Yazılım

Winrar CRC Hatası ve Çözümü – CRC Hatası Nasıl Çözülür ?

Winrar arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hatalı, CRC error gibi hatalar veriyorsa bugünkü yazımızı okuyarak, Winrar CRC Hatası gibi birçok Winrar hatalarından kurtulabilirsiniz.

Bilindiği gibi dosya sıkıştırma programları içerisinde en çok kullanılan Winrar’dır ve bu güzel program da her programda olduğu gibi bazen hatalar verebiliyor. Bu hatalardan bir tanesi de CRC hatasıdır. Peki CRC hatası nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Winrar CRC Hatasının Nedenleri

Bilgisayarınızda virüs yani zararlı yazılım bulunuyorsa ve bu virüs nedeniyle veri kayıpları yaşadıysanız bilgisayarınızdaki dosyalarınızın bazıları bozulabilmektedir. İşte eğer bozulan dosyanız Winrar dosyası ile ilgili ise CRC hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

CRC hatasının bir nedeni, sabit diskinizin artık ömrünü tamamlamış olmasından da meydana gelebilmektedir veya donanımlarınızla ilgili sorun varsa bu hatayı alabilmeniz muhtemeldir. Fakat genellikle bu hatanın kaynağı HDD veya RAM ile ilgili hatalardır.

Winrar CRC Hatası ve Çözümü

İlk olarak bakmanız gereken bilgisayarınızda virüs olup olmadığını kontrol etmek ve daha sonrasında sabit diskinizin ve RAM’inizin sorunsuz çalışıp çalışmamasının kontrolünü yapmanız gerekmektedir. Peki, HDD ve Ram ile ilgili sorun olup olmadığını anlamak için ne yapılır ? Bunun için kullanacağınız bazı programlar ile bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Hard Disk’de Sorun Var mı

Winrar CRC Hatası ve Çözümü - CRC Hatası Nasıl Çözülür ?

HDD’nizde sorun olup olmadığını bir program yardımıyla öğrenmeniz mümkün. HD Tune adlı program ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Programı “İndir” butonundan indirdikten sonra çalıştırın.

Şimdi önünüze açılan penceredeki “Start” tuşuna tıklayın ve butonun hemen altında bulunan “Read (okuma)”,” Write (yazma)” seçimlerini yapabilir ve hard diskinizin okuma ile yazma esnasında hata verip vermediğini test edebilirsiniz.

Programın üst menüsünde yer alan sekmelerin anlamlarını sizlerle paylaşalım. Test yaparken bu sekmeleri de aktif olarak kullanabilirsiniz.

Benchmark : Hard diskinizin hızını ölçer.

İnfo : Hard diskinizle ilgili daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Health : Hard diskinizdeki sorunları ve hataları size bildirecek olan sekmedir.

Error Scan : Hard diskinizde bulunan arızalı bölümleri bu alandan inceleyebilirsiniz.

RAM’de Sorun Var mı

Winrar CRC Hatası ve Çözümü - CRC Hatası Nasıl Çözülür ?

Bu sorunu anlamanız için de hemen bir program önerelim; Memtest86. Program sayesinde RAM’inizde sorun olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Programı İndirmek İçin Tıklayın.

Winrar Onarma İşlemi

Winrar CRC Hatası ve Çözümü - CRC Hatası Nasıl Çözülür ?

Peki, diyelim ki hiçbir hatayla karşılaşmadınız ve dosyayı onarmak istiyorsunuz. O halde şimdi onarma işlemini nasıl yapacağımıza bakalım.

  • Başlat butonuna tıklayın ve “Çalıştır” yazın.
  • “Çalıştır” bölümünün içerisine ”winrar” yazın ve enter tuşuna tıklayın.
  • Karşınıza Winrar programı açılacaktır.
  • Buradaki adres çubuğuna hasarlı olan dosya dizinini yazın.
  • Ardından Winrar içerisinden bozuk olan dosyayı seçin.
  • Dosyanın üzerine sağ tıklayıp “Arşivi Onar” seçeneğini seçin.
  • Karşınıza açılacak pencereye ”Tamam” butonuna tıklayın.

Bu şekilde arşivinizin bir kısmını onarabilirsiniz.

Sorun hala devam ediyorsa;

Bunun yanında dosyayı farklı siteler üzerinden de indirme işlemini deneyebilirsiniz. Çünkü bazen indirme linkinde de sorunlar olabilmektedir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu