyla işlevselliği genişletmek için dahili API gibi özellikleri de vardır. Bu eklenti bir de kopya içerikleri önlemenizi sağlar ve WordPress sanal ticaret siteleri için de SEO entegrasyonu sağlayan eklentilerden birisidir.

EKLENTİ SAYFASI

Google XML Sitemaps Eklentisi

WordPress Seo Eklentileri

Sitenizin iyi derecede indekslenmesi için arama motorlarına XML sitemaps dediğimiz yani site haritası oluşturur. Oluşturduğu bu site haritaları arama motoru örümceklerinin sitenizi taramasını kolaylaştırır.

En iyi özelliklerinden sayabileceğimiz bir özelliği de bu eklenti ile, wordpress tabanlı siteleriniz için otomatik sitemap oluşturulacak,  yazı yayınladığınızda arama motorlarına otomatik olarak yazınız anında bildirilecek. Kullanması basittir, eklentiyi etkinleştirerek, ayarlar bölümünden site haritası oluşturuyorsunuz ve arama motorlarının webmaster panellerine sitenizin haritasını ekliyorsunuz.

Bundan sonrada sitenize bir yazı eklediğiniz zaman, site haritasını güncelleyecek otomatik olarak Google, MSN, Yahoo, ASK gibi arama motorlarına ping göndererek site haritanızı devamlı güncel tutacaktır. Bu sayede daha hızlı index alabileceksiniz.

EKLENTİ SAYFASI

SEO Friendly Images Eklentisi

WordPress Seo Eklentileri

Bu eklenti sayesinde görsellerde ilgi çekme ihtimaliniz artacaktır, çünkü bu eklenti SEO’ ya uygun resimler oluşturmanızı sağlar. SEO’ ya uygun görsel nasıl oluyor peki? Bu eklenti her görsele başlık ile alt etiketi ekliyor ve görseli tanımlandırıyor bu sayede görselin arama sonuçlarında daha ön sıralarda çıkmasını sağlıyor.

Eklentinin ayarları da otomatik olarak yapılmış durumda, ayarları tercihen değişirebilirsiniz ama hiç ayarlar bölümüyle uğraşmanıza gerek yok. Her resime ait alt etiketinin olması da SEO için artı bir özelliktir.

Görsellerde başlığın yer alması SEO konusunda çok önemli olmasa da, kullanıcıların resmin üzerine geldiği zaman adının çıkması faydalı olacaktır.

EKLENTİ SAYFASI

Wordpress Kalıcı Bağlantılar

WordPress Seo Eklentileri

WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını sağlamanız için birden fazla seçenek sunulmakta size. WordPress içerisinde bulunan admin panelinde, ayarlar kısmında kalıcı bağlantılar da bir tablo bulunmakta. Bunlardan bazılarının ne işe yaradığını, nasıl kullanılacağını ve nasıl kullanmamız gerektiğini aktaralım. Ayarlar kısmında en üstte varsayılan kısmı bulunuyor.

Burada WordPress kalıcı bağlantı ayarlarıyla alakalı standart veriler yer alıyor. Bu alan sistemin belirlediği sayfalama mantığıdır, site adı, sayfa ile sayfa numarası olarak adlandırılıyor. Sayfaların her biri için ayrı bir numara oluşturuluyor ve her sorgulamada bu numaralara göre sayfa çıkıyor.

Genel de büyük arşivleme sistemlerine sahip web sitelerinin kullanması için tasarlanmıştır aslında. Wordpress kalıcı bağlantı ayarı seçimini genellikle, sistemleri aylık arşivleme şeklinde olan web siteleri kullanmakta. SEO’ ya uyumlu WordPress kalıcı bağlantı ayarlarına sahip olmanız için bu özelliği kullanmanız çok fayda sağlıyor. Hem yazılarınızı hem de içeriklerini istenilen türe göre ayarlayabiliyorsunuz.

Özel Yapı: /%postname%/

SEO bakımından en uygun bağlantı sistemlerinden biri,

%postname%.html dir. Postname gönderinin adını, html ise dosya uzantısını ifade etmekte.

%category%/%postname%/ bağlantı sistemi ise kategorileri ve kategorilere bağlı yazıyı çekmek için kullanılmakta. Bu uzantı sistemi farklı web sitelerinde de kullanılmaktadır. WordPress kalıcı bağlantı sorunu ile karşılaşabiliyor. Yine de oldukça çok dikkat çekiyor.

%category%/%postname%.html  sistemi ise WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını çözümlüyor. Yazı çağırmak ve kategori  için kullanılan çözümlenmiş kalıcı bağlantı ayarıdır diyebiliriz.

404 Simple Redirect Eklentisi

WordPress Seo Eklentileri

Bu eklenti yeni başlayanlar için, biraz kafa karıştırıcı olabilir. Kırık bir URL  veya taşınmış bir yazı, bu eklenti sayesinde otomatik olarak yeni konuma yönlendirilir. Yani URL ve yönlendirme seçeneğini kullanıyor.

Bu eklentinin aynı zamanda 404simple izleme seçeneği var, kayıtlar için bir seçenek de bulunuyor. Bu sitenizin 404 hit listesini içerir.

Bu 404 eklentisi aynı zamanda değiştirilmiş mesajlar için yeniden yönlendirmeleri yönetir. Eğer yazının URL’ si değiştirilirse, o zaman bu eklenti otomatik olarak yönlendirme kurar. Bu eklenti ciddi blogcuların kullanması gereken eklentilerden birisidir.

EKLENTİ SAYFASI

External Links

WordPress Seo Eklentileri

Web sayfanız WordPress altyapısı ile çalışıyorsa o zaman işinize yarayacak eklentilerden bir tanesi de WP External Links eklentisi olacaktır. Bu eklenti sayesinde sitenizden çıkan linklerin DoFollow olmasını engelleyebilirsiniz, ayarlar sayesinde linkleri NoFollow hale getirebilirsiniz. Sitenizden çıkan linkler, bu sayede SEO çalışmalarına zarar vermeyecek hale gelecek.

WordPress External Links ve Eklenti Ayarları

Bu eklentinin paneli kolay ve kullanışlıdır. Ayarlarını yapmak da oldukça basit.

DoFollow olarak kalmasını istediğiniz linkleri de eklentiler sayesinde siz sisteme tanıtabiliyorsunuz. Bu sayede kendi sitelerinize çıktığınız linkleri, DoFollow yapabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Linklerin yanına, linklerin birer çıkış olduğunu gösteren işaret koyabilirsiniz. İşareti de seçenekler arasından siz belirleyebilirsiniz. İsterseniz linklerin yeni sayfada ya da yeni sekmede açılmasını sağlayabiliyorsunuz.

EKLENTİ SAYFASI

Broken Link Checker (Kırık Bağlantı )

WordPress Seo Eklentileri

Tüm yazılımlarda ki gibi Wordpress yazılımında da kırık link bağlantısı maalesef sorunludur. Zamanla siteye konular eklendikçe ve siteniz gitgide büyüdükçe siteye gelecek ziyaretçilerin sayısında da artacaktır. Zamanla ziyaretçi artışı oldukça siteniz içinde verdiğiniz linkler kırılarak pasif olacaktır.

Arama motorlarının devamlı olarak güncellediği siteniz varsa, kırık linkler sitenizin indeks almasını zor hale getirebilir. Bu sorunu halledebilmek için belli zaman aralıklarıyla site gözden geçirilir bulunan kırık bağlantılar tespit edilip tekrardan onarılır.

Kırık bağlantı düzeltmek uzun süreli uğraş isteyen bir iş tabi ki. WordPress eklentilerinden bir eklenti sayesinde, bu kırık linklerle ayrı ayrı uğraşmanıza gerek yok.

Kırık bağlantı bulucu ile yapacağınız ayarlar sayesinde sizin belirlediğiniz sürede otomatik olarak sitenizi tarar. Tarama da kırık linkleri bularak bunları otomatik olarak düzeltir. Böylece sitenizi ziyaretler sırasında kırık bağlantılarından dolayı kaybedeceğiniz index alma sorunu da ortadan kalkıyor.

SEO uzmanları, kırık bağlantı eklentisinin her sitede mutlaka olması gerektiğini vurguluyorlar. Bu eklenti wordpress uzmanları tarafından geliştiriliyor ve ücretsiz olarak dağıtılıyor. Sitenizin index almasını istiyorsanız siz de bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

EKLENTİ SAYFASI
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu