Web Tasarım

Wordpress Çoklu Dil Eklentisi

Wordpress kullanıcıların yayınladığı kişisel veya kurumsal siteler için çoklu dil eklenti ihtiyacı söz konusu olabiliyor. Çeşitli yöntemler ile yapılan bu işlem bazen tam anlamıyla ihtiyacı karşılamıyor bazen ise yapılan yöntem gerçekten uğraştırıcı veya yazılım bilgisi gerektiriyor. Yazılım bilgisi olmayan bir Wordpress kullanıcı bu işlemi uygulamakta oldukça zorluk çekebiliyor.

Bazı wordpress kullanıcıları siteleri için çoklu dil desteği yönteminde Subdomain olayını kullanmakta ekstradan açılan Subdomain ile farklı dil desteği ile yayın yapmaktadır. Örnek olarak en.help724.com gibi veya tr.help724.com gibi Subdomain ile bu işlem sağlanmaktadır. Wordpress internet sitesi için en kolay ve çalışır bir dil desteği sunmak için Polylang eklentisini kullanabilirsiniz

Bu eklenti tam anlamıyla çoklu dil desteği sağlayacaktır. Farklı yöntem ile sağlanan çoklu dil destekli site yapımı sizin için çok fazla uğraşmanız gerektiğini göstermektedir. Fakat bu işlemi eklentiler ile çözüm sağlayabilirsiniz. Farklı çoklu dil eklentilerin yanı sıra Polylang eklentisi alanında etkili ve geniş kapsamlı bir eklentidir. Kurulumu sizi çok uğraştırmaz ve basit arayüzü ile eklentiyi kullanabilirsiniz.

Polylang Çoklu Dil Eklentisi Özellikleri

 • İstediğiniz kadar birçok dilde kullanabilirsiniz. RTL dil komut dosyaları desteklenir. WordPress dilleri paketleri otomatik olarak indirilir ve güncellenir.
 • Son mesajlar, sayfalar, medya, kategoriler, yazılan etiketleri, menüler, widget çevirebilir …
 • Özel mesaj türleri, özel taksonomilerin, yapışkan mesajlar ve sonrası biçimleri, RSS beslemeleri ve tüm varsayılan WordPress widget’ları desteklenmektedir.
 • Otomatik çeviri hizmetleri mevcuttur Lingotek Translation. sayesinde vardır.
 • Dil içeriği veya url dil koduna göre ayarlanır veya dilin başına bir farklı alt alan veya etki alanı kullanabilirsiniz
 • Yeni bir yazı veya sayfa çevirisi eklerken Kategoriler sonrası etiketlerin yanı sıra diğer bazı metalar otomatik olarak kopyalanır
 • Bir özelleştirilebilir dil switcher bir widget olarak veya nav menü
 • Yönetici arayüzü çok dilli ve her kullanıcının kendi profilinde WordPress admin dilini ayarlayabilirsiniz

Polylang Eklentisi 41 dil desteği ile kullanabilirsiniz.

POLYLANG EKLENTİSİ

Polylang Eklenti Kurulumu

Wordpress Çoklu Dil Eklentisi

Eklenti kurulumu için Wordpress eklenti sayfasından kolaylıkla yükleyebilirsiniz. İzlenecek yol ise Eklentiler – Yeni Ekle -Polylang eklenti ismi ile arama yapın ve karşınıza bir çok eklenti çıkacaktır. Burada Polylang eklentisinin üstüne gelin ve Şimdi Kur butonu ile eklenti kurulumu yapın.

Eklenti kurulumu başarıyla bitirdikten sonra eklenti ayarları içerisinde sitenize uygun bazı ayarlar ve değişiklikler yapabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

3 Yorum

 1. Merhaba, Benim 3 dilli bir sitem var. Temamın orjinali ingilizce olduğu için bu ingilizce sayfaları içeriği, resimleriyle vs kopyalamak istiyorum. Bunun için publicate postu indirdim ve ingilizce homepage’i klonladım. Bunu Türkçe sitem için anasayfa olarak kaydettim içeriğini editledikten sonra. Ama bu Türkçe sitemde anasayfaya tıkladığımda hiç bir içerik gözükmüyor, bunu nasıl frontpage olarak ayarlayacağım ?

  1. Merhaba, yapmak istediğiniz asıl işlem nedir? Ayrıca site adresinizi paylaşır mısınız? (Sadece benim tarafımdan görülecektir)

 2. Bir hayli süredir aradığım konuydu teşekkürlerimi sunarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu