Yazılım

Windows’ta Çap İşareti (Ø) Yapma Yöntemleri

Bilgisayar klavyelerinde kısayolları kullanmak için bazı tuş kombinasyonları yapmanız gerekiyor. Kimi zaman kesme, kopyalama, yapıştırma gibi işlevsel özelliklerden yararlanmak için kullandığımız bu tuş kombinasyonlarını kimi zaman özel karakterler oluşturmak için de kullanıyoruz. En çok kullanılan özel karakterlerin, kolaylık sağlamak adına bazı klavye tuşlarının üzerine görsel olarak eklendiğini biliyoruz. Fakat her özel karakterin bu şekilde klavye tuşlarına eklenmesi mümkün değil. Çap işareti, klavyede bulunmayan bu özel karakterlerden biri. Klavye tuşlarına yerleştirilmemiş diğer özel karakterlerde olduğu gibi, çap işareti yapma konusunda da kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor.

Klavye üzerinde tuş kombinasyonları yaparak ya da doğrudan özel karakter penceresini kullanarak çap işareti yapabiliyorsunuz. Dilerseniz hemen yöntemlere geçelim.

Çap İşareti Yapma Yöntemleri

Genel anlamda en çok kullanılan 3 yöntemden söz edeceğiz. Başta özel karakter penceresinden seçimin nasıl yapılacağına bakalım. Ardından diğer yöntemlerimiz hakkında kısa kısa bilgiler vermeye çalışalım.

1. Yöntem: Özel Karakter Penceresi Kullanma

Karakter eşlem olarak da bilinen, klavyede bulunmayan işaretleri oluşturmak için kullanılan bir pencere var. Karakterleri Unicode karşılığına göre seçebileceğimiz bu pencereden yararlanıp, çap işareti yapabiliyoruz. İşlemler şöyle:

Windows’ta Çap İşareti (Ø) Yapma Yöntemleri

  • Öncelikle “Çalıştır” menüsüne ulaşmamız gerekecek. Bunun için “Windows tuşu + R” kombinasyonunu yapın.

Windows’ta Çap İşareti (Ø) Yapma Yöntemleri

  • Şimdi karakter eşlem penceresini açmak için “charmap” komutunu yazın.

Windows’ta Çap İşareti (Ø) Yapma Yöntemleri

  • Karşınıza gelen tabloda doğrudan çap işaretini bulmak için “Gelişmiş Görünüm” kutusunu işaretleyin ve “Unicode’a git” komutunun karşısındaki kutuya “00D8” kodunu yazın. Çap işareti görüntülenecektir.

Windows’ta Çap İşareti (Ø) Yapma Yöntemleri

  • Görüntülediğiniz çap işaretini kopyalamak için önce “Seç” butonunu kullanmanız gerekiyor. Hemen sonrasında ise “Kopyala” butonuna basarak, çap işaretini istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

2. Yöntem: Klavye Tuşlarını Kullanmak

Klavye üzerinden tuş kombinasyonları yaparak da çap işareti oluşturabilirsiniz. Bunun için yapacağınız işlem oldukça basit.

  • “ALT+157” kombinasyonunu yapmanız yeterli olacaktır. Ø
  • “ALT+155” kombinasyonunu yapmanız durumunda da biraz daha küçük bir çap işareti oluşturabileceğinizi belirtelim. ø

3. Yöntem: Kopyalama

Her iki yöntemi de kullanamayan ya da tercih etmeyen kullanıcılar için direkt kopyalama yapmak mümkün. Burada yer alan “Ø” çap işaretini kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Çap işareti yapma konusunda kullanabileceğiniz yöntemleri ele aldık. Kolayınıza gelen yöntemi seçip, istediğiniz herhangi bir programda direkt çap işaretini kullanabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu