Yazılım

WinRAR’da Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

WinRAR, hem dosyaları sıkıştırarak boyutunu azalttığı için hem de dosya şifreleme işlemine izin verdiği için hala yaygın olarak kullanılıyor. Dolayısıyla ücretsiz olarak indirilebilen bu program, hemen hemen hepimizin bilgisayarında bulunuyor.

Ancak çoğumuz WinRAR’ı internetten indirdiğimiz dosyaları açmak için kullansak da WinRAR’da dosya şifreleme özelliğini kullanmıyoruz. Aslında son derece kolay olan bu işlemi kullanarak hem dosyalarınızı sıkıştırarak boyutunu azaltabilir hem de dosyalarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. WinRAR’da dosya şifreleme işlemini gerçekleştirmek için:

WinRAR’da Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle, dosya şifreleme işlemini yapmak istediğiniz dosyaları seçin ve seçtiğiniz dosyalardan herhangi birinin üzerine gelerek farenin sağ tuşuyla tıklayın.
  • Daha sonra, açılan menüdeki, “Arşive Ekle” seçeneğini seçin.

WinRAR’da Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Bu adımda, açılan penceredeki “Parola Seç” butonuna tıklayın.
  • Dilerseniz “Parola Seç” butonuna tıklamadan önce, “Arşiv Adı” başlığının altındaki metin kutucuğuna tıklayarak dosya şifreleme işlemini yapacağınız WinRAR dosyasının adını değiştirebilirsiniz.

WinRAR’da Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıktığında, “Parolayı Girin” ve “Doğrulama İçin Parolayı Tekrar Girin” ibarelerinin altında bulunan her iki metin kutucuğuna da koymak istediğiniz şifreyi girin.
  • Şifrenizi, belirttiğimiz her iki kutucuğa da girdikten sonra “Dosya İsimlerini Şifrele” ibaresinin yanındaki kutucuğa tıklayarak, kutucuğu işaretleyin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

WinRAR’da Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Böylece, ana pencereye dönmüş olursunuz. Bu pencerede de tekrar “Tamam” butonuna tıklayın.

Yukarıda belirttiğimiz işlemleri tamamladıktan sonra WinRAR’da dosya şifreleme işlemi tamamlanır ve en başta seçtiğiniz dosyaların içinde olduğu bir WinRAR dosyası oluşturulur.

WinRAR’da Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Oluşturulan bu WinRAR dosyasını açmayı denerseniz, tıpkı yukarıdaki görselde olduğu gibi, “Şifreli Arşiv İçin Parolayı Girin” yazan bir pencere açılır.
  • Artık bu dosyaya yalnızca, “Parolayı Girin” başlığının altındaki metin kutucuğuna belirlediğiniz şifreyi girdikten sonra, pencerenin sol alt köşesindeki “Tamam” butonuna tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

Böylece, işleme dair tüm detayları sizlerle paylaştık. Son olarak, dosyalarınızın daha güvenli olması için parolanızı büyük-küçük harf, rakam, nokta vb. karakterler içermesini ve mümkün olduğunca uzun bir parola olmasını tavsiye ediyor ve makalemizi burada bitiriyoruz. Dilerseniz işleme dair bilgi ve deneyimlerinizi ya da işlem aşamasında yaşadığınız herhangi bir sorunu makalemize yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu