Yazılım

Windows’u 32 Bit mi 64 Bit mi Kullanmalıyım?

Bilindiği üzere Windows’un tüm sürümlerinde 32 bit ve 64 bit olmak üzere iki tip mimari bulunmaktadır. Dolayısıyla birçok kullanıcı bu mimariler arasındaki farkların ne olduğunu merak ederek Windows’u 32 bit mi 64 bit mi kullanmalıyım? Sorusunun cevabını aramaktadır. Dolayısıyla bizler bu makalemizde 32 bit ve 64 bit mimariler hakkında sizlere gerekli bilgileri sunacağız. Böylece siz de bilgisayarınız için hangi mimarinin iyi olduğuna karar verebilir ve Windows’u uygun olan mimaride bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

32 bit ve 64 bit ifadeleri, bilgisayarınızda yer alan işlemcilerin bilgileri işleme yöntemini belirtmek için kullanılır. Dolayısıyla her iki mimarinin bilgileri işlemek için ihtiyaç duyacağı RAM miktarı da kullanabileceği maksimum RAM miktarı da farklıdır. Dilerseniz 32 Bit ve 64 bit mimarileriyle ilgili bilgileri maddeler halinde sıralayalım:

  • 64 Bit mimariye sahip bilgisayarlar bilgileri işlemek için daha fazla RAM miktarına ihtiyaç duyarlar.
  • 32 Bit işlemci mimarisine sahip bilgisayarlarda maksimum 4 GB RAM kullanılabilir. (Yani bilgisayarınızda 8 GB ram olsa bile 32 bit mimaride bu RAM’in yalnızca 4 GB kadarını kullanabilirsiniz)
  • 64 Bit mimariye sahip bilgisayarların saniye başına gerçekleştirebilecekleri işlem sayısı daha fazladır. Dolayısıyla yeterli donanıma sahip bilgisayarlarda 64 bit mimari, sistemin daha güçlü, güvenli ve kararlı çalışmasını sağlar.
  • Oyunlar, uygulamalar ve programlar hem 32 bit hem de 64 bit mimariye göre ayrı ayrı optimize edilirler. Dolayısıyla oyun veya program kurmadan önce kurulum dosyasının bilgisayarınızın işlemci mimarisine uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
  • Günümüzde bilgisayarların donanım güçlerinin artmasıyla beraber 32 bit işlemci mimarisi kullanımı azalmıştır. Buna bağlı olarak bazı oyunlar ve programlar yalnızca 64 bit işlemci mimarisine göre optimize edilmeye başlamıştır. Dolayısıyla bazı oyunlar ve programlar 32 bit işlemci mimarisinde çalışmamaktadır.
  • 64 bit işlemci mimarisi kullanımı çok çekirdekli bilgisayarlarla beraber yaygınlaşmaya başlamıştır. Dolayısıyla 64 bit mimari kullanımı genellikle yeterli donanıma sahip çok çekirdekli bilgisayarlar için önerilmektedir.

Bu sayede Windows’u 32 bit mi 64 bit mi kullanmalıyım? Sorusuna cevap niteliğindeki bilgiler sizlerle paylaşmış olduk. Sonuç olarak, 64 bit işletim sistemleri sistemin stabil ve hızlı çalışmasını sağlar ancak bunun için bilgisayarda çok çekirdekli bir işlemci ve 4 GB’den daha fazla RAM bulunmalıdır. Eğer sisteminiz bu gereksinimleri karşılıyorsa sizlere 64 bit işlemci mimarisini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bilgisayarınızda 4 GB ya da daha az miktarda RAM bulunuyorsa, bu durumda 32 bit işletim sistemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak bilgisayarınızın donanım bilgilerine erişmek için başlat menüsündeki arama çubuğuna “dxdiag” yazıp “Enter” tuşuna basmanızın yeterli olacağını belirtelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu