Ana Sayfa Web Tasarım WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

WordPress kullanıcılarının en çok karşılaştığı WordPress hatalarından birisi Beyaz Sayfa Sorunudur. WordPress çok profesyonel bir sisteme ve yapısına sahip olsa da bazen bizi böylesi olumsuz durumlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Özellikle bu durum WordPress Sistemine yeni başlayan kullanıcılar için çözümsüz bir sorun haline gelmektedir.

WordPress Sistemi normal yani stabil çalışır iken böyle bir hataya, soruna sebebiyet vermez. Yani siz normal olarak WordPress sistemini kullanırken birden karşınıza beyaz sayfa sorunu ile karşılaşmazsınız. İllaki arka planda yapılan bir hata veya yeni bir yapılandırma bu soruna neden olmuştur. Ayrıca bu sorun WordPress sistemi için en büyük sorunları arasında da yer almaktadır.

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

Bu soruna yol açan nedenler nelerdir, WordPress beyaz ekran sorunu nasıl giderilir, Beyaz ekran sorunu nasıl düzeltilir gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazı içerisindeki çözümler ile öğrenebilirsiniz. Bu sorun hangi sebepten meydana nasıl geleceğini yazı içerisindeki bilgiler ile ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklar halinde sıralayacağımız sorun ve çözümlerin kullandığınız WordPress sisteminden kontrollerini sağlayınız.

Aşağıda yer alan tüm işlemleri uygularken yedekleme yapılmasını siz değerli ziyaretçilerimize önermekteyiz. Herhangi bir yanlış işlem sonucu veri kaybını önlemek amacı ile yedekleme yapılmasının önemi bulunmaktadır. Sizlere tavsiyemiz böylesi benzer önemli işlemlerinizi yedekleme sonrasında gerçekleştirmenizdir. Dikkatinizden kaçan bir dosya hatası veya işlem hatası daha büyük sorunlara sebebiyet vermektedir.

WordPress Eklentilerinizi Kontrol Edin – Beyaz Sayfa Sorunu Çözüm 1

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

WordPress sistemini kullanmaya başladıktan sonra kullanıcıların birçok eklenti ihtiyacı söz konusu olacaktır. WordPress tek başına birçok işi yapması mümkün olmadığından veya her kullanıcıya özel bir özellik sunamaması eklenti ihtiyaçlarını meydana getirmektedir.

WordPress eklentilerden dolayı olan beyaz ekran sorunu ise bazen WordPress ile uyumlu olmayan bir özellik veya kullandığınız tema ile uyumlu olmayan bir özellik beyaz ekran sorununa yol açmaktadır. Genellikle bu eklentiler W3 Total Cache, WP Super Cache gibi benzeri eklentilerdir.

Bu sorunun çözümü ise en son eklenen eklentiyi veya tüm eklentileri devre dışı bırakarak sorunun eklentilerden olup olmadığını bu yöntemle anlayabilirsiniz.

Bunu için FTP Bağlantınızı yapın ve bu yolları takip edin: ”public_html” ardından ”wp-content” ve son olarak ”plugins” klasörü ile eklentilerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu adımları takip ettiğinizde eklenti klasörü yani plugins klasöründeki bulunan tüm eklentiler listelenmektedir. Buradan son yüklediğiniz veya şüphelendiğiniz eklenti klasörünün ismini değiştirip eklentiyi etkisiz hale getirip sitenizi kontrol edebilirsiniz.

Bu işleme örnek olarak W3 Total Cache eklentisinin klasör ismini ”W3 Total Cache1” olarak değiştirebilirsiniz. Bu yöntem ile eklenti WordPress sisteminde etkisiz hale gelecektir. Beyaz ekran sorununa sebebiyet veren eklentiyi bu yöntem ile bulabilirsiniz.

WordPress Temanızı Kontrol Edin – Beyaz Sayfa Sorunu Çözüm 2

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

WordPress alt yapısına uygun temanız da meydana gelen bazı hatalar beyaz ekran sorununa davetiye çıkarmaktadır. Bazen meydana gelen hatalar da sitenize ulaşmak istediğinizde hangi sebepten veya hangi dosyadaki sorundan sebep olduğunu belirtmekte. Fakat bazen anlamsız olarak bu durum temada oluşan sorunu beyaz ekran olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kullanmakta olduğunuz temada herhangi bir değişiklilik yapıldı ise eğer kodlama vs. Yapılan bu değişlikliği geri almanız gerekebilir. Tema dosyalarında yanlış giden bir durum direk hata olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna en büyük örnek functions.php dosyasında yapılan yanlış bir kodlamadır. Bu dosyada yapılan bir hata temanızı işlevsiz hale getirmekte ve beyaz ekran sorununa neden olmaktadır.

WordPress temanız ile ilgili beyaz ekran sorunu olabileceğini düşünüyorsanız eğer tema dosyanızı etkisiz hale getirerek bunu test edebilirsiniz.

Bu işlem için bu adımları takip edin: ”public_html” ardından ”wp-content” ve son olarak ”themes” klasörü ile temalarınızın bulunduğu klasöre ulaşabilirsiniz.

Themes klasörü içerisinde tüm kullandığınız temalar yer almaktadır. Buradan kullandığınız temanın ismini değiştirip sitenizi kontrol edin. WordPress default yani varsayılan temanız ile siteniz açılacaktır. Eğer temanızdan kaynaklı bir sorun söz konusu ise temanızın klasörünü silip tekrardan yeni tema dosyanızı veya hatalı olan PHP dosyanızı silip yeni dosyalarınızı yükleyin.

WordPress Bellek Limitini Kontrol Edin – Beyaz Sayfa Sorunu Çözüm 3

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

WordPress sisteminde kullandığınız temalar bazen yüksek memory yani bellek gereksinimi duyar eğer bu gereksinim duyduğu miktarda olmaz ise bize hata olarak veya beyaz ekran sorunu olarak geri döner. Tema seçiminizde bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. WordPress sisteminin normal varsayılan limiti 32 MB dır.

Fakat bu varsayılan 32 MB Limiti yükseltme seçeneğimiz bulunmaktadır. Tabii ki hosting kullanıcısı iseniz bunu servis sağlayıcısının müsaadesi sonucu yapılmaktadır. Hosting servis sağlayıcısından önce gerekli düzenlemeleri kullanıcı tarafından yapılması ve test edilmesi gerekmektedir. Kullanıcı tarafından maksimum limit yükseltme ise 256MB ile sınırlıdır.

Eğer kullanıcı tarafından yapılan gerekli düzenleme, limit yükseltme işlemi sonucu hata devam ediyorsa hosting servis sağlayıcısı ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Çünkü asıl izinler ve yükseltmeler sunucu üzerinden yapılan işlemlerdir. Kullanıcı tarafından yapılanlar sadece WordPress sistemine artık bu limitlerde çalış demektir fakat sunucu bu izine veya bu duruma uygun değil ise sorun devam eder.

WordPress bellek limiti nasıl arttırılır sorusu ise; public_html klasöründe yer alan wp-config dosyasında gerçekleşmektedir. ‘’Wp-config’’ dosyasının içerisine WordPress bellek limit arttırma kodunu ekleyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Wp-config dosyasını açın ve kodların sonuna doğru olan kısımda, ‘’define’’ başlıklı kodların olduğu bölüme aşağıda yer alan kodu yerleştirin ve kaydedin.

define( ‘WP_MAX_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’ );

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

Yukarıdaki kod WordPress için maksimum bellek limitini ifade etmektedir. Bu kodu yerleştirildikten sonra eğer sorun devam ediyor ise hosting servis sağlayıcınızla bağlantı kurup memory bellek limitimi arttırmak istiyorum diye talepte bulunabilirsiniz. Çünkü tüm yetkiler hosting servis sağlayıcısının elinde olduğu için siz sadece bunu kod ile WordPress sistemine yapması gerektiğini ifade edersiniz.

Yukarıda yer alan tüm işlemleri uygularken yedekleme yapmanızı önermekteyiz. Herhangi bir veri kaybını önlemek amacı ile yedekleme yapılması gerekmektedir. Umarız WordPress beyaz sayfa sorununuza bu üç çözüm başlığı ile sorunun çözümünü sağlarsınız. Merak ettiğiniz veya yaşadığınız sorunları bize yorum olarak iletebilirsiniz.

2 YORUM

  1. Sorunu sözdüm sayenizde… Tema kaynaklı problem yaşıyormuş site… Biraz saçma gibi 2 senedir duran tema şimdi neden hata verdi anlamıyorum. Neyse başka tema ile yola devam edicem artık teşekkürler

    • Merhaba, Öncelikle Çözüm Sağladığınıza Sevindik. Yaşadığınız Sorun Hakkında Birkaç Öneride Bulunmak İstiyoruz. 2 Yıldan Fazla Stabil Çalışan Tema Dosyanız, Yakın Zaman İçerisinde Güncelleme Yapıldıysa Bunu Kontrol Etmenizi Önermekteyim. Ayrıca Kullandığınız Sunucu Veya Hosting Firmasına Bu Durum Hakkında Bilgi İletmeniz Faydanıza Olacaktır. Bunun Sebebi İse Tema Dosyanızın Gereksinim Duyduğu Özelliklerin Karşılanabiliyor Olmasıdır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin