Web Tasarım

WordPress Seo Eklentileri – Seo Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir ? SEO Eklentileri ve SEO Nasıl Yapılır ? : SEO kelimesinin Türkçe karşılığının açılımı; Arama Motoru Optimizasyonu olarak açıklanabilir. Amacı, arama motorlarında sitelerin veya web sayfalarının üst sıralara çıkarılmasına yönelik çalışmaları kapsar.

Bunun sonucunda da sitelerde yer alan bilgi, hizmet, reklam ve satışların daha fazla kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır, siteler bunun için yarışırlar.

Sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine SEO, daha kolay bir şekilde doğal görünen yöntemleri kullanarak ulaştırır. Seo, kullanıcı dostudur aynı zamanda..

SEO’ nun Amacı Nedir?

WordPress Seo Eklentileri - Seo Nasıl Yapılır ?

SEO’ nun amaçlarından birisi de doğal yollarla popülarite sağlamak, hit kazanmaktır. Sitenizin reklamını yapmak, Google da üst sıralarda listelenmenizi sağlar. Üst sıralarda listelenmek de sitenizin reklamını yapmakla mümkün oluyor. Siz sitenizi popüler hale getirip, hit kazanmak için ne kadar çok tanıtım ve reklam yaparsanız siteniz o oranda üst sıralara yükselecektir.

Google sitelerin popüler olduğunu nasıl anlıyor ?

Google, bir sitenin, ziyaretçi sayısının düzenli artışından, site hakkında yapılan yorum, link ve bilgilendirme paylaşımlarından popülerliğini anlamaktadır. Bir sitenin popülaritesi ve hiti, sitenin açıldığı tarihten itibaren izlenerek, gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına da bu yansıtılır. SEO çalışmaları doğallığı dikkate alır. Yapay bir kullanıcı kitlesi artışı dikkate alınmaz ve popülarite, hit artırmak için başvurulan illegal durumlar fark edilir, siteniz bundan olumsuz etkilenir.

Doğal hit kazanma dediğimiz de, site sahibinin etkisi dışında; yapılan paylaşım ve tüm SEO çalışmalarını kapsar. Bir nevi kullanıcılar sizin sitenizi ne kadar çok faydalı bulurlar ve beğenirlerse o kadar doğal bir şekilde hit, popülarite kazanırsınız. Google sizin sitenizi açılış tarihinden itibaren her türlü istatistik bilginizi depo eder bunları popülarite ve doğallık yönünden kontrol eder.

Seo Nasıl Yapılır?

WordPress Seo Eklentileri - Seo Nasıl Yapılır ?

Seo yapmak için ekstra programlara, yazılımlara ihtiyacınız yok. Seo tahmin edildiği kadar karmaşık işlemler de değildir. Daha çok site düzenleme ve kullanıcı, hit kazanma amaçlı yapılan stratejidir. Seo için ufak ipuçları sayesinde sitenizin birçok konuda, paylaşımda öne çıkması muhtemeldir.

Seo’ ya uyum için ilk olarak; Site tasarımınız önemlidir.

Kullanıcılar için, site tasarımın özenli, dikkat çekici ve kullanışlı olması oldukça önemlidir. Kullanıcı aradığını kolayca bulup, faydalanabilmelidir. Seo için tasarımın güzel olması demek, çok süslü püslü, gösterişli olması değildir, bunu bir kenara not edelim.

Seo’ ya uyumlu sitelerin tasarımında renkler de dikkate alınmalı.

Site tasarımında dikkat etmeniz gereken şey, siteyi ziyaret eden kullanıcıların siteyi rahatça dolaşmalarıdır. Sitede ne kadar vakit geçirdikleri de önemlidir. Kullanıcıların sitede fazlaca vakit geçirmeleri size artı puan olarak eklenecektir.

Bu nedenle de sitenin tasarımında kullandığınız renkler fazlaca önemli. İnsanların gözünü yormayacak, rahat edecekleri, yazıları, paylaşımları rahatça okuyabilecekleri renkler seçilmesi son derece önemli. Renklerden rahatsız olan kullanıcı site ne kadar güzel olursa olsun, kaçar..

WordPress Seo Eklentileri - Seo Nasıl Yapılır ?

Site açılış hızınıza önem verin

Web sitenizin açılış hızı Seo açısında çok önemli bir durumdur gelen ziyaretçi ulaşmak istediği bilgiye hızlı ulaşmak ister yavaş açılan bir web site gelen ziyaretçiyi olumsuz etkiler bu durum sadece gelen ziyaretçi için geçerli değil arama motorları tarafından dikkat edilmektedir.

Sitenizde hız sorunu var ise çeşitli yöntemler ile sitenizi optimize edebilirsin ilk olarak optimize  işlemi yapmadan önce paylaşımlı hosting seçimine dikkat edin eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız yeni cloud hosting teknolojisini kullanmayı tercih edin.

Google Page Speed ile sitenizi analiz yapabilir verilen analiz sonucunu ile sitenizdeki sorunları tespit edebilirsin ayrıca sitenizin optimize edilmiş Resim, JavaScript ve CSS dosyalarınızı indirebilirsiniz. Google’ın sağladığı bu hizmeti kullanmanızı tavsiye ederim.

GOOLE PAGE SPEED SİTESİ

Sitenizde WordPress kullanıyorsanız ve hız probleminiz var ise manuel olarak bu sorunun çözümüne ulaşmak yerine çeşitli WordPress eklentileri kullanabilirsin. Benim tavsiyem eklentiler ile yapacağınız işlemi manuel yapmanız daha iyi olacağı düşüncesindeyim fakat eklenti kullanmak istiyorsanız size önerim w3 total cache eklentisidir.

W3 TOTAL CACHE EKLENTİSİ

Seo için Web sitenizin kodlamalarının düzgün olması olmazsa olmazlardandır.

Sitelerin kullanıcıların görmediği yüzüne Google dikkat ediyor. Web siteniz içerisinde kodlama da ‘eksiklikler’ var ise arama motorlarında ön sıralarda çıkmanız mümkün değil. Bu yüzden Web sitenizin kodlama kontrolünü mutlaka yapmanız lazım. Bunun için de dünya genelinde kullanılmakta olan, W3.Org’ u kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

W3 MARKUP VALİDATİON SİTESİ

Seo için ‘Backlink’ kazanmanız faydanıza.

Backlink denilen şey de nedir?  Başkalarının sizin sitenizin adresini yayınlaması yani reklamınızı yapmasıdır. Ne kadar kaliteli ve sektörel olarak size yakın sitelerden link alabilirseniz, o kadar çok faydası olacaktır size. Düşük kaliteli ve emin olmadığınız sayfalardan link almanız sizin zararınıza olacaktır büyük ihtimal.Reklamların iyisi kötüsü burada oluyor.

Siteniz için Robots.txt dosyası oluşturun

Google botları sitenize geldiği zaman bu botların nereyi indexlemesini veya indexlenmemesini sağlayabilirsiniz. Gelen arama motoru botlarını yönlendirmiş olursunuz. Buda gereksiz olan yerlerin indexlenmemesini sağlar. Sitenizin yapısına göre bir Robots.txt dosyası oluşturmanız faydalı olacaktır.

Örnek 1

User-agent: *
Disallow

Eğer böyle bir komut kullanırsanız siteniz Google botları tarafından tamamen indexlenmesini  izin vermiş olursunuz.

Örnek 2

User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /images/

Buradaki örnekte ise Google botları tarafından indexlenmemesini istediğimiz komutlardır. Kendi sitenize göre Robots.txt dosyası oluşturabilirsiniz.

WordPress Seo Eklentileri - Seo Nasıl Yapılır ?

Seo için güncel ve orijinal çizginizde devam etmeyi bırakmayın.

Sitenizi kurduğunuz tarihten itibaren tek bir hedefiniz olsun ve aynı içerik üzerinden devam edin. Aynı içerikte devam etmeniz Google’ ın hoşuna gider. Bu sabit içerikle devam edin demek değildir. Güncel olanı takip edin ama sitenizi hangi amaçla açtıysanız o şekilde devam ettirin.

Orijinal içeriklere sahip olmanızın çok önemi. Tüm bunlara sahip olduğunuz takdirde Google’ un sevdiği adreslerden birisi olursunuz daima. Özgün içeriye sahip olun.

Seo’ da, H1 Tagı nın kullanımına dikkat etmeniz lazım.

H1 tagı nedir diyenler için; H1 başlık tagıdır. Web sitesinin sayfa içeriğinde bulunan ana başlığı simgeler. H1 tagı olmayan siteler önemsenmez, bunu da bir yere not edin. H1 tagı fazlaca da kullanılmaz, kullanımı bir ya da iki defa gerekir.

Seo için H2 Tagı’ nın kullanımına da özen gösteriniz.

H1 tamam da H2 tagı da nedir ki diyenler için bunu da söyleyelim. H2 tagı da sayfanızın alt başlıklarını oluşturur. Yani kullanımı da fazlaca önemli, indexleme aşamasında mutlaka dikkat çekecektir. Bunun kullanımın da H1’ den biraz daha bonkör davranabilirsiniz. Sayfa içerisinde üç, dört defa kullanımına özen gösterin. Önerimiz : H1 Tagı (Bir) H2 Tagı (2-3)H3 Tagı (3-4)

Doğru H Tag kullanma ve sıralama

WordPress Seo Eklentileri - Seo Nasıl Yapılır ? Yazdığınız yazının içerisindeki H taglarının doğru kullanmanız Seo etkisi olacaktır. Örnek olarak H1 tagı daha sonra H3 tagı olarak bir işlem yaparsanız bu yanlış bir işlem olacaktır. Sizlere önerimiz H taglarını belirtilen sıralamaya göre kullanmanız. h1 >h2> h3> h4> h5> h6 hiyerarşik bir yapıya sahiptir.

H Tagları Kısaca Örnek Vermek Gerekirse :

H1 Başlığı ( Spor Arabalar )

H2 Başlığı ( Hızlı Spor Arabalar )

H3 Başlığı ( Hızlı Spor Araba Markaları )

Çok fazla H tagları kullanımında dikkat edin.

Seo’ da linkler için title oluşturmaya dikkat edin.

Title genelde başlık olarak kullanılmakta. Seo’ da fazlaca önemli bir kavram. Title aynı zamanda html tag’ ıdır. Linkler için de title oluşturma işlemi önemlidir. Bunu neden yapıyoruz? Google’ un okuduğunu anlaması için, açıklama eklemeniz gerekmekte. Bu nedenle link oluşturduğunuz zaman, ‘title =….’ şeklinde açıklama eklemeniz sitenizi daha anlaşılır kılacak ve bir artı puan da buradan alacaksınız.

Seo’ da fotoğraflarınıza alt=”……..” oluşturmanız, Google’ a anlatıcıdır.

Google fotoğraflarınıza baktığı zaman da, ne olduğunu anlaması gerekmekte elbette. Bu yüzden de ona yol haritası çizmeniz gerekiyor. Resimlere alt=”……” kodunu oluşturarak anlamasını sağlarsınız. Site içinde kullandığınız tüm resimleri Google’ a ve arama motorlarına tanıtmanız ve siteyle bağlantısını kurmasını sağlayın.

Sitemap ( Site Haritası ) Arama Motorlarına Sitenizi Daha Hızlı Ulaştırın

WordPress alt yapısına sahip bir siteniz var ise bu işlemi yapmak çok kolay ve basit. Kullanılacak olan bir eklenti sayesinde siteniz daha hızlı ve doğru bir şekilde indexlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Arama motorları tarafından bu özelliği kullanmak çok önemli SEO çalışmalarında olmazsa olmazlarından diyebiliriz. Google XML Sitemaps Eklentisini WordPress kullanıcılarının kullanmasını tavsiye ederim.

Seo Eklentileri WordPress

WordPress Seo Eklentileri - Seo Nasıl Yapılır ?

WordPress, SEO ile uyum sağlayan en yaygın kullanılan, içerik yönetim sistemlerinden biridir. Oldukça da başarılı ve kullanımı kolaydır. Seo uyumunu kod yapısı ve bizlere sunduğu SEO eklentileri ile sağlar. Bu eklentiler sayesinde sistem üzerinde yapacağınız basit ama etkili değişiklikler sayesinde çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Wordpress kullanıcıları için geliştirilen ve kullanıcılara kolaylık sağlayan, pratiklikleriyle dikkat çeken çokça farklı Seo eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentiler den faydalanarak sitenizi kısa zamanda geliştirip, düzene koyabilir ve hit kazanabilirsiniz.  Bu eklentilerden işinize en çok yarayacağını düşündüklerimizi kısaca tanıtmamız gerekirse:

Yoast WordPress SEO

Wordpress seo eklentileri arasında çok yaygın kullanılan bir eklentidir, sunduğu bir çok özellik sayesinde sitenizi Seo’ya uyumlu hale getirebilirsiniz. Yoast, hızlı bir şekilde XML oluşturur, Google gibi arama motorlarının sunduğu meta kodlarını eklentiye girebilme imkanınız bulunuyor.

EKLENTİ SAYFASI

Scribe SEO Eklentisi

WordPress’ in, genel site ayarlarını yapmak için kullandığımız Scribe SEO eklentisinin diğer eklentilerden farkı daha çok analiz sunuyor olması. Bu eklenti daha çok ayrıntılı bir rapor sunar kullanıcıya. Popüler WordPress eklentilerinden, Scribe eklentisi; içerik pazarlama araçları, optimizasyon gibi hizmetleri sağlar. Sitenizin sosyal medya optimizasyon ayarlarını da Scribe ile yapabilirsiniz.

EKLENTİ SAYFASI

All in One SEO Pack

WordPress kullanıcılarının şimdiye kadar kullandıkları en popüler Seo eklentilerinin başında gelir. Bu eklenti, Google ve kullanıcı dostu olan en gelişmiş açık kaynak kodlu bir sistemdir. Sistem kolay düzenlenebilir ve esnektir. Bu sayede en uygun Seo’ yu içinde barındırmaktadır. All in one Seo pack eklentisi ile Seo işlemlerini otomatikleştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

EKLENTİ SAYFASI

Vibe SEO Pack

SEO’ dan pek anlamayanlar için kolaylık sağlayan bir eklenti. Sizi yönlendiriyor olması da henüz yeni başlayanlar için avantajdır. Eklentiye Ana sayfa açıklaması ile Anahtar kelimesi girebiliyorsunuz.

EKLENTİ SAYFASI

SEO Friendly Images

Sadece sitesinde bulunan yazılarından değil, sitesine yüklediği resimlerden de hit almak isteyenlerin tercihi, SEO Friendly Images. Üstelik eklenti Türkçe dostu. Bu eklenti ile Google görsel arama kategorisi gibi tüm resim arama motorlarından sitenize hit çekme imkanınız bulunuyor.

EKLENTİ SAYFASI

SEO Content Control

Seo content eklentisi, içeriklerinizi kontrol etmenizi ve hiti az olan içerikleri belirlemenizi sağlar. Bu sayede az bulunan anahtar kelimeleri tespit ederek, web sitenizde bu kelimeleri düzenlemenizi sağlar.

EKLENTİ SAYFASI

Google XML Sitemaps

WordPress Site haritaları eklentisi deyince ilk akla gelen eklenti budur. SEO‘ da olmazsa olmaz eklentilerdendir.

EKLENTİ SAYFASI

Google XML Sitemap for Image

Resimler için site haritası eklentisidir Google XML Sitemap for ımage. Resimlerinizi site haritası yaparak, arama motorlarına ekleyip daha hızlı index alabilir ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkarabilirsiniz.

EKLENTİ SAYFASI

Majestic SEO Dashboard Widget

Backlink‘ lerinizin ne kadar arttığını takip edebileceğiniz bir eklenti. Doğrudan admin paneline bağlıdır ve görevi backlink çekmektir.

EKLENTİ SAYFASI
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu