Yazılım

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

Bu makalemizde, herhangi bir web sitesinden bilgisayarınıza indirdiğiniz ya da şifresini kendiniz belirlediğiniz ancak daha sonra unuttuğunuz WinRAR dosyaları için şifre kırma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Sizlere tavsiye edeceğimiz bu yöntemler, WinRAR şifresinin uzun ve karmaşık olduğu durumlarda bile şifreyi kırar ve kesin çözüm sunar.

Ancak elbette, WinRAR şifresi ne kadar uzun ve karmaşıksa şifre kırma işlemi de o kadar uzun sürecektir. Ama eğer işlemi yarıda bırakmazsanız ve yeterince beklerseniz, WinRAR şifre kırma işlemi mutlaka tamamlanacaktır. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan hemen bu yöntemlerden ve bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızdan bahsedelim.

1. Yöntem: Free RAR Password Recovery Programı

WinRAR şifre kırma programları, WinRAR dosyasına konabilecek bütün şifreleri kilitli dosya üzerinde hızlı bir şekilde deneyerek dosyanın şifresini kırar. Saniyede ortalama 15-25 arasında şifre deneyen bu programlar, şifre olasılıklarının hepsini hesapladığı için şifrenin kırılmaması gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Free RAR Password Recovery programıyla şifre kırmak için:

 • Öncelikle buraya tıklayarak programı indirin ve kurun.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • Daha sonra, programı açın ve pencerenin sol tarafındaki “Charset” kısmından parolanın içinde bulunduğunu düşündüğünüz karakterlerin yanındaki kutucuklara tıklayarak tik işareti koyun ve pencerenin sağ tarafındaki “Minimal Length” seçeneğini programın şifreleri, kaç haneli şifrelerden itibaren denemesini istiyorsanız o rakama getirin.
 • Örneğin burada şifreli WinRAR dosyasının parolasının latin harflerinden ve rakamlardan oluştuğunu düşündüğümüz için “Latin” ve “Digits” seçeneklerinin yanındaki kutucukları işaretledik ve programın 1 haneli şifrelerden itibaren şifre denemesini istediğimiz için “Minimal Length” seçeneğini 1 olarak belirledik.
 • Gerekli kutucukları işaretledikten sonra, yine pencerenin sol-üst bölümündeki “Browse” butonuna tıklayın.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • Şimdiyse, açılan pencerede, WinRAR şifre kırma işlemini gerçekleştirmek istediğiniz WinRAR dosyasını seçin ve “Aç” butonuna tıklayın.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • “Aç” butonuna tıkladıktan sonra, pencerenin sol üst köşesindeki “Start” butonuna tıklayın. Böylece program, WinRAR şifresini kırmak için olasılık dahilindeki bütün şifreleri denemeye başlar.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • WinRAR şifre kırma işlemi tamamlandığında karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere gelecektir. Bu penceredeki “Password” başlığının karşısında, belirttiğiniz WinRAR dosyasının şifresi olacaktır. Dolayısıyla artık bu şifreyi girerek WinRAR dosyasını açabilirsiniz.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • Ancak, daha önce belirttiğimiz gibi şifreniz karmaşıksa, işlem uzun sürebilir ve bilgisayarınızı bu kadar uzun süre açık tutmak istemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda programı kapatmak için program penceresindeki “X(Çarpı)” işaretine tıklayın ve karşınıza gelen uyarı penceresindeki “Evet” seçeneğini seçin.
 • Böylece, program dosyasının bulunduğu konumda, görselde olduğu gibi, kırmak istediğiniz WinRAR dosyasıyla aynı isimde “.autosave” uzantılı bir dosya oluşacaktır. Bu dosyayı açarak şifre kırma işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Dolayısıyla dilediğiniz zaman yukarıdaki işlemi gerçekleştirerek bilgisayarınızı kapatabilir, daha sonra bilgisayarınızı açıp .autosave uzantılı dosyayı çalıştırarak WinRAR şifre kırma işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

2. Yöntem: Advanced Archive Password Recovery Programı

Sizlere önerdiğimiz bu program da tıpkı ilk önerdiğimiz program kadar kesin sonuç sunan bir WinRAR şifre kırma programı. Programın kullanımı da hemen hemen ilk tavsiye ettiğimiz programın kullanımıyla aynı diyebiliriz. Bu programla şifre kırmak için:

 • İlk olarak, buraya tıklayarak programı indirin ve kurun.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • Daha sonra, yine ilk yöntemdeki gibi, “Brute-Force Range Options” başlığının altında yer alan kutucuklardan, parolanızda olabileceğini düşündüğünüz karakterlerin yanında bulunan kutucukları işaretleyerek, pencerenin sol üst köşesindeki “Open” seçeneğine tıklayın.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • Şimdiyse, şifresini kırmak istediğiniz WinRAR dosyasını seçerek “Aç” butonuna tıklayın.

WinRAR Şifre Kırma Yöntemi (Kesin Çözüm)

 • Artık, “Start” seçeneğine tıklayarak WinRAR şifre kırma işlemini başlatabilirsiniz.

İşlem tamamlandığında tıpkı ilk tavsiye ettiğimiz programda olduğu gibi bir pencere açılacak ve bu penceredeki “Password For This File” seçeneğinin karşısında belirlediğiniz WinRAR dosyasının şifresi yazacaktır. Artık bu şifreyi girerek WinRAR dosyasını açabilirsiniz.

WinRAR Şifre Kırma Hakkında Soru / Cevap

WinRAR Şifre Kırma İşlemi Ne Kadar Sürer?: Bu süre şifrenin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olmaktadır. Örneğin; “help724123” veya “şifreadmin” gibi basit şifreler daha kolay “DtA3y;85” gibi şifreler ise daha geç çözülebilmektedir.

Kesin Olarak Şifre Kırılabilir mi? Bunun Garantisi Var mı?: Bu soru en çok sorulan sorular içerisinde yer almaktadır. Bu konuda hiçbir program kesinlik vermez. Sadece bu alanda işini iyi yapan programlar vardır. Bizlerde bu alanda istenileni veren programları listeledik. Yukarıdaki programlar test edilip sizlere sunulmuştur.

WinRAR Şifresinin Çözülmesi İçin Önerileriniz Neler?: Aslında en önemli sorulardan biri. Çünkü kullanıcılar genellikle programın default ayarları ile şifre kırmaya çalışmaktadır. Bunun yerine programın bizlere sunduğu bazı konfigürasyonları da ele alırsak daha etkin bir şifre çözülmesi gerçekleşebilir.

Free RAR Password Recovery programı üzerinden ilerlemek gerekirse “Charset” alanı kesinlikle kullanılmalıdır. Şifrenin içerisinde bulunduğunu düşündüğünüz karakterlerin veya sayıların işaretlemesini yaparak buna göre tarama yapılması sağlanabilir.

Bu Programlar İçin Sistem Özellikleri Önemli mi?: Programlar için belirlenmiş bir sistem gereksinimine biz rastlamadık. Fakat önerimiz bu işlemleri sağlarken farklı bir işlem ile meşgul olmamanız. Nedeni ise, program aktif olarak CPU kullanımı sağlayacaktır. Farklı bir işlem ile bu kullanımı daha da çok arttırırız. Bu sebepten programda tarama işlevine geçtikten sonra diğer işlemlere bir süre ara vermek daha sağlıklı olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

5 Yorum

 1. Bu programlar yada verisyonları maalesef gerçek anlamda çalışmıyor… Eğer gerçekten dosyalanmıs rar dosyası şifresi kırarım diyen varsa bana bilgi versin mail atsın. Yollayalım çözsün ücret neyse öderim.

 2. Merhaba, güzel ve detaylı anlatımınız için teşekkürler. Free rar password programında hız 0 psw/san olarak görünüyor. Sadece küçük harflerde şifre ara komutunu verdim. 16 dk dır program çalışıyor ve şu an 101 denemeyi yapıyor. Minimum karakter sayısı olarak 4 ü seçtim. Sizce neden hız çok yavaş?

  1. Merhaba, yavaş olmasında birçok etken söz konusu olabilir. Bunlardan en önemlisi şifrenin çok güçlü olması, ikincisi ise CPU gücü. Önerimiz programı çalıştırdıktan sonra farklı bir işlem yapmamanız…

 3. Merhaba,
  Böyle yararlı bilgiler için teşekkürler.
  Benım elimde kendi şifrelediğim bir rar dosyası var, en azından hangi harf ve rakamları kullanabileceğimi tahmin ediyorum. Sadece bunları üretebilecek bir şifreleme yöntemi var mı? Yada bunları seçerek şifreyi kırabileceğimiz bir program
  saygılar.

  1. Merhaba, rica ederiz. Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Bu yöntemi kullanmak yerine ““Charset” kısmından parolanın içinde bulunduğunu düşündüğünüz karakterlerin yanındaki kutucuklara tıklayarak tik işareti koyun” yazımız içerisinde de paylaştığımız üzere bu yöntemi kullanmanız daha etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu